SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Windows 8.1 Ön İnceleme

Windows 8.1 Ön İnceleme
Bu haber 28 Haziran 2013 - 10:16 'de eklendi ve 1.347 kez görüntülendi.

Evet sonunda beklenen gün geldi ve Microsoft Windows 8 işletim sistemi ile ilgili en önemli güncellemesini resmi olarak tanıttı. Microsoft San Francisco Build 2013 toplantısında tanıtımı yapılan güncellemenin ön izleme sürümünün indirilebilir olduğu açıklandı. Daha önceden sızan bilgileri doğrulayan bazı yeniliklerin yanında beklenmedik değişiklikler de yapılan işletim sisteminin güncelleme sürümüne Windows 8.1 adı verildiğini daha önceden duyurmuştuk.

Başlat düğmesi, masaüstünden boot, Skydrive’ a ait gelişmiş senkronizasyon özellikleri, güncellenmiş Mail ve Xbox Music uygulamaları, bazı yeni uygulamalar ve Internet Explorer 11 sayılabilecek bazı yenilikler.

Microsoft 8.1 shutdown

Kuşkusuz Windows 8.1 ile birlikte en radikal değişim Başlat düğmesinin geri dönüşü oldu. Buna rağmen başlat düğmesini iptal etme şansına da sahipsiniz. Tabi başlat düğmesinin eskisi gibi bir menü olmadığını sadece bir düğme olduğunu da belirtelim.

windows 8.1-baslangic

Başlangıç ekranı 8″ ile 27″ arasında ekran boyutlarına uyumlu. Bununla birlikte çift ekran kullanımında uygulamaları ekranlara bölmenize yardımcı olacak bazı ayarlar denetim masasına ilave edilmiş. Kilit ekranında ise resimler dönüyor. Bu resimler Medya Center’ da bulunan ekran koruyucu fonksiyonu ile galeri halinde dönüştürülürken fotoğraflar Windows 8 Photos uygulaması tarafından seçiliyor. Kilit ekranında gelen aramalara, Skype çağrılarına cevap vermek veya kamerayı açmak için şifre girmenize de gerek kalmıyor.

Başlangıç ekranı artık daha fazla kişiselleştirme özelliğine sahip. Mesela istediğiniz kutucuğu büyütme şansına sahipsiniz, böylece haberler veya finans ile ilgili eklediğiniz bir kutucuk daha büyük tutularak ekranda öne çıkarılabilir ve içine girilmeden başlangıç ekranında daha fazla bilgi görülebilir. Başlangıç ekranının arka planı da artık daha fazla renk seçeneğine sahip. Bununla birlikte arka plana resim de eklenebiliyor.

windows-8-1-skydrive

Dokunmatik ekranlarda ekrandaki bir kutucuğa vurarak seçim yapmaya alışanlar için kötü bir haberimiz var, artık tek vuruş ile seçim yapılmıyor, doğrudan uygulamalar ekranına geçiş yapıyor. Bunun yerine seçim yapabilmek için kutucuklara dokunup basılı kalmanız gerekiyor. Ancak güzel olan aynı anda birden çok kutucuğu seçip, taşıyarak düzenleyebilir ve ekranınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bütün bu ayarları kayıt ettikten sonra da aynı kullanıcı hesabınızdaki bilgisayarlarınıza senkronize ederek tüm her yerde aynı düzenlemeye sahip olabilirsiniz.

windows 8.1-arama

Arayüzde gerçekleştirilen en büyük değişikliklerden birisi de Akıllı arama fonksiyonu ekranında yapıldı. Yan çubukta yer alan akıllı arama kullanıldığında arama sonuçları artık ekranın tamamını kaplamayacak, bunun yerine arama paneli içerisinde yer alacak. Aramaları Bing gerçekleştiriyor ve bilgisayarınız ile Skydrive hesabınız kullanılarak, kendi bilgilerinizi veya internetten herhangi bir şeyi aramanızı sağlıyor. Bing burada önceliği sizin kendi dosyalarınıza veriyor ve aradığınıza daha kolay ulaşabilmeniz için web’ den aldığı bilgiler ile birleştiriyor. Arama fonksiyonu daha bir çok yeniliğe sahip, bunları da zamanla keşfedebilirsiniz.

Windows 8.1 ile birlikte Internet Explorer 11 ile de tanışacağız. Internet Explorer 11 ilk denemelerde bize oldukça hızlı geldi. Ayrıca tek pencere içinde açılan tablar ile seyahat artık daha hızlı halde. Tek bir pencerede artık 100 taba kadar açabiliyor, ayrıca 2. bir pencere açarak 100 tab da oradan açabiliyorsunuz. Daha önceden gezdiğiniz sayfalara tekrar girdiğinizde açılma hızı IE10 ile karşılaştırdığımız zaman geliştirilmiş.

xbox-music-1

Microsoft’ un Windows 8.1 yeniliklerinden bazılarını inceledikten sonra gözümüze çarpan diğer yeniliklere de liste halinde kısa kısa değinerek konuyu sonlandıralım.

  • Ekranın sağına geldiğinizde ortaya çıkan yan çubuk artık iptal edilebiliyor.
  • Kütüphaneler artık doğrudan Windows Gezgini içerisinde görünmeyecek.
  • Küçük boyutlu diske sahip aygıtlarda belgeler Skydrive üzerinde saklanacak.
  • Xbox Music ve Mail uygulamaları güncellenmiş.
  • Reading List ve Alarm gibi yeni uygulamalar kullanımı kolaylaştıran yeniliklerden bazıları.
  • Kamera uygulamasında 360 derece panoramik çekimler yapabileceğiniz Photosynth özelliği var.
  • Fotoğraf uygulaması Photos’ un arayüzü basitleştirilirken düzenleme seçenekleri geliştirilmiş.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER