SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Veri Ambarlama Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde işletmelerde çok büyük boyutlarda veri birikmekte ve bu verilerden karar üretmek zor olmaktadır. Veri Ambarlama bu noktada devreye girmektedir.

Veri Ambarlama Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Bu haber 26 Şubat 2016 - 9:07 'de eklendi ve 427 kez görüntülendi.


Veri Ambarı: Günümüzde işletmelerde çok büyük boyutlarda veri birikmekte ve bu verilerden karar üretmek zor olmaktadır. İşletmelerin, içeride üretilen veriler yanı sıra dış çevreden gelen verileri de kapsayacak biçimde bir veri modeli hazırlayarak yöneticilere kullanmaları için karar destek sistemlerini sunmaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu nokta veri ambarı (data warehouse) kavramının oluşmasına neden olmuştur. Veri Ambarlama , yöneticilerin isteklerini karşılamak üzere analiz edilmek amacıyla toplanmış verileri saklayan bir yöntemdir. Veri ambarcılığı ise veri ambarını kurma ve kullanma sürecidir.

OLTP ve OLAP: Organizasyonların kayıt ekleme, silme, güncelleme gibi günlük verilerinin işlendiği sistemlere OLTP (OnLine Transaction Processing)  sistemler denilmektedir. OLTP veri tabanları organizasyonların canlı yapılarında halen kullandıkları verileri içermektedirler ve bu nedenle canlı sistemler olarak da adlandırılabilirler. Veritabanı içindeki verilere; birçok kullanıcı aynı anda görüntüleme, silme, güncelleme ve yeni bilgi girişi yapabilir.

 

veri-ambari

 

Örneğin; bir işletmenin sahip olduğu stok sistemi ile depoya giren ve çıkan ürünlerin, ödemelerin izlenmesi; bir mağazada bir ürünün bedenine veya ürünün diğer mağazalarda olup olmadığına bakılması OLTP sistemleri ile yapılmaktadır.

OLTP sistemler her gün kullanılan ve çalışma döngülerinin çok kısa olması gereken sistemlerdir. Bundan dolayı da yapılacak bütünleşik sorguların ayrı bir sistem üzerinde gerçekleştirilmesi hem OLTP sistemlerinin yavaş çalışmasının önüne geçmekte hem de uzun dönemlere ait çok boyutlu sorgulara cevap verebilecek bir sistemin oluşturulması gerekliliğini doğurmaktadır. Bu yüzden OLTP yapılarından beslenen Veri Ambarı yapılarının oluşturulmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Veri Ambarlama

Veri tabanlarının yaygınlaşması ve veri ambarlarının gelişmesi ile beraber, verilere daha hızlı şekilde erişme ve çok boyutlu analiz ihtiyaçları, bilim adamlarını ve yazılım şirketlerini, daha farklı yapılar geliştirmeye itmiştir. Bu amaçla OLAP, çevrim içi analitik işleme (On-line Analytical Processing) , 1993 yılında Dr. E.F. Codd tarafından ortaya konulmuştur.

OLAP çok boyutlu verilere hızlı bir şekilde erişimi sağlayarak karar vermeye yardımcı olan çok boyutlu analiz tekniğidir. OLAP sayesinde karar vericiler işle ilgili belirli bir dönemi kapsayan birçok farklı boyut arasında düzenlemeler, karşılaştırmalar ve sorgular yapabilmektedirler.

Örneğin; OLAP veri tabanı bölgeler, satış kanalı ve ürün tipi olarak bölümlendirilmiş satış verilerini içerebilir. OLAP sorgusu ile her bir satış kanalının bölgelere göre satış hacmi bulunabilir veya her bir ürün tipinin her bir bölgedeki toplam satış miktarı belirlenebilir ya da her bir satış kanalının yıllar itibariyle satışları karşılaştırılabilir.

OLTP sistemleri ile OLAP sistemleri arasında önemli farklar mevcuttur. OLTP veri tabanlarında, organizasyonların günlük işlem hareketleri yer alırken; OLAP ortamında bir problemi çözebilmek veya analiz yapabilmek için gerekli veri bulunur.

Bazen OLAP ve veri ambarlama eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Veri ambarı ve OLAP kavramlarının birbirlerinin tamamlayıcısı olduklarını söylemek mümkündür. Veri ambarları ham veriyi son kullanıcılara uygun hale getirip tutarlılığını ve tamlığını temin ederken, OLAP son kullanıcıların analitik ihtiyaçları üzerine odaklanmaktadır. Veri ambarları, OLAP uygulamasına durum değişikliğini yansıtabilmek için özet veriyi güncellemekten sorumludur. Veri ambarındaki verilerin karar faaliyetlerinde kullanılması aşağıdaki şekillerde olabilir:

  • Sorgulama ve raporlama,
  • OLAP,
  • Veri madenciliği.

Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER