SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Ultra HD ve 4K

Ultra HD ve 4K
Bu haber 19 Haziran 2013 - 11:54 'de eklendi ve 4.896 kez görüntülendi.


Televizyon ve ekranlara yeni bir heyecan katan 4K teknolojisi ve bununla birlikte gelen Ultra HD akımı gün geçtikçe gelişiyor ve yaygınlaşıyor. Daha önce sayfalarımızda Ultra HD ile ilgili kısa bir yazı paylaşmıştık. Şimdi konuyu daha detaylı bir şekilde açıklama gerekliliği hissettik ve 4K teknolojisinin getirdiklerini ve Ultra HD televizyonlar ile bazı cihazları inceledik.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ekran çözünürlüğü 1.920 x 1.080. Full HD olarak adlandırılan televizyonlar 2 megapiksele kadar resim çözünürlüğü sunuyor. Bunun anlamı ise şudur, bu ekranlar 2 milyon adet (1920 x 1080 = 2.073.600) piksel taşırlar. Piksel sayısının artması ekrandaki resmin kalitesinin artması demektir. Yeni nesil ekranlarda bu sayı 8 megapiksel’ e kadar çıkıyor ki bu da 8 milyon piksele karşılık gelmektedir.

lg-84-inc-ultra-hd-tv

Ultra HD ve 4K ekranlar 2013 yılına hızlı bir giriş yaptı ve gün geçtikçe büyük markalar tarafından tercih edilmeye başlandı. Uydu yayınları, bluray diskler gibi ortamlarda şu anda ulaşılabilecek en yüksek çözünürlükte yayınlar bulunmakta. Ancak bu yayınları UltraHD kalitesinde izlemek istiyorsanız uyumlu bir televizyona da sahip olmanız gerekecek. Peki nedir bu 4K…

ultrahd4KVideoSupport

4K Teknolojisi Nedir?

4K’ nın açılımı aslında ekran çözünürlüğünden gelir. Yani 4.096 x 2.160 ekran çözünürlüğündeki ekranlara 4K diyoruz. Bir başka deyişle yatay piksel sayısı 4.096 olan ekranlara 4K ekran deniliyor. Ultra HD ekranlar ise 3.840 x 2.160′ den başlayan çözünürlüklere sahiptir ki bu ekranlar da 4K kategorisinde sayılırlar. Full HD ekranlar ise 2K olarak geçiyor (1.920 x 1.080).

lgtv87383-55inc

Sony, LG ve Toshiba tarafından özellikle üzerinde durulan 4K televizyonlar Ultra HD desteği ile birlikte üretime başlamışken, 84″ gibi büyük ekrana sahip televizyonlar ilk üretilen Ultra HD televizyonlar oldu. Ancak bu büyük televizyonların fiyatları oldukça yüksekti, yaklaşık $30.000. Bu yüzden ekran boyutu küçültülerek yeni serilere geçildi ve şu an 55″ Ultra HD televizyonlara $5.000 gibi bir maliyet ile sahip olunabiliyor. Sony ve Toshiba dışında Samsung, LG ve Panasonic’ de Ultra HD pazarında yer edinmek için yoğun bir çalışma içerisinde.

Ultra HD’ nin Özellikleri

Daha önceki HDRead teknolojisi 720p, Full HD ise 1.080p çözünürlüğe sahipti. Bu değerler standart çözünürlük değerlerine göre zamanında çok yüksekti. Piksel yoğunluğu arttıkça görüntüler daha detaylı görünür, düzgün ve eğimli hatlar daha belirginleşir. Ayrıca piksel yoğunluğu büyükse ekran boyutu büyüdükçe resimlerdeki kırılmalar da azalır. Ultra HD bu çözünürlük değerini bir üst seviyeye taşır.

Günümüzde yüksek bütçeli bir çok film artık 4K-5K çözünürlükte çekiliyor. Mesela yeni sinemalara giren “After Earth” filmi 4K olarak çekilmiş. Bununla birlikte deneysel olarak yapılan 8K (8.192 x 4.320) çekimler de yok değil. 5K’ ya kadar çekimler yapabilen RED Epic digital kameralar kullanılarak çekilen Hollywood filmleri mevcut. Bununla birlikte bazı dizilerde de bu kameralar ile birlikte 4K destekli Sony F65 kameralar kullanılıyor.

Ekran çözünürlüğüne etki eden faktörlerden biri de algılama mesafesidir. Mesela ekrandan 4 metre uzakta olan birisinin 720p ekrandan algıladığı ekran çözünürlüğü ile 1 metrede olan birisinin 4K ekrandan algıladığı çözünürlük çok farklı olmayacaktır. 4K ile 2K arasındaki fark bu yüzden küçük ekranlarda pek belirgin olmayabilir ancak uzmanların şu şekilde bir savı bulunuyor, eğer 4K ile 2K arasında belirgin bir fark görmek istiyorsanız 100″‘ ten küçük ekran kullanmayın.

Diğer UltraHD Ekranlar

Ultra HD teknolojisi sadece televizyonlarda kullanılmıyor elbette. Projeksiyon cihazlarında da 4K kullanılmaya başlandı. İlk başarılı örneklerinden birisini Sony VPL-VW1000ES ile gördüğümüz Ultra HD projeksiyon ile Sony 4.096 x 2.160 çözünürlük elde etmeyi başarmıştı. Piyasada yer alan bazı projeksiyon modelleri Ultra HD 4K projeksiyon olarak tanıtılsa da aslında Full HD özelliklerine sahip olabilir. Bunun için gerçek çözünürlük değerine bakılmalı. Bu projeksiyonlarda e-shift2 adı verilen bir piksel  kaydırma teknolojisi kullanılıyor. Böylece doku çözünürlüğü ve detay artıyor. Ancak kesinlikle doğal 4K çözünürlük değerini vermiyor.

sony-4k-projector

Uyduda Ultra HD

İlk Ultra HD demo kanalı Eutelsat Communications tarafından Ocak 2013′ te Avrupa yayınına başladı. Kanal EUTELSAT 10A uydusundan yayın yapıyor. Bununla birlikte BBC televizyonu bazı 4K belgeseller hazırlıyor. BBC’ nin yayınları dışında Güney Kore Ultra HD yayıncılıkta transmiter kodlaması  olarak DVB-T2 adlı bir mimari üretmiş durumda. ABD ve İspanya’ da da Ultra HD yayın hazırlıkları devam ediyor. Super Hi-Vision yayıncılığın doğum yeri olan Japonya’ da ise izleyiciler 2014 Dünya Kupası’ nı Ultra HD olarak izlemeye hazırlanıyor.

Peki Ya 8K

Henüz 4K ile tanışmaya yeni başlamışken nereden çıktı 8K diyebilirsiniz. Super Hi-Vision adı ile bir çalışmaya başlayan bir Japon yayın firması olan NHK, 8K formatını kullanmaya başladı. 2012 Londra olimpiyatlarında BBC tarafından da denenen bu teknoloji 120 fps’ de (saniyede 120 resim) 7.680 x 4.320 ekran çözünürlüğünde izlendi. Yine Ultra HD teknolojisinin altında isimlendirilen Super Hi-Vision adlı çalışmanın ilerde alacağı isim ne olabilir? Super – Ultra HD veya Mega HD…

hevc

Kodekler ve Blu-ray

HEVC(High Efficiency Video Coding) kodlama teknolojisi Ultra HD teknolojisini kullanabilmek için hazırlanmış bir kodek. Bu kodek henüz BDA (Blu-ray Disc Association) tarafından onaylanmadı. Ancak Ultra HD filmlerin çekilmiş olduğunu bilmek bize bu teknolojinin Blu-Ray disklere de geleceğinin işaretini vermeye yetiyor. Blu-ray disklere Ultra HD teknolojisi gelirse bir diğer yenilik de bluray cihazlarda yapılmak zorunda kalınacak. Bu yönde de Sony ve Samsung gibi bazı markaların Ultra HD Bluray oynatıcı çalışmaları oldu.

sony-ultrahd-bravia

Ultra HD Televizyon Almalı Mıyız?

Bu teknoloji LED aydınlatma teknolojisinde veya LCD Ekran teknolojisinde gerçekleşen yenilikler gibi değil. Tamamen değişen bir teknolojiden ve donanımdan bahsediyoruz. Yayıncılıkta, filmcilikte, bilgisayarda gerçekleşen köklü değişikliklerden bahsediyoruz. Bu değişikliğin yer etmesi için firmaların öncelikle bunu bir standart olarak kabul edip materyal üretimine başlanması gerekiyor. Daha sonra da bu materyallerin uygun şekilde seri üretime girmesini bekleyeceğiz. Şunu da söyleyebiliriz, henüz UltraHD bir standart halini almadı ve üretilen UltraHD televizyonlar ilerleyen zamanlarda işlevini yitirebilir. Bu yüzden bu televizyonlar için acele etmemekte fayda var. Önce pazarda yer etmesini takip edip, üretimin ve rekabetin ilerleyişine göre davranılmasını tavsiye ediyoruz.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
 • Anonim ;

  kısacası dev ekran tv alırsan farkına varırsın …

  15 Eylül 2013 17:34

  Warning: Illegal string offset 'max_depth' in /home/teknointernet/public_html/wp-content/themes/wpHaberV3/functions.php on line 537
 • POPÜLER FOTO GALERİLER
  SON DAKİKA HABERLERİ
  İLGİLİ HABERLER