SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Xbox One’ dan 3 Geri Adım

Xbox One’ dan 3 Geri Adım
Bu haber 21 Haziran 2013 - 9:01 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.


Microsoft yeni oyun konsolunda uygulayacağı DRM (Dijital haklar yönetimi) politikasını temelden değiştiriyor. Xbox One için uygulayacağı kullanılmış oyunlarda günlük aktivasyon uygulamasını sürekli açık olarak değiştirmeye karar veren Microsoft kullanıcılarına Xbox One ile oyun oynamak için artık internet bağlantısına gerek olmayacağı müjdesini de verdi.

Resmi blogunda bir açıklama yapan Don Mattrick kullanıcılara oyunlarını Xbox 360′ da olduğu gibi oynama, paylaşma, kiralık verme veya satma hakkı tanınacağını duyurdu. Ayrıca oyunları oynamak için bir internet bağlantısının zorunlu olmayacağı müjdesini de verdi. Mattrick’ in açıklamalarına göre internet bağlantısı sadece bir kere gerekli olacak, Xbox cihazının ilk kurulumu aşamasında. Bilindiği gibi daha önce Microsoft Xbox One oyunlarının 24 saat içinde tekrar oynanabilmesine müsaade ediyor, 24 saatin sonunda aktivasyon kontrolü için internet gerekli oluyordu.

xboxonegameforza

İkinci el oyun politikasında da geri adım atan Microsoft yine Xbox 360′ ta kullanılan yöntemi kullanacak. Daha önce Xbox One kullanıcılarının disk tabanlı oyunlarını sadece, en az 30 gündür Xbox Live arkadaşınız olan kişilere pazarlamaya izin veren bir politikaya sahip olunacağını belirten Microsoft bu uygulamadan vazgeçtiklerini açıkladı. Uygulama aynen Xbox 360′ taki gibi işleyecek ve ikinci el oyun satışı ve kiralamaları hiç bir kısıtlama olmadan gerçekleştirilebilecek. Bununla birlikte diski olmayan, indirme yolu ile edinilen oyunlar için paylaşma ve satış işlemlerine müsaade edilmeyecek. Yine de offline olarak oynanabilecekler.

Microsoft’ un gerçekleştirdiği son değişiklik veya bir diğer deyimle attığı geri adım ise bölge kilidi uygulamasında oldu. Xbox One desteği olmayan ülkelere seyahat edilmesi durumunda bölge kilidi olan oyunların oynanaması riskini göz önüne alan Microsoft bu uygulamadan da vazgeçti.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER