SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Windows 8.1 Değişiklikler

Windows 8.1 Değişiklikler
Bu haber 31 Mayıs 2013 - 8:48 'de eklendi ve 3.968 kez görüntülendi.


Microsoft sonunda Windows 8 işletim sistemini güncelleyen Windows 8.1 ile ilgili detayları paylaşmaya başladı. Ön izleme sürümünün 26 Haziran Microsoft Geliştiriciler Konferansında indirilmeye hazır hale getirileceği duyurulan Windows 8.1 yenilikleri arasında en merak edileni elbette geleneksel masaüstü ve başlat menüsünün nasıl olacağı hakkında. Konu ile ilgili ilk resmi açıklama Microsoft’ tan Antoine Leblond tarafından yapıldı.

Windows 8.1 ile birlikte karşılaşacağımız bazı yeniliklere göz atalım:

Antoine Leblond blogunda yaptığı açıklamada kullanıcıların kilit ekranında çeşitli fotoğrafları slayt olarak görmek istediklerini söylüyor. Bu yüzden Microsoft Windows 8.1 ile birlikte kilit ekranında istediğiniz resimlerden oluşan bir slayt gösterisi, SkyDrive hesabınızdaki resimler veya kameranızdan çektiğiniz resimlerden oluşan bir ekran olarak özelleştirilebilecek.

Bing ile yürütülen arama fonksiyonu sayesinde bir arama yapıldığında web üzerinden, SkyDrive’ ınızdan veya bilgisayarınızdan aradığınız şeyi bulmanız daha kolay olacak.

50-50-ekran

50:50 Özelliği

Ekranı bölmenize ve iki ekran kullanıyormuşsunuz hissini yaratan 50:50 özelliği da geliştiriliyor. Artık her ekranda farklı 3 uygulama penceresine izin veriliyor bu sırada ise Başlat menüsü sadece tek ekrandan görünüyor.

Arka plan seçenekleri arttırılıyor. Daha fazla renk, resim ve hareketlilik katılmış bir arka plana sahip olunacak.

Antoine Leblond Windows kurulumu ile birlikte gelen bazı uygulamalarda ufak tefek iyileştirmeler yapıldığını belirtirken yeni uygulamaların da yolda olduğu müjdesini verdi. Ayrıca çoklu uygulama çalıştırma özelliğinin geliştirilmeye devam ettiğini de duyurdu.

Metro arayüzdeki sembol kutucukların boyutları artık değiştirilebiliyor. Bu şekilde daha düzenli bir arayüze sahip olunacağı düşünülüyor. Arayüzde ufak tefek değişiklikler yapıldı, mesela uygulamaları filtrelemek için bir arama özelliği eklendi. Kutucukların olduğu başlangıç ekranı artık daha mantıklı çalışacak, mesela yeni yüklenen ayrı ayrı gruplanacak.

Windows Store’ de yapılan güncellemeler ile birlikte otomatik uygulama güncellemeleri arka planda çalışıyor. Store görünümü de değiştiriliyor ve uygulamalar ile ilgili daha detaylı bilgi mevcut oluyor.

skydrive-ekrani

SkyDrive

SkyDrive uygulaması güncellenerek dosyaları artık doğrudan SkyDrive’ ınıza kayıt edebileceksiniz. SkyDrive‘ ınız offline iken bile çalışacak ve dosyalarınıza erişebileceksiniz.

Windows 8.1 ile birlikte Internet Explorer 11 de geliyor. Daha hızlı ve performanslı olacağı vaat edilen tarayıcının yeni özellikler birer birer ortaya çıkıyor. Bunlardan en güzeli kuşkusuz farklı yerlerde açılan IE11 tablarının senkronize çalışması olacak.

kisisel-bilgisayar-ayarları-windows8

Kişisel Bilgisayar Ayarları

Kişisel bilgisayar ayarları menüsü artık Denetim Masasının yapabildiği tüm özelliklere sahip. Bu yüzden Denetim Masası’ na ihtiyacınız kalmayabilir.

windows-8-1-baslat

Yeni Başlat Butonu

Ve merak edilen Başlat menüsü. Başlat menüsü ile ilgili Leblond menü olmayacağını söyledi. Bunun yerine bir Windows butonu yer alacak. Masaüstü ekranında iken sürekli görünür olan Windows butonu, diğer ekranlarda iken mouse sol alt köşeye taşındığı zaman ortaya çıkacak. Ayrıca mouse köşelere taşındığında ne olacağını seçmeniz için bazı seçenekler de sunulacak.

Microsoft’ tan gelen ilk resmi açıklamalar bu yenilikleri gösteriyor. Önümüzdeki haftalarda daha fazla bilgi sunulacağı belirtilirken 26 Haziran’ daki ön izleme sürümü de merakla bekleniyor.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER