SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Veri İletim Ortamları Ve Çalışma Prensipleri

Veri İletim Ortamları Ve Çalışma Prensipleri
Bu haber 20 Nisan 2013 - 7:41 'de eklendi ve 2.344 kez görüntülendi.


Veri iletimi elektromanyetik spektruma bağlı ve ortama bağlı olarak çeşitli yollardan sağlanabilir. Bakır teller, optik lifler, radyo dalgaları, uydu, mikrodalga ve kızılötesi dalgalar üzerinden sağlanabilir. Veriler sayısal veri şeklinde alternatif akım üzerinde taşınır ve sinüs dalgaları ile sinüs sinyalleri hesaplanır.

Veri İletim Ortamları

cat6 kablo

cat6 kablo

1. Bakır Teller : Bakır tellerde taşınan elektrik sinyallerinin oluşturduğu elektromanyetik dalgalar diğer telleri etkileyeceği için teller genelde bükümlü üretilir. Bunlar Cat3, Cat5 gibi kategorilere ayrılır ve her bir üst kategorideki büküm sayısı daha fazladır. Bükümün olmadığı kategorilerde kullanılacak metal zırhın oldukça güçlü olması gereklidir ki elektromanyetik etkileşim az olsun.

2. Optik Lifler : Çalışma sistemi, bir uçtan gönderilen elektrik sinyallerinden dönüştürülmüş veriyi taşıyan ışığın karşı taraftan alınıp tekrar elektrik sinyallerine dönüştürülmesi şeklindedir. Işık kullanılan bu tip veri iletiminde optik lifler veriyi tek yönlü taşırlar. Buna karşın aynı anda çok fazla veri aktarılabileceği için yüksek kapasiteli veri aktarılabilir ve ışık kullanıldığı için uzun mesafelerde veri kaynı olmaksızın kullanılabilir.

3. Radyo Dalgaları : Veri iletimi kablosuz olarak gerçekleşir. Kablosuz ortam radyo frekansları üzerinden sağlanır. Radyo dalgaları 300kHz – 3mHz aralığında MF ( Medium AM Frekansı), 3mHz – 30mHz aralığında HF (High Frekans) ve 30mHz – 300mHz aralığında VHF (Very High FM ve TV Frekans) seviyelerindedir.radyo dalgalari

4. Uydular : Dünya yörüngesine yerleştirilmiş uydular vasıtası ile de veri aktarımı yapılabilir. Gelen sinyal uydu üzerinde güçlendirilerek yeniden aktarılır. Bu uyduların yer aldığı kuşağa Van Allen kuşağı denir. Uydu frekansları 300mHz – 3gHz aralığında UHF (Ultra High Frekans), 3gHz – 30gHz aralığında SHF (Super High Frekans), 30gHz – 300gHz aralığında EHF (Extremely High Frequency) seviyelerindedir.

5. Mikrodalgalar : Taşınan veri miktarının yüksek olmasına izin verilmesine rağmen metal yapılardan geçemeyen sinyaller olduğu için iç ve dış ortamlarda dezavantajlıdır. 300mHz ile 300gHz aralığındaki tüm sinyal seviyeleri mikrodalga sinyali olarak algılanır.

6. Kızılötesi Dalgalar : Televizyonlarda kullanılan uzaktan kumanda örneğindeki gibi kısa mesafelerde elverişlidir. 300gHz ile 400tHz aralığında sinyal seviyesine sahiptirler.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER