SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Windows 8 Yenilikleri

Windows 8 Yenilikleri
Bu haber 15 Nisan 2013 - 14:34 'de eklendi ve 896 kez görüntülendi.


Metro Arayüz:

Windows 8 ile birlikte gelen en önemli yenilik kuşkusuz arayüzü oldu. Metro arayüz olarak adlandırılan yeni görünüm ile birlikte erişebilirlik arttırılmış. Windows 7 ile birlikte tanıştığımız dokunmatik ekran özellikleri daha gelişmiş ve menüler bileşenler sayesinde daha ergonomik hal almış. Yıllardır alışmış olduğumuz başlat menüsü de Windows 8 ile birlikte gizlenmiş durumda. Klasör yapısı ve masaüstü görünümünde ise fazla bir değişiklik yok. Eğer metro arayüzü kullanmazsanız bir fark hissetmeyebilirsiniz.

windows-8-metro1

Windows Store ve Mobil Uygulamalar:

Microsoft, bu sürüm ile birlikte mobil platforma da adım atmış oldu. Windows 8 mobil cihazlarda da kullanılabiliyor. Dahası Windows 8 uyumlu mobil uygulamalar üretmeye de imkan veriyor. Geliştirmiş olduğunuz uygulama bütün Windows 8 cihazlardan erişilebilir ve kullanılabilir olacaktır. Windows Store ise bu uygulamaların ücretli veya ücretsiz olarak bulunabileceği ve satılabileceği bir platform konumunda.

Bulut Yapı:

Bulut dediğimiz yeni teknoloji Microsoft tarafından da kullanılmaya başlanıyor. Bu özellik sayesinde kullandığınız uygulamaları kaydederek, uygulama ve ayarlarınızı farklı cihazlarda aynı şekilde açabilir ve birden fazla bilgisayarınız olsa bile bunları tek bilgisayar gibi kullanabilirsiniz.

Daha Hızlı Sistem Açılışı:

windows-8-masaustu

Bilgisayarınızı kapattığınız zaman artık tüm bilgiler silinerek kapatılmayacak. Kapanış sırasında RAM üzerinde kayıtlı bazı bilgiler sabit diskinize yazılacak ve bu şekilde sistem açılışınız Windows 7′ ye göre birkaç kat daha hızlı olacak.

Uygulama Yönetimi:

Kullandığınız uygulamalar Windows 8′ e kadar öyle çalışıyordu ki, belli bir sayıda program açıldıktan sonra sistem yavaşlamaya, programlar donmaya başlıyordu. Windows 8′ de kullanılan uygulama yönetimi sayesinde kullanmadığınız ve arka planda çalışan uygulamalar otomatik olarak kapatılacak ve böylece sistem kaynakları boşa tüketilmeyecek.

Güvenlik:

Özellikle Internet Explorer sürümlerinde karışımıza çıkan Smart Screem Filtresi Windows 8 ile birlikte tüm tarayıcılara eşlenmiş durumda. Bu özellik sayesinde siteler ve uygulamalar indirilmeden önce taramadan geçiriliyor ve sistem herhangi bir saldırıya karşı önleniyor. Diğer uygulamalar da geliştirilmiş durumda ve en son güncellemeler ile birlikte en son açıklardan ve virüslerden korunabilirsiniz.

Dokunmatik cihazların gelişmesi ile birlikte bilgisayar açılışında parola koruması alternatifleri de artıyor. Oturum açarken kullandığımız güvenlik yöntemlerine de yenilikler ekleniyor. Bunlardan birisi de resimli parola özelliği. Şifre olarak belirlediğiniz bir resmi parola olarak belirlerseniz bilgisayarınızı kullanabilmek için bu resmin ekrana çizilmesi gerekecek. Bunu fare ile veya dokunmatik ekran özelliği ile çizebilirsiniz.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER