SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Tanıtımı Yapılan IOS 12 İçin Hiç Duymadığınız Özellikler

Apple, 4 Haziran tarihinde gerçekleştirilen WWDC 2018 etkinliği ile iOS 12, tvOS 12, watchOS 5 ve macOS Mojave 10.14 sürümlerinin duyurusunu gerçekleştirdi. WWDC etkinliğinde duyurulmamış olan en yeni ve en iyi 10 iOS 12 özelliği ile karşınızdayız.

Tanıtımı Yapılan IOS 12 İçin Hiç Duymadığınız Özellikler
Bu haber 06 Haziran 2018 - 7:39 'de eklendi ve 87 kez görüntülendi.


Apple, 4 Haziran tarihinde gerçekleştirilen WWDC 2018 etkinliği ile iOS 12, tvOS 12, watchOS 5 ve macOS Mojave 10.14 sürümlerinin duyurusunu gerçekleştirdi. WWDC etkinliğinde duyurulmamış olan en yeni ve en iyi 10 iOS 12 özelliği ile karşınızdayız.

En yeni ve en iyi 10 iOS 12 özelliği!

WWDC 2018 etkinliğinin hemen ardından iOS 12 Beta sürümü geliştiriciler ile buluştu. Şimdi isterseniz, hem yeni hem de eski iOS cihazlar için hız ve performans geliştirmeleri anlamında oldukça iddialı olan mobil işletim sisteminin detaylarına bir bakalım. İşte, en iyi 10 iOS 12 özelliği.

Şifre otomatik doldurma

Evet, iOS 11 hali hazırda web sayfalarında şifre otomatik doldurma özelliğine sahip. Öte yandan, bu özellik sadece şifrelerinizi yönetmek için bütünleşik Apple Anahtar Zinciri özelliğini kullandığınızda işe yarıyor. iOS 12 ile birlikte şifreleri otomatik doldurma için geliştiriciler yeni API ile üçüncü parti şifre yöneticilerine erişim elde ediyor. Hatta bu konuda popüler uygulamalardan olan 1Password, bu yeniliğe dikkat çeken ilk geliştiricilerden birisi oldu.

 

Gelişmiş Uygulama Değiştirici

iOS cihazlarda uygulama kapatma konusu biraz dertli. Özellikle de iPhone Xmodelinde.  Neyse ki iOS 12 ile birlikte bir uygulama kartı üzerine uzun süre basılı tutmaktan ve kapatma işaretinin çıkmasını beklemekten kurtuluyorsunuz. Bundan böyle uygulama sadece yukarı doğru kaydırarak o uygulamanın kapanmasını sağlayabileceksiniz.

SMS İki Aşamalı Doğrulama Otomatik Doldurma

Üçüncü parti şifre yöneticileri için desteğe benzer şekilde SMS İki Aşamalı Doğrulama Otomatik Doldurma da kullanıcıları oldukça memnun edecek. İki aşamalı doğrulamanın aktif olduğu uygulama veya web sitelerinde her defasında SMS ile iPhone cihazınıza 6 haneli kodlar geliyor. iOS 12 ise artık bu kodları otomatik olarak doldurma özelliğine kavuşuyor. Yani gelen şifreleri aklınızda tutmaktan veya kopyala-yapıştır yapmaktan kurtuluyorsunuz.

eni iPad Ekran Hareketleri

İleride tüm iOS cihazların Ana Ekran tuşunu kaybedeceğine ve iPhone X gibiekran hareketi tabanlı gezinme modeline odaklanacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Son olarak iOS 12 birlikte şirketin iPhone X ekran hareketlerini iPadiçin de getirdiği gözüküyor. Örneğin, iPad’te ekranın altından yukarı doğru kaydırma yaptığınızda Ana Ekran’a geri dönüyorsunuz. Üst sağ köşeden aşağı doğru kaydırma yaptığınızda ise Kontrol Merkezi karşınıza çıkıyor. Yani bir sonraki iPad kesinlikle Ana Ekran tuşsuz olarak geliyor.

Gelişmiş Animasyonlar

Tekrarlıyoruz, iOS 12 ile birlikte iOS cihazlar önemli performans geliştirmelerielde edecek. Mesela Kilit Ekranı üzerinden Kamera uygulamasını açarken iOS 11ile kıyaslandığında yüzde 70 daha hızlı açılma performansı görülecek. Klavye ise yüzde 50 daha hızlı ortaya çıkacak. Hatta uygulamaların ağır yük altında bile 2 kat hızlı açılacağı vurgulanıyor. Apple, etkinlikte detaylandırmasa da geçiş animasyonlarının önceki sürüme göre çok daha akıcı olduğu daha ilk başta kendisini gösteriyor. Haliyle bu da işleri hızlandırıyor.

Daha Fazla Batarya Bilgisi

Batarya ile ilgili tepkiler sonrasında Apple, iOS 11 için Ayarlar menüsüne bir batarya ömrü bilgisi eklemişti. Yeni güncelleme ile birlikte batarya kullanım tablosu son 24 saat veya 10 gün için de kullanım bilgileri sunacak. Ayrıca, belirli uygulamaların bu sürelerde ne kadar kullanım yaptığını da görebileceksiniz.

Animoji Göz Kırpmaları

WWDC 2018 sırasında Apple, Animoji yüzlerinin artık kullanıcıların dil hareketlerini de taklit edebileceğini açıklamıştı. Öte yandan, bir başka yenilik atlanılmış. iOS 12 Animoji’leri kullanıcıların göz kıpmalarını da kopyalayabilecek. Ayrıca, Animoji’ler için sürenin 10 saniyeden 30 saniyeye çıkartıldığının da altını çizelim.

Artırılmış Gerçeklik Ortam Yansıması

Apple ARKit 2.0 ile birlikte iOS 12 birçok yeni artırılmış gerçeklik geliştirmesine kavuşuyor. USDZ dosya biçimi ile 3 boyutlu nesnelerin paylaşımında büyük kolaylıklar sağlanıyor. Birden fazla iOS cihazı, aynı sanal nesneleri çoklu kullanıcı desteği ile farklı görüş açılarından görebilecek. Şirketin etkinlikte açıklamadığı ise, 3 boyutlu nesnelerin fiziksel çevre ile daha bütünleşik bir hale gelecek olması. Kısacası nesneler, gerçek dünya ortamını çevrelerinde en iyi şekilde yansıtabilecekler.

Portre Modu Geliştirmeleri

iPhone 7 Plus modelindeki çift lensli kamera, Portre Modu efektlerini de özelliğini de beraberinde getirmişti. iOS 11 ile bu mod daha fazla geliştirme aldı ve haliyle iOS 12 ile çok daha fazlasına kavuşuyor. Çok aha iyi hale getirileceğinin altı çizilen Portre Modu için Kamera uygulaması artık bir kişiyi tespit edecek ve akıllıca kişiyi bulunduğu ortamdan ayırt edebilecek. Üçüncü parti geliştiriciler için yeni bir API ise fotoğraflardaki ön plan ve arka plan gibi katmanların ayrılmasına izin verecek.

Daha İyi Şifre Özellikleri

Ücretli bir uygulama yerine iOS ile bütünleşik şifre özelliklerini kullananlar iOS 12 ile gelen yeniliklerden memnuniyet duyacak diye tahmin ediyoruz. iOS artık otomatik olarak güçlü şifreler oluşturabilecek ve bunları Anahtar Zinciriiçerisinde saklayacak. Birden fazla giriş için tekrar tekrar kullandığınız şifreler içinse bir uyarı ile karşılaşacaksınız.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER