SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Veri Ambarı Özellikleri

Veri Ambarı Özellikleri : Veri ambarı, yöneticilere karar verme sürecinde destek vermek üzere aşağıdaki özellikleri taşıyan veri topluluğudur:

Veri Ambarı Özellikleri
Bu haber 26 Şubat 2016 - 9:50 'de eklendi ve 1.576 kez görüntülendi.


Veri Ambarı Özellikleri : Veri ambarı, yöneticilere karar verme sürecinde destek vermek üzere aşağıdaki özellikleri taşıyan veri topluluğudur:

Veri Ambarı Özellikleri

Konuya Yöneliktir:

Veri ambarının en önemli özelliği, işletmenin belli başlı amaçlarına ya da konularına yönelik olmasıdır. Konuya yönelik olmasının anlamı, veri ambarının işletmedeki yüksek seviyeli varlıklar üzerine odaklanmış olmasıdır. Bu varlıklar bir okul ortamı için öğrenciler, dersler, notlar vb olabilir.

oltp-veri-ambari

 

Bütünleşiktir:

Veri ambarı ortamındaki verinin en belirgin görünümü, bütünleşik durumda olmasıdır. Veri ambarına operasyonel kaynaklardan veya diğer dış kaynaklardan veri aktarılırken veri bütünleştirilir (entegre edilir) ve farklı kaynaklardan gelen veri aynı biçime getirilir. İşlemsel sistemlerde verinin tanımlanması farklı şekillerde tercih edilmiş olabilir. Örneğin, cinsiyet ile ilgili bir alan, bir uygulamada “E” ve “K” ;bir başka uygulamada 1 veya 0; bir başka uygulamada ise “Erkek” veya “Kadın” şeklinde ifade edilmiş olabilir. Bu farklı tanımlamalar; eğer veri ambarında sadece “E” ve “K” kodlarının kullanılması söz konusu ise, işlemsel veri tabanından veri ambarına veriyi taşırken, farklı tanımların tümünü dönüştürmek gerekecektir.

 

oltp-veri-ambari-2

 

Zaman Boyutu Vardır:

Veri ambarındaki tüm veri zamanın belirli bir anına aittir. Sadece o andaki değerleri değil; geçmişteki değerleri ile de ilgilidir.

 

oltp-veri-ambari-3

 

Durağandır:

Veri ambarının son özelliği, veri ambarında yer alan verinin sadece okunabilir bir yapıda olmasıdır. Veri ambarına veri yükleme işlemi belirli zamanlarda yapılır ve kullanıcılar verilere bundan sonra ulaşabilirler. Veri, veri ambarına girdikten sonra değiştirilemez.

oltp-veri-ambari-4

 

Veri Ambarı, Veri Modeli ve Mimarisi:

Veri ambarının veri modeli, işletmenin gereksinimlerine dayalı olarak “boyutsal model” olarak düşünülür. Bir veri ambarında birden fazla boyut yer alabilir. Bu nedenle söz konusu modele “çok boyutlu model” denir. Bu model “veri küpü” ya da “yıldız şema” olarak da adlandırılır.

 

oltp-veri-ambari-5

Veri ambarı belirli bir mimariye sahiptir.

oltp-veri-ambari-6

 

Veri ambarı mimarisinin genel karakteristikleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Kaynaklardan alınan veri dönüştürülür.
  • Veri ambarı oluşturulur.
  • Kullanıcıların veri ambarına erişimi sağlanır.

Verinin Dönüştürülmesi:

İşlemsel sistemlerden gelen veriler dönüştürülerek veri ambarına yerleştirilir. Verinin bütünleştirilmesi de bu aşamada gerçekleştirilir. İşlemsel sistemlerden gelen veri çoğunlukla ayrıntılı veri düzeyinde olur. Veri ambarındaki veri ise ayrıntılı veri içermez. Bu nedenle işlemsel sistemlerden gelen ayrıntılı verinin özetlenmesi gerekir ve özetlendikten sonra veri ambarına aktarılır.

oltp-veri-ambari-7

oltp-veri-ambari-8

 

Veri Ambarının Oluşturulması:

Veri dönüştürüldükten sonra veri ambarına aktarılır. Veri ambarının istenen amaçlara uygun biçimde çalışabilmesi için özel bir tasarıma gereksinim duyulur. Veri ambarında veri modeli olarak “çok boyutlu model” tercih edilir.

 

Kullanıcıların Veri Ambarına Erişimi:

Veri ambarı oluşturulduktan sonra kullanıcılar farklı biçimde erişerek kullanabilirler. Kullanıcı doğrudan veri ambarına erişerek sorgulama yapabilir. Bazı ilişkisel veri tabanları çok boyutlu analizlere olanak tanıyan analiz araçlarına sahiptir. İlişkisel veri tabanlarının dili olan SQL içinde bu tür analizleri yapmaya yarayan komutlar yer almaktadır. Bazı uygulamalarda veri ambarı doğrudan doğruya kullanılmaz. Veriler bir OLAP ortamına taşınarak onun üzerinde gerekli çözümlemeler yapılır. Bu tür araçlar çok boyutlu çözümlemelere olanak sağlar.

 


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER