SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Xbox One Duyuruldu

Xbox One Duyuruldu
Bu haber 18 Mayıs 2013 - 7:22 'de eklendi ve 897 kez görüntülendi.

Microsoft’ un yeni konsolunun adı Xbox One. Yıllardır oyun piyasasında yer edinen Xbox’ un yeni hali ile tanışmamıza sadece aylar kaldı. Xbox One için beklenen çıkış tarihi 2013 yılı sonu. Sony’ nin de PS4 için aynı döneme hazırlık yaptığını bilmek tarihi biraz daha kesinleştiriyor.

Microsoft 21 Mayıs‘ ta yeni Xbox’ un ilk tanıtımını yapacağını duyurdu. Tanıtım Xbox’ un resmi internet sitesi üzerinden saat 20:00′ da canlı olarak başlayacak ve katılım ücretsiz. Bir sonraki lansmanı ise Haziran ayındaki E3 toplantısına saklanıyor. Konsolun kesin çıkış tarihi ile ilgili Microsoft adeta kaçak oynuyor. Bazı kaynaklardan gelen bilgiler konsolun eli kulağında olduğunu söylerken, bazı kaynaklar hala süresi olduğundan bahsediyor. Bizim bildiğimiz ise E3 ile lansmanı yapılacak Xbox One‘ ın PS4 gibi Noel’ e yakın bir tarihte piyasaya sunulacağı yönünde.

Xbox720

Bildiğiniz üzere Xbox 360 son zamanlarda karşılaştığı büyük ve ciddi hatalar yüzünden kötü bir izlenim bırakmıştı. XBox One‘ nin bu intibayı temizlemek için sağlam ve daha güçlü bileşenlere ihtiyacı olacağı kesin. Donanım özellikleri ile ilgili net bir bilgi olmamasına rağmen PS4 ile yarışabilmek adına en azından onun ile denk bir donanıma sahip olması gerektiği açık. Donanımda 1,6 GHz AMD Jaguar tabanlı bir işlemci kullanılacak. Grafik olarak AMD’ nin 28 nm’ lik 7000 serisi GCN ekran kartı kullanılacağı dışında pek bir bilgi yok. Sadece duyumlar var. Bu duyumlardan bir tanesi de çift GPU kullanılacağı yönünde. Bu tür bir yenilikler her ne kadar konsollar için biraz garip karşılansa da bunun bir amacı olduğu düşünülüyor. Düşünceye göre ana GPU oyunlarda etkin bir şekilde çalışırken, video ve müzik gibi uygulamalar için 2. ekran kartı devreye girecek ve güç dengelenmesi sağlanacak.

8GB GDDR5 değerinde sistem ve grafik belleğini bir arada kullanan PS4 ile karşılaştırıldığı zaman Xbox One’ nin sistem için ayrı 8GB belleğe ve grafik için ise ayrı bir belleğe sahip olacağı tahmin ediliyor. Bu özellikler PS4′ ün oyun performansı bakımından Xbox One’ ye nazaran daha başarılı olacağını ancak multimedya özellikleri bakımından Xbox One’ nin daha iyi olacağını düşündürüyor.

xbox_kinekt

Konsolun kontrol birimlerinde çok fazla değişiklik yapılması beklenmiyor. Bilindiği gibi hazırdaki oyun kolu hem PC hem de Xbox 360 ile çok tutulan bir aygıt. Bu yüzden kolda bir değişiklik beklenmiyor. Kinect adlı eklenti Xbox 360 ile birlikte tanıştığımız harekete duyarlı bir kontrol mekanizması. Xbox One ile Kinect‘ in de ikinci bir versiyonu bekleniyor. Optik okuyucu olarak Bluray sürücü dahil edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak Bluray disklerin DVD disklere göre daha yavaş yüklendiğini biliyoruz. Bu yüzden hard disk kapasitesi de öne çıkan etkenlerden birisi oluyor. Disk ile ilgili de net bir bilgi yok ancak en mantıklı seçenek farklı disk boyutunda ve tipinde üretimler yapmak olur. Mesela SSD diske sahip Xbox One almak isteyenler daha yüksek ücret ödeyerek daha hızlı bir disk erişimine ve daha hafif ve sesiz bir cihaza sahip olurken daha düşük ücret karşılığı HDD diskli cihaz tercih edilebilir. Bir diğer alternatif ise çip bellek kullanımı ki bu daha da ucuz ve portatif bir çözüm. Ancak bunda da kapasite problemi var.

Xbox One’ nin oyunları ile ilgili bilgiler ileride paylaşılacak diye ümit ediyoruz ancak şu anda elbette bir bilgi yok. Konsol ile ilgili diğer detayları da zamanı geldikçe sizinle paylaşacağız. Konsolun net çıkış tarihi, fiyatı gibi bilgiler zamanla güncellenecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER