SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Xbox One İnceleme

Xbox One İnceleme
Bu haber 21 Mayıs 2013 - 20:05 'de eklendi ve 1.000 kez görüntülendi.


Microsoft sonunda az önce Xbox serisinin yeni versiyonunu resmen tanıttı. Redmond’ da gerçekleştirilen tanıtımda konsol için sürpriz bir isim ortaya çıktı. Yeni konsolun adı Xbox One.

Xbox One “Nihai All-in-One Eğlence Konsolu” olarak lanse edildi. Kinect’ in 2. jenerasyonu ile birlikte harmanlanan yeni konsol, yıl sonuna hazırlanan Sony PS4 için ciddi bir rakip olacak. Ses ve hareket tanıma aracı Kinect’ in en son teknolojik özellikleri dahil edilecek olan Xbox One televizyon, oyun, film ve Skype benzeri web uygulamaları için platform oluşturmayı amaçlıyor.

Xbox One

XBox One’ ın özelliklerine baktığımızda beklentilere yakın olduğunu görüyoruz. 8 çekirdekli x64 AMD işlemci, 500GB Hard Disk, 8GB DDR3 RAM, USB 3.0 girişleri, Blu-ray optik okuyucu ve Wi-Fi Direct işlevine sahip 802.11n Wi-Fi cihazın başlıca özellikleri.

Xbox One‘ un bağlantı özellikleri ve Wi-Fi Direct işlevi ile çapraz platform oyunlar için çok uygun bir ortam yaratılmış. Teknik özelliklerine bakınca da beklenilen oluyor, yine bir mini bilgisayar ile karşı karşıyayız.

xbox one Kinect 2

Kinect v2 özelliği cihazın içine dahil edilmiş. Cihazı açmak için tek söylemeniz gereken “Xbox On”. El hareketlerinizi ve sesinizi an be an takip eden cihazın bu özellikleri Xbox 360′ dan çok daha etkili olduğunu söylemeliyiz. Demoda verilen komutlara cihazın verdiği tepkiler göz alıcıydı. Kanal isimleri bile tanımlanabiliyor ve bu şekilde seslenerek kanal değiştirebiliyorsunuz.

Yeni konsol ile ilgili cevabı beklenen en önemli sorulardan birisi de, Xbox One’ ın bir internet bağlantısı olmadan çalışıp çalışmayacağı idi. Xbox marketing direktörü Harvey Eagle konuya bir açıklık getirdi, cihazın internet tabanlı olduğunu ve oyunları internet bulutunda çalıştırdığını buna rağmen internet kesintilerinde de oyun açılıp film izlemeye devam edebileceğinizi söyledi.

Xbox One kumanda

Microsoft Live servisini de geliştiriyor. Online oyun platformu olan Xbox Live artık çok daha fazla sunucu ile hizmet ediyor. Artırılmış Xbox Live özellikleri ile daha fazla oyunlarınıza istediğiniz yerden ulaşabileceksiniz.

Xbox One üzerinden Xbox 360 veya daha eski versiyonların oyunlarını oynayabilmeniz ne yazık ki mümkün olmayacak. Yeni konsol çok farklı bir mimari yapıya sahip ancak zaman ne gösterir bilemeyiz. Etkinlik sürecinde FIFA 14, Madden NFL, NBA Live ve UFC gibi EA Sports oyunlarının Xbox One sürümleri tanıtılırken Remedy firmasından Quantum Break ve Microsoft Game Studio’ dan Forza Motorsport 5 oyunları da duyuruldu. Activision firması da Call of Duty: Ghosts adlı oyununu ilk olarak Xbox One ile yayınlayacağını duyurdu.

Xbox 360 ile ilgili de yeniliklerin olduğu ve Microsoft’ un Haziran ayındaki E3 toplantısında bu haberleri paylaşmayı planlandığını öğrendik.

Konsolun çıkış tarihi ile ilgili yine net bir açıklama gelmedi ancak E3 toplantısında detayların paylaşılacağı sözü verildi. Bununla birlikte daha önceki konumuzda da tahminleri paylaştığımız gibi Xbox One’ ın Noel öncesinde piyasalara sürülmesi bekleniyor. Bazı firmalar da cihaz için ön siparişler almaya başladığını açıkladı.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER