SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Veri Madenciliği Nedir ?

Veri Madenciliği , Veriyi yönetmek için “Veri Ambarı” oluşturulmuş ve 90 lı yıllarda veri ambarından verileri çözümleyerek “yararlı bilgiye” erişilmesini sağlayan “Veri Madenciliği” kavramları ortaya çıkmıştır

Veri Madenciliği Nedir ?
Bu haber 26 Şubat 2016 - 10:52 'de eklendi ve 652 kez görüntülendi.


Veri Madenciliği Nedir? : Veriyi yönetmek için “Veri Ambarı” oluşturulmuş ve 90 lı yıllarda veri ambarından verileri çözümleyerek “yararlı bilgiye” erişilmesini sağlayan “Veri Madenciliği” kavramları ortaya çıkmıştır. Veri madenciliği; “veri ambarlarındaki tutulan çok çeşitli ve çok miktarda veriye dayanarak daha önce keşfedilmemiş bilgileri ortaya çıkarmak, bunları karar verme ve eylem planını gerçekleştirmek için kullanma sürecidir.” Veri madenciliği kavramına getirilen farklı tanımları vardır:

Han ve Kamber : “Büyük veri yığınlarından beklenmedik/bilinmedik, ilginç, anlamlı ve kullanışlı bilgilerin çıkarılmasıdır ”

William Frawley ve Gregory Piatetsky-Shapiro : “Verideki gizli, önceden bilinmeyen ve potansiyel olarak faydalı enformasyonun önemsiz olmayanlarının açığa çıkarılması”

Solid State Technology : “Bir ya da daha fazla cevap değişkeninin davranışını açıklamak için veritabanlarında mevcut geniş kümelerdeki gizli örüntüleri bulan bir metodolojidir”.

Hand : “İstatistik, veritabanı teknolojisi, örüntü tanıma, makine öğrenme ile etkileşimli yeni bir disiplin ve geniş veritabanlarında önceden tahmin edilemeyen ilişkilerin ikincil analiz.”

SAS Şirketi: “İşletme avantajına yönelik olarak önceden bilinmeyen örüntüleri keşfetmek için büyük miktarlarda verinin seçilmesi, incelenmesi ve modellenmesi süreci.”

Jacobs : “Ham verinin tek başına sunamadığı bilgiyi çıkaran veri analizi süreci”

Alexander: “OLAP’ın bir sonraki aşaması.” olarak tanımlanmıştır.

Neden Veri Madenciliği?: Her alanda, verilen kararların doğruluğu, kararı veren kişinin sadece sahip olduğu yeteneklerine ve deneyimine değil aynı zamanda bilginin yeterliliğine de bağlıdır. Bu nedenle günümüzde artık “bilgi”, mal ve hizmetin yanında üçüncü üretim faktörü olarak değerlendirilmektedir. Bilginin yeterli olması, bilgiyi oluşturan verilerin doğru depolanması, doğru işlenmesi ve doğru yorumlanmasına bağlıdır.
Dolayısıyla karar vericiler doğru kararları alabilmek için daha çok veri depolamaya çaba göstermektedirler. Gelişen teknoloji ile artık günümüzde verilerin toplanması oldukça kolaydır. Asıl zorluk büyük miktarlarda toplanan ve devamlı çoğalmakta olan ham veriyi, anlamlı ve kullanılabilir bir bilgiye dönüştürebilmektir.

Kurum, kuruluş ve şirketler hem ulusal hem de uluslararası rekabet ile karşı karşıya kaldıkları için bu noktada başarının anahtarı; var olan müşterileri korumak ve yenilerini elde etmek olmaktadır. Veri madenciliği, şirketlerin bu konuları etkileyen faktörleri analiz edebilmelerine izin veren teknolojileri içermektedir.

Hangi müşteri,  hangi ürünü,  ne zaman satın alabilir, kimler tedarikçilerinden vazgeçmekte ve bu tür müşterileri vazgeçirmek/geri kazanmak için neler yapılabilir, ürünün değerini yitirmesine hangi değişkenler neden olmaktadır, vb. soruların cevapları veri yığınlarının altındadır ve cevapları bulabilmek için veri madenciliği çözümleri gereklidir. Veri madenciliği teknolojileri, ilk önce sadece akademik çevrede kabul görmüş; zamanla olgunlaşarak günümüz endüstrisinde kullanılmaya başlanmıştır.

veri-madenciligi-1

Veri Madenciliğinin Tarihçesi: Veri madenciliğinin kökeni, ilk sayısal bilgisayar olan ENIAC (Electrical Numerical Integrator And Calculator)’a kadar dayanmaktadır. 1946 yılında geliştirilen ve bugün kullandığımız kişisel bilgisayarların atası olan ENIAC, ABD’li bilim adamları John Mauchly ve J. Presper Eckert tarafından, II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusu için geliştirilmiştir. 30 tonluk ağırlığıyla 170 m2lik bir alanı kaplayan bu “ilk” bilgisayarın 60 sene içerisinde geçirmiş olduğu evrimin nihai boyutlarını şu anda masa üstünüzdeki bilgisayarlara ya da elimizdekilere bakarak anlamanız mümkündür. Bu evrim tabii ki belli bir süreç ve şartlar altında gerçekleşmiştir.

Donanımsal olarak hazırlanan bilgisayarların, yazılımlar vasıtasıyla hayat bulması ve kullanıcılara ulaştırılması, bilgisayar evrim döngüsünün anahtarıdır. Bilgisayar ve yazılım uzmanlarının geliştirdikleri ürünler, kullanıcıların istekleri doğrultusunda zamanla şekillenerek bugünkü halini almış durumdadır. Döngü, donanımın geliştirilmesinin ardından yazılımın bu donanıma entegre edilerek kullanıcıya ulaştırılmasıyla başlar. Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda yazılımda bulunan eksiklikleri belirler. Yazılım uzmanları bu eksiklikleri göz önünde bulundurarak yeni yazılımlar geliştirirler. Bu yazılımların çalışabilmesi için gerekli donanım güncellenmesinin yapılması için donanım uzmanları uyarılır. Güncellenen bilgisayarlar tekrar kullanıcılara ulaştırılır ve döngü bu şekilde devam eder. Döngünün anahtar elemanı kullanıcıdır. Kullanıcılar, ihtiyaçları, istekleri belirler. Dolayısıyla bu istekler bu sektörü doğrudan etkiler ve gelişmenin kapıları açılır.

Bilgisayarların etkin kullanımı verilerin depolanması ile başlamaktadır. İlk haliyle karmaşık hesaplamaları yapmaya yönelik geliştirilen bilgisayarlar,  kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda veri depolama işlemleri için de kullanılmaya başlanılmıştır. Bu sayede veri tabanları ortaya çıkmıştır. Veri tabanlarının genişleme trendi içinde olması donanımsal olarak bu verilerin tutulacakları ortamların da genişlemesini gerektirmiş ve “Veri Ambarı” kavramı ortaya çıkmıştır. Saklanmak istenen veriler, bir ambar misali fiziksel sürücülerde tekrar kullanılmak üzere saklanmaya başlanmıştır. Gittikçe büyüyen veri tabanlarının organizasyonu, düzenlenmesi ve yönetimi de buna paralel olarak güç bir hal almaya başladı. Bu safhada veri modelleme kavramı ortaya çıkmıştır. İhtiyaçlar doğrultusunda şekillenen veri tabanları ve veri modelleme çeşitleri hızla yaygınlaşırken, donanımlar da bu sürece ayak uydurdular. Günümüzde milyarlarca bit veriyi ufacık belleklerde tutmak mümkün hale gelmiştir. Verilerin saklanması, düzenlenmesi, organize edilmesi her ne kadar bir sorun gibi görünmese de bu kadar çok veri ile istenilen sonuca ulaşmak başlı başına bir sorun halini almıştır.

 

Veri madenciliği, kavramsal olarak 1960lı yıllarda, bilgisayarların veri analiz problemlerini çözmek için kullanılmaya başlamasıyla ortaya çıkmıştır. O dönemlerde, bilgisayar yardımıyla, yeterince uzun bir tarama yapıldığında, istenilen verilere ulaşmanın mümkün olacağı gerçeği kabullenilmiştir. Bu işleme veri madenciliği

yerine önceleri veri taraması (data dredging), veri yakalanması (data fishing) gibi isimler verilmiştir. 1990lı yıllara gelindiğinde veri madenciliği ismi, bilgisayar mühendisleri tarafından ortaya atılmıştır. Bu camianın amacı, geleneksel istatistiksel yöntemler yerine, veri analizinin algoritmik bilgisayar modülleri tarafından değerlendirmesini vurgulamak olmuştur. Bu noktadan sonra bilim adamları veri madenciliğine çeşitli yaklaşımlar getirmeye başlamışlardır.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER