SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Bu haber 23 Mayıs 2013 - 19:25 'de eklendi ve 4.857 kez görüntülendi.


Bir yazıcı almayı düşünüyorsanız öncelikle yazıcının hangi amaçla alındığına dikkat etmelisiniz. Ofis ortamı için mi düşünüyorsunuz, ev için mi? Bir yazıcı arıyorsanız bu yazımız size rehber olacaktır. Yazıcı seçimi yaparken kendi kendinize bazı sorular sormalısınız? Örneğin:

1 – Çok işlevli bir yazıcıya ihtiyacınız var mı?

Çok işlevden kastımız fax, fotokopi, tarama gibi işlevlere sahip bir yazıcıdır. Çok işlevli yazıcılar piyasada MFP yazıcılar olarak geçer ve tahmin edebileceğiniz gibi fiyatları diğer yazıcılara göre yüksektir. MFP yazıcılar dışında sadece fax işlevli bir yazıcı da tercih edebilirsiniz.

Peki çok işlevli yazıcı aldığınızda nelere dikkat edeceksiniz? Çok işlevli yazıcıların genelinde fax özelliği vardır ancak fax ihtiyacınız varsa almadan önce kontrol etmeniz gerekli. Bununla birlikte lazer mi yoksa mürekkepli mi istediğiniz de önemli. Ofis yazıcıları için lazer yazıcılar daha uygundur. Fiyat olarak daha yüksektir belki ama zaman ve malzeme sarfiyatı düşük olduğu için ofisiniz için lazer seçimi uygundur. Ancak bir fotoğraf stüdyosu için düşünülüyorsa bunun için üretilmiş özel fotoğraf yazıcıları vardır ve bunlarda tarayıcı özelliği cihaza dahil edilmiştir.

Tarayıcı, fotokopi veya fax özelliğini kullanacağınız bir yazıcıda otomatik kağıt alan bir mekanizma olan ADF özelliği oldukça faydalıdır. ADF özelliği olan cihazlarda taranacak kağıtlar tarayıcıya otomatik olarak alınır ve böylece çok sayıda belge taranacak, faxlanacak veya kopyalanacak ise otomatik olarak alınması sağlanır.

MFP yazıcıya karar vermeden önce ihtiyaç duyabileceğiniz bir özellikten daha bahsedelim, E Posta özeliği. MFP yazıcıda e-posta özelliği varsa fax yerine e-posta ile mesajlaşma seçeneği mümkündür. Ancak yine de bilgisayarlara kurulacak bir yazılım ile de bu özelliğin sağlanabileceğini ekleyelim.

2 – Renkli çıktı almak zorunda mısınız?

Renkli yazıcılara harcayacağınız paranın sadece siyah çıktı alacak iseniz ziyan olacağını göz önünde bulundurun. Eğer sadece yazı ve siyah dokümanlar ile çalışıyorsanız tek renkli bir lazer yazıcı en güzel seçim olacaktır. Renkli çıktı ihtiyacınız var ve çok fazla çıktı alıyorsanız yine renkli lazer yazıcı tavsiye ediyoruz. Renkli lazer yazıcıların maliyeti yüksek olabilir ancak mürekkepli yazıcıların sarf malzeme bakımından çok dayanıklı olmadıklarını belirtmekte fayda var. Mürekkepli yazıcılar günde 1-2 kopya renkli çıktı alacağınız durumlar için mantıklı olabilir ancak ofisler için yanlış bir seçim olacaktır.

3 – Büyüklüğü ve ağırlığı önemli mi?

mfp renli yazıcı

Cihazı nereye yerleştireceksiniz? Yerde duracaksa kısa bir yazıcı sizi yoracaktır, tower tip yazıcılar size uygun olabilir. Masaüstü için ise daha küçük seçenekler  değerlendirilebilir. Sürekli taşınacak bir yazıcının da ağır olması kötü sonuçlar doğurabilir.

4 – Yazıcıyı bilgisayara nasıl bağlayacaksınız?

USB, ethernet ve kablosuz. Hangi şekilde kullanmayı düşünüyorsunuz. Kablosuz ağa sahip iseniz ve kablo kalabalığı yapmadan cihazdan çıktı almak istiyorsanız yeni nesil kablosuz bağlantı özellikli yazıcılar güzel bir seçim olacaktır. Yine ağ özelliği olan ethernet girişli yazıcılar da ağınızda herhangi bir bilgisayardan tek başına çıktı alabileceğiniz özelliğe sahiptir. Sadece USB özelliği olan yazıcılardan ise bilgisayar ayarları doğru yapıldığı takdirde yine ağ üzerinden çıktı alınabilir.

5 – Çıktı kalitesinde kriterleriniz nedir?

Yazı, tablo, çizim, grafik veya resim. Ne çıktısı alacaksınız ve kalite standardınız nedir? Temiz ve keskin hatlara sahip çıktıların lazer yazıcılar ile alınabildiğini hatırlatmamız yeterli olacaktır sanırım. Daha üst düzey çıktılar için ise özel fotoğraf yazıcıları tercih edilmeli.

6 – Çıktı alma hızında kriterleriniz nedir?

Bir seferde birkaç çıktı alıyorsanız hız sizin için önemli olmayabilir. Ancak yüzlerce sayfa çıkaran birisi için hız faktörü çok önemlidir. Yazıcılarda belirtilen çıktı süreleri bazen yanıltıcı olabiliyor. Çünkü özellikle mürekkepli yazıcıların işlem süreleri biraz daha uzundur ve yazıcı özelliklerine baktığınızda işlem süreleri yazmaz. Lazer yazıcılarda ise bu işlem süresi çok daha kısadır.

Yazici-Sarf

7 – Ortalama kaç çıktı alacaksınız?

Aylık olarak hesaplamanızda fayda var. Hali hazırda kullandığınız bir yazıcı varsa, harcadığınız kağıt sayısından tahmini bir değer bulabilirsiniz. Ancak kağıt boyutları da önemlidir. Alacağınız çıktı sayısına bağlı olarak sarfı en uygun yazıcıyı seçebilirsiniz.

8 – Bütçeniz nedir?

Tabi ki sadece yazıcının maliyetinden bahsetmiyoruz. Sarf malzeme fiyatını da göz önünde bulundurun. Lazer yazıcıların sarf olarak daha maliyeti uygun olduğunu dikkate alın. Kağıt sarfiyatında dikkat edeceğiniz ise yazıcının küçük kağıtlara izin verip vermediği ile ilgilidir. Boşuna büyük kağıtlara küçük çıktılar almak yerine küçük kağıtlar kullanmak kağıt sarfiyatını azaltacaktır.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER