SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Windows 7 Dosya Paylaşımı

Windows 7 Dosya Paylaşımı
Bu haber 28 Eylül 2012 - 8:28 'de eklendi ve 1.142 kez görüntülendi.


Windows 7 Dosya Paylaşımı

Dosya ve klasörleri birkaç farklı yolla paylaşabilirsiniz. Windows’da en sık görülen dosya paylaşımı, doğrudan bilgisayarınızdan yapılan paylaşımdır. Windows, bu yolla dosya paylaşımı için iki yöntem sağlar:

Bilgisayarınızda herhangi bir klasörde veya

Ortak klasörde bulunan dosyaları paylaştırabilirsiniz.

Kullanacağınız yöntem; paylaştırılan klasörleri depolamak istediğiniz yere, bunları kiminle paylaşmak istediğinize ve dosyalar üzerinde sahip olmak istediğiniz denetim düzeyine bağlıdır. Her iki yöntem de bilgisayarınızı kullanan veya ağda başka bir bilgisayarı kullananlarla dosya veya klasör paylaşmanıza olanak tanır. Dosya paylaşımı için başka yollar arıyorsanız, bu makalede kullanabileceğiniz diğer birkaç yöntem de özetlenmektedir.

Bilgisayarınızın herhangi bir klasöründeki dosyaları paylaşma

Bu paylaşım yöntemiyle, paylaştığınız dosyalarda kimin ve ne türde (geçerliyse) değişiklik yapabileceğini belirleyebilirsiniz. Bunu paylaşım izinlerini ayarlayarak yaparsınız. Paylaşım izinleri, aynı ağ üzerindeki bir kullanıcıya veya kullanıcı grubuna verilebilir. Örneğin, bazı kişilere paylaşılan dosyalarınızı yalnızca görüntüleme izni verirken, diğerlerine dosyaları hem görüntüleme hem de değiştirme izni verebilirsiniz. Paylaştığınız kişiler, yalnızca onlarla paylaştığınız klasörleri görebilir.

Bu paylaşım yöntemini, diğerleriyle paylaştığınız her dosyayı başka bir bilgisayardan siz de görebildiğiniz için başka bir bilgisayar kullanırken paylaştırdığınız dosyalarınıza erişmek için kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Ortak klasöründeki dosyaları paylaşma

Bu paylaşım yöntemiyle, dosyalarınızı Ortak klasöre kopyalar veya taşır ve bunları bu konumda paylaştırırsınız. Ortak klasör için dosya paylaşımını etkinleştirirseniz, bilgisayarınızda bir kullanıcı hesabı ve parolaya sahip olan herhangi biri, ağdaki herkes gibi Ortak klasöründeki ve alt klasörlerdeki tüm dosyaları görebilir. Kişileri Ortak klasör içinde yalnızca bazı dosyaları görebilecek biçimde kısıtlayamazsınız. Bununla birlikte, kişilerin Ortak klasöre erişmesini tamamen sınırlayan veya dosyaları değiştirmesini ya da yenilerini oluşturmasını sınırlayan izinler ayarlayabilirsiniz.

Bir etki alanı içinde değilseniz, parola korumalı paylaşımı da etkinleştirebilirsiniz. Bu, Ortak klasöre ağ erişimini makinenizde bir kullanıcı hesabına ve parolaya sahip olan kişilerle sınırlar. Varsayılan olarak Ortak klasöre ağ erişimi, etkinleştirilmedikçe devre dışı durumdadır.

Kullanılacak paylaşım yöntemi

Dosya paylaşımının herhangi bir klasörden mi yoksa Ortak klasörden mi yapılacağını belirlerken göz önüne alınması gereken birkaç faktör vardır.

Aşağıdakiler söz konusuysa, paylaşım için herhangi bir klasörü kullanın:

 • Klasörleri bulundukları yerde paylaştırmayı tercih ediyorsunuz (genellikle Belgelerim, Resimler veya Müzik klasörleri) ve bunları Ortak klasörünüzde saklamak istemiyorsunuz.
 • Ağınızda bulunan tüm kişiler yerine, paylaşım izinlerini kişiler için tek tek ayarlayarak, bazılarına daha fazla bazılarına daha az (veya hiç) izin atayabilmek istiyorsunuz.
 • Paylaştığınız dijital resim, müzik veya büyük boyutlu dosya sayısı, ayrı bir paylaştırılmış klasöre kopyalanamayacak kadar fazla. Bu dosyaların bilgisayarınızın iki farklı yerinde alan kaplamasını istemiyorsunuz.
 • Sık sık paylaşmak istediğiniz dosya oluşturuyor ya da güncelleştiriyorsunuz ve bunları Ortak klasöre kopyalamakla uğraşmak istemiyorsunuz.

Aşağıdakiler söz konusuysa, paylaşım için Ortak klasörü kullanın:

 • Dosyalarınızın ve klasörlerinizin bilgisayarınızda bir tek konumdan paylaştırılması basitliğini tercih ediyorsunuz.
 • Yalnızca Ortak klasörünüze bakarak, başkalarıyla paylaştığınız her şeyi çabucak görebilmeyi istiyorsunuz.
 • Paylaştığınız her şeyi Belgelerim, Müzik ve Resimler klasörlerinden ayrı tutma istiyorsunuz.
 • Ağınızdaki herkes için paylaşım izinleri ayarlamak istiyorsunuz ve kişiler için tek tek paylaşım izni ayarlamak istemiyorsunuz.

  Diğer dosya paylaşım yolları

  Özel klasörlerden dosya paylaşmanızı gerektirmeyen daha başka dosya paylaşım yolları da vardır. Aşağıdakileri kullanarak da dosya paylaştırabilirsiniz:

  • Bilgisayarlar arası (geçici) ağ. Aynı ağda bulunmayan, ancak aynı odadaki iki bilgisayar arasında dosya paylaştırmak isterseniz, geçici ağ olarak da bilinen bir bilgisayarlar arası ağ oluşturabilirsiniz. Geçici ağ, toplantı sırasında belge paylaşma gibi belirli bir amaç için kullanılan bilgisayarlar ve aygıtlar arası geçici bir bağlantıdır.
  • Çıkarılabilir medya. Dosyalarınızı herhangi bir türdeki çıkarılabilir medyaya (taşınabilen sabit diskler, CD’ler, DVD’ler ve flash bellek kartı gibi) kopyalayabilirsiniz. Ardından bu medyayı başka bir bilgisayara takarak veya yerleştirerek, dosyaları buraya kopyalayabilir veya çıkarılabilir medyayı dosyaları paylaşmak istediğiniz kişilere verebilir ve dosyaları kopyalamalarını sağlayabilirsiniz.
  • E‑posta. Paylaştıracak bir ya da iki dosyanız varsa ve boyutları da uygunsa, bunları bir e‑posta iletisine eklemek en basit paylaştırma yöntemi olabilir.
  • Windows Toplantı Alanı. Windows ‘un bu özelliği belge, program veya masaüstünüzü diğer oturum katılımcılarıyla paylaştığınız bir oturum oluşturmanıza olanak tanır.
  • Windows uyumlu dosya paylaşım programı. Kişilerin dosya paylaşmasına yardımcı olmak üzere tasarlanan pek çok program vardır.
  • Web. Fotoğraf ve başka dosya türlerini paylaşmada özelleşmiş pek çok web sitesi bulunmaktadır.
  • Anlık ileti hizmeti. Çoğu anlık ileti programı çevrimiçi sohbet yaptığınız kişilerle dosya paylaşmanıza olanak tanır.

Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER