SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Ultra HD ve Ultra HD Televizyonlar

Ultra HD ve Ultra HD Televizyonlar
Bu haber 02 Mayıs 2013 - 13:36 'de eklendi ve 914 kez görüntülendi.

FullHD TV’ ler günümüzde 1.920 x 1.080 çözünürlüğe ulaşarak ne kadar müthiş bir görüntü kalitesi sunuyor değil mi? Peki bu kalitenin 4 kat üstünde bir teknoloji düşünün. Evet Ultra HD teknolojisi sayesinde 3.840 x 2.160 çözünürlük mümkün. 2013 yılı içerisinde bir çok marka Ultra HD TV‘ ler için seri üretime geçti ve elbette bununla birlikte bluray ve yayıncılık sektörünün de hareketlendiğini gözlemliyoruz. Şimdi bu teknoloji ile ilgili ufak bir kaç teknik ayrıntıya girelim ve piyasada bulabileceğiniz modellere bakalım.

ultrahd

Günümüzde 4K çözünürlük standardına ulaşmış olan Ultra HD teknolojisinin ilerleyen yıllarda gelişmesi bekleniyor. Buna neden olarak hali hazırda kullanılmakta olan bazı 5K ve 8K çözünürlüklü film kameralarının olmasını gösterebiliriz. Geleceğin teknolojilerinden 8K’ ya bir isim bile verilmiş durumda, Super Hi-Vision. Ancak biz şimdilik 4K Ultra HD TV’ ler ile yetinmek zorundayız. Şu anda piyasada bulabileceğiniz Ultra HD televizyonlardan bazıları Sony tarafından üretilen KD-84X9005, LG tarafından üretilen 84LM960V, ilk gözlüksüz 3D TV özelliğine sahip Toshiba modeli 55ZL2 ile 84L9300 ve Panasonic ürünü olan TH-152UX1W.

ultrahd tv

Tabi bu dev ekranı Ultra HD televizyonlar dışında küçük ekranlı modellerin de yaygınlaşması beklenebilir. OLED teknolojisi üzerine çalışmalarını sürdüren LG OLED TV‘ leri piyasaya sürmeye hazırlanırken Ultra HD OLED televizyonlar için de geri sayım başlamış durumda. Sony ve Panasonic şimdiden Ultra HD OLED televizyon prototiplerini denemeye başladı. Eğimli OLED televizyonlar için de Samsung tarafından sıkı bir çalışma başlamış durumda.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER