SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

VPN Hakkında Bilmek İstedikleriniz

VPN Hakkında Bilmek İstedikleriniz
Bu haber 28 Mayıs 2013 - 6:29 'de eklendi ve 4.632 kez görüntülendi.


VPN bir ağı veya bilgisayarı internet üzerinden bir başka ağa tünelleyen sanal bir ağdır. Günümüzde yaygın olarak erişimi kısıtlanmış sitelere giriş için veya gezinti takip edilmek istenilmediği durumlarda kullanılıyor. İş alanlarında da firma yetkililerinin uzak ağlara bağlanarak işlem yapmaları için kuruluyor. VPN’ in çalışma mantığı network trafiğinizi bir başka network’ e yönlendirmek şeklindedir.

Bir VPN‘ e bağlanıldığı zaman bilgisayar sanki o network üzerinde fiziksel olarak bulunuyor gibi hareket eder. Halbuki bu sanal bir bağlantıdır. Bütün trafik VPN üzerinden güvenli bağlantı ile sağlanır.  Dünyanın öbür ucunda dahi olsanız o ağın yerel kaynaklarından güvenli bir şekilde faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde VPN ağını kullanarak kendi ağınızda yasaklı olan sitelere giriş sağlayabilirsiniz.

vpn-nedir

VPN kullanarak bir internet sitesine girdiğiniz zaman bilgisayarınız siteye VPN ağı üzerinde şifreli bir bağlantı sağlar. VPN sizden gelen istekleri kendi güvenli bağlantısı üzerinden web sitesine aktarır ve oradan gelen yanıtı da yine güvenli bağlantı üzerinden size aktarır. Diyelim ki Türkiye’ den Çin tabanlı bir VPN kullanıyorsunuz ve facebook’ a bağlanıyorsunuz. Facebook sizi Çin’ den bağlanıyor gibi görecektir.

VPN’ in kullanım alanları çeşitli şekillerde olabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse :

İş yeri ağına uzaktan bağlanmak için.

Ev bilgisayarına uzaktan erişim için.

Yerel ağınız veya internet servis sağlayıcınızdan gizli bir şekilde internette dolaşmak için.

Bloke edilmiş sitelere girmek için.

Sansürlenmiş site engellerini aşabilmek için.

ISP veya yerel ağınız tarafından yavaşlatılmış veya engellenmiş bazı site ve servislere tam hızda erişim için (torrent gibi).

VPN Sunucu Kurulumu ve Ayarları:

Biz Windows Server 2008 ile örnek verelim ancak günümüzde çoğu işletim sisteminin VPN Sunucu özelliği taşıdığını da belirtmeden geçmeyelim. Server 2008‘ de varsayılan olarak bize bağlantı olanağı sağlayacak Yönlendirme ve Uzaktan Erişim seçeneği roller arasında gelmez. Bunu Sunucu Yöneticisi altından Role Ekle diyerek Ağ Poliçesi ve Erişim Hizmetleri‘ nin altındaki Yönlendirme ve Uzaktan Erişim seçeneklerinin hepsini tanımlamak gerekiyor. Bu rol tanımlandıktan sonra Başlat-Programlar-Yönetimsel Araçlar-Yönlendirme ve Uzaktan Erişim bölümünde VPN Sunucusu kurabileceğimiz aşağıdaki ayar ekranı karşımıza gelecektir.

yönlendirme-ve-uzaktan-erisim

Yapılandırma sayfasına geçelim, özel yapılandırmayı seçiyoruz, VPN Erişimi istediğimizi belirten seçeneği seçtikten sonra Son diyerek VPN servisini oluşturuyoruz. Daha sonra Hizmeti Başlat diyerek VPN‘ i başlatabiliyoruz. Servisi yine yönlendirme ve uzaktan erişim sayfasından devre dışı bırakabilir, başlatabilir, durdurabilir, silebilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi diğer işletim sistemlerinde de VPN kurulumu yapılabiliyor ancak biz en güvenli ve yaygın olarak kullanılan Server 2008 işletim sistemi üzerinde kurulum anlattık.

VPN Bağlantısı Kurmak:

Windows ile oldukça basit bir kurulumu vardır. İlk adım olarak VPN bağlantısı oluştur ekranına ulaşmak için arama yapıp VPN yazabilir veya Ağ ve Paylaşım Merkezi’ nden Yeni Bağlantı ve Ağ Kurun – Çalışma Alanına Bağlan – İleri – İnternet Bağlantımı (VPN) kullan diyerek aşağıda gördüğünüz VPN bağlantı sayfasına ulaşabilirsiniz.

VPN Bağlantı Sihirbazı

Bu ekranda internet adresi kısmına bağlanmak istediğimiz ağ veya bilgisayarın IP adresini yazıyoruz. Bu IP yerel ağda iseniz Local IP adresi olabilir, uzaktan bağlanacaksanız WAN IP adresini girmelisiniz. Bir sonraki sayfada ise bize bağlanmak istediğimiz bilgisayarın kullanıcı adı ve şifresini soracaktır. Bilgisayarın kullanıcı adı ve şifresini bilmeden bağlantı sağlanamaz. Bunları da girdikten sonra bağlantımız hazırdır. Sistem VPN‘ e bağlanmaya çalışacaktır ancak Atla diyerek bu işlemi sonraya bırakabilirsiniz.

 


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
 • Ufuk ;

  Merhaba,
  Sunucumda VPN kurdum ve bilgisayarımdan sunucuma vpn bağlantısını yaptım, fakat internet erişimim kesildi. Sunucunun interneti kullanmak istiyorum. İnce ayarlar hakkında bilgi verir misiniz?

  11 Mart 2014 11:51

  Warning: Illegal string offset 'max_depth' in /home/teknointernet/public_html/wp-content/themes/wpHaberV3/functions.php on line 537
 • POPÜLER FOTO GALERİLER
  SON DAKİKA HABERLERİ
  İLGİLİ HABERLER