SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Windows 7 Sanal Disk Oluşturma (VHD)

Windows 7 Sanal Disk Oluşturma (VHD)
Bu haber 29 Mart 2013 - 18:23 'de eklendi ve 1.113 kez görüntülendi.


Makalemizde Windows 7 üzerinde virtual disk oluşturmayı inceleyeceğiz. Virtual ( Sanal ) Diskler vmware, virtual pc gibi sanallaştırma için kullanılan sanal yazılımların kullandığı disk türüdür. Sanal disklerin formatı VHD olarak saklanmaktadır.

Peki amaç nedir?

Verinin yedeklenmesini, kurtarılmasını ve yönetilmesini kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Hard disk üzerindeki partitionları taşıyamazsınız ama VHD formatındaki virtual diskleri taşımanız ve farklı pc’ lerde kullanmanız mümkündür. Bu noktada VHD’nin avantajı öne çıkmaktadır. Diskinizin tek partition olarak işletim sistemininin kurulduğunu düşünürsek, back up için kullanabileceğiniz bir alan gereklidir. İşte bu noktada virtual disk oluşturarak yedeklerinizi buraya alabilir ya da önemli belgelerinizi bu virtual disk üzerinde tutabilirsiniz.

Virtual disk oluşturmayı 2 bölümde inceleyeceğiz.

· Diskpart ile oluşturma,

· Disk Management kısmından oluşturma,

Oluşturma aşamalarını adım adım görelim.

1.Diskpart ile VHD oluşturmak.

 

Öncelikle Administrator hesabı ile cmd yi çalıştırıyoruz. Sonrasında diskpart komutunu uyguluyoruz.

Diskpart komutunu uyguladıktan sonra, görüldüğü gibi diskpart satırına düşmekte.

Virtual disk oluşturmak için komutumuzu yazıp, uyguluyoruz.

Create vdisk file=c:\cozumpark.vhd maximum=200 komutunu çalıştırıyoruz. Bu kısmı biraz açıklamak gerekirse,

Create Vdisk : Diskin bir sanal disk olarak oluşturulacağını belirtir.

File=c:\cozumpark.vhd : Sanal diskin hangi isimle nerede konumlandırılacağını belirtir. Ben C partitionunda cozumpark.vhd isimli bir VHD oluşturacağım.

Maximum=200 : Diskin boyutunu 200 MB olarak oluşturacağımızı belirler. Boyut işlemi size kalmış bir noktadır. Diskin el verdiği derecede boyut oluşturabilirsiniz.

 

Komutu uygıladıktan sonra işlem için biraz beklememiz gerekmektedir, bekleme süresi oluşturulan VHD ye göre değişmektedir. Yukarıda da görüldüğü gibi işlem devam etmekte.

İşlemin tamamlandığını görmekteyiz.

İşlemler sonrası daha önceden belirlediğimiz konumda c:\cozumpark.vhd dosyamız oluşturuldu.

Oluşturduğumuz diski kullanmamız için, VHD’ yi attach etmemiz gerekmektedir.

Attach için computer managementı açıyoruz. Start /Run kısmına compmgmt.msc komutunu vererek de bu bölüme ulaşabilmekteyiz.

Daha sonra Action menüsünden Attach VHD‘ yi tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda VHD dosyasının nerede olduğunu, kısacası konumunu gösteriyoruz. Dosyayı seçtikten sonra bu ekranda Ok butonuna tıklıyoruz. Bu noktada read only seçeneğini işaretlerseniz, diski salt okunur olarak kullanacaksınız. Bilgi yazamaz ve silemezsiniz. İhtiyaca göre bu size kalmıştır.

Disk Management kısmında Disk1 olarak diskimizin eklendiğini görebilmekteyiz.

Diski kullanabilmek,üzerine dosya yazma gibi işlemler yapabilmek için diski tanımlamamız gereklidir. Bu işlemler için önce initialize disk ile diski tanımlıyoruz.

Disk tanımlama işleminden sonra diski üzerinde bölüm oluşturmak için New Simple Volume tıklıyoruz.

Karşılama ekranı karşımıza gelmekte. Bu ekranda Next tıklıyoruz.

Bu pencerede oluşturacağımız bölüm için diskin boyutu ayarlıyoruz, ben tek bir bölüm kullanacağım için diskin tamamını veriyorum ve Next butonu ile ilerliyorum.

Diske bir harf ataması yapmamız için gelen pencerede disk için harf ataması yapıyoruz.

File system türünü seçip, isim verdikten sonra, formatlama işleminin hızlı bir şekilde olması için perform a quick format checkini işaretleyip, Next botunu ile formatlama işlemini başlatıyoruz. Quick format olduğu için kısa bir süre sonunda işlem bitmekte. Siz isterseniz checki işaretlemeyip, normal bir şekilde formatlama işlemi yapabilirsiniz. Tavsiye edilen de normal format türüdür.

Artık diski kullanabiliriz. Bilgisayarımı açıp, diskin eklendiğini görebilmekteyiz.

Bu işlemi diskpartla yapabildiğimiz gibi disk managament kısmından da yapabilmekteyiz.

2.Disk Management ile VHD oluşturmak.

Burada da sıfırdan bir VHD tanımlaması yapalım.

Computer Managament altından Disk Managament kısmına geliyoruz. Burada bilgisayarımıza bağlı olan diskleri görebilmekteyiz.

Action menüsünden Creat VHD şeçeneği ile yeni bir sanal disk oluşturmak için tıklıyoruz.

Oluşturacağımız VHD için konum , isim ve boyut belirliyoruz. Burada karşımıza 2 seçenek gelmekte.

Dynamically Expanding : Yazıldıkça boyutu büyüyen bir alandır. Disk için belirtmiş olduğunuz alan doldurulup yeni dosyalar kaydettiğiniz sürece büyür, ancak sildiğinizde boyut küçülmez. Gerekmedikçe tercih etmeyiniz.

Fixed Size : Diski belirttiğiniz boyutla sınırlandırır. Sanal diskler için Fixed Size kullanımı tavsiye edilendir. Boyut olarak 200mb girerek, önerileni seçip devam ediyoruz.

Diskimizin oluştuğunu görmekteyiz. Sıfırdan oluşturduğumuz için önce initialize disk ile diski tanımlayıp, yukarıda da yapmış olduğumuz gibi bölüm oluşturup, formatlama işlemlerini aynı şekilde yapıyoruz.

İşlemlerinizi bitirdikten sonra VHD yi çıkarmak için,

Diskin üzerine sağ tuş Detach VHD tıklıyoruz. Aynı zmanda bunu Action menüsünden All Task kısmından da yapabiliriz.

Bu pencerede Delete the virtual hard disk file after removing the disk kutusunu işaretlerseniz, sanal diski hem disk mamangmenttan kaldırır, hemde VHD dosyasını siler. Bu durumda içindeki tüm datayı kaybedersiniz. Kutucuğu işaretlemeden, sadece OK’e tıklayorum. Bu işlem sonrasında VHD yi çıkarmış oluyoruz.

Diski farklı bir makinede ya da aynı makinede kullanmak istediğinizde önce Attach VHD seçeneği ile ekleyip, işlem sonrasında ise Detach VHD seçeneği ile diski çıkarabilirsiniz.

 

Kaynak :

http://www.cozumpark.com


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER