SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Tobii ve SteelSeries Oyuncular İçin Göz Takip Cihazı Hazırlıyor

Tobii ve SteelSeries Oyuncular İçin Göz Takip Cihazı Hazırlıyor
Bu haber 14 Ocak 2014 - 12:09 'de eklendi ve 689 kez görüntülendi.


CES fuarından sadece 1 hafta kadar önce göz-takip uzmanı Tobii ile oyun aksesuarları konusunda uzman bir firma olan SteelSeries birlikte bir proje hazırladıklarını duyurmuştu. Daha sonraki açıklamasında ise firmalar göz hareketlerini takip eden bir bilgisayar ürünü üzerine çalıştıklarını duyurdu.

tobii-eyex

Detayları hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmamasına rağmen Las Vegas’ ta düzenlenecek fuara hazırlanandığı belirgin olan ürün CES fuarında tanıtıldı. Tobii’ nin EyeX kontrol cihazının güncellenerek tüketiciye hazır hale geldiğini gördüğümüz ürün SteelSeries’ in becerilerini de sergileyeceği bir platform olacak. CES fuarında SteelSeries tarafından yapılan açıklamaya göre firma, Tobii tarafından üretilen EyeX cihazını oyun fanatiklerine hazır hale getirip, oyun sektöründeki tecrübesini konuşturacak. Tobii tarafı da ürünün tamamen SteelSeries adı altında sunulacağını, kendilerinin sadece OEM üreticisi olarak çalışacaklarını, bu aşamadan sonra SteelSeries’ in cihazı son kullanıcıya hazır hale getireceğini açıkladı.

göz-takip-cihazlari

Teknoloji takipçilerinin bir süredir bildiği üzere Tobii EyeX ürününe ait bazı prototipleri test aşamasından geçirmişti. CES fuarında ise bu prototiplere ilave olarak ince bir göz takip kontrol cihazı tanıtıldı. Bu cihaz daha çok bir kameraya benziyor ve Kinect ürününün biraz daha küçük boyutunda.

tobii-eyex-prototip

Cihaz önce kalibre ediliyor ve göze uyumlu hale getiriliyor. Bu işlemden sonra ise gözü takip etmeye başlıyor. Takip işlemi sayesinde oyunlarda bir çok hareket ve seçim işlemi sadece göz hareketleri ile gerçekleştirilebiliyor. Yapılan denemelerde Windows 8 ortamında bir çok özelliğin başarıyla test edildiği gözlendi. SteelSeries Halkla İlişkiler Müdürü Travis Hezel ise cihazın kullanılacağı diğer alanlar konusunda bir açıklama yaptı : Örnek olarak, bir FPS oyuncusu oyunun tekrarlarını izlerken öldürüldüğü sırada ekranda nereye baktığını görebilecek. Bu şekilde kendi stratejisini belirleyebilecek. “Kazanmak herşeydir” sloganını benimsediklerini belirten Hezel, Tobii sayesinde bu avantajı oyuncuların ellerine sunma imkanı bulduklarını da ilave etti.

Ürünün pazarlama aşamasında fiyatlandırma ve paket içeriği hakkında da konuşan Hezel, maliyet çalışmalarının sürdüğünü, net bir fiyat çıkarmadıklarını ancak ürünün tek paket halinde hazırlandığını söyledi. Bunda ürünle birlikte gelecek yazılım paketini merak edenler için de bir cevap bulunuyor. Yazılım paketi cihaz alındıktan sonra edinilebilecek. Firma tarafından 2014 yılı sonlarında piyasaya sürülmesini planladıkları göz takip cihazı için laptop ve monitörlere entegre edilme çalışmalarının da sürdüğü belirtildi.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER