SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Sürdürülebilir Teknoloji Nedir ?

Teknoloji insan hayatının kolaylaştırılması için geliştirilen araç gereçleri kapsayan bilim dalı olarak nitelendirilir. Peki Sürdürülebilir Teknoloji Nedir ?

Sürdürülebilir Teknoloji Nedir ?
Bu haber 18 Şubat 2016 - 14:04 'de eklendi ve 1.256 kez görüntülendi.


Teknoloji, insan hayatının kolaylaştırılması için geliştirilen araç gereçleri kapsayan bilim dalı olarak nitelendirilir. Peki Sürdürülebilir Teknoloji Nedir ? Teknolojik gelişmeler, günümüzde daha elektronik ürünlerde, bilgisayar tabanlı sistemlerde görülse de, sanayii sektöründe sağlık sektöründe önemli bir parametredir. Burada amaç, yapılan bilim araştırmaları neticesinde ortaya bunlara paralel ürünler ortaya koymaktır.

 

Peki, ortaya ürün koymak, yeni bir sistem geliştirmek yeterli midir? Tabii ki de hayır. Bunun sürekli hale gelmesi, sürekli geliştirilmesi, yeni ürünlerin ortaya konması gerekmektedir. Günümüzde teknolojinin hızla gelişen ve büyüyen bir kullanıcı portföyü bulunmakta. Talepler bu doğrultuda artmakta ve gelişmekte. Bu taleplere karşılık vermek ise süreklilik, çalışma ve geliştirme gerektirir.

 

Sürdürülebilir Teknoloji Nedir ?

Sürdürebilirlik, bir olayın bir gelişmenin daimi ve geliştirilebilir olması anlamına gelen bir olgudur. Buna özellikle çevre bilimcileri çok önem verir. Aslında bu bütün alanlarda bütün bilim insanlarının ve kullanıcılarının önem verdiği ve özen gösterdiği bir parametredir. Teknolojinin yerinde sayması sabit kalması kabul edilemez bir durum olarak karşımıza çıkar. Çünkü bu yerinde saymalar, insan hayatının karışıklıklarına karşılık vermeyecek ve taleplerini karşılamayacaktır. Teknoloji sürekli yenilendikçe anlamlaşır ve bütünlük kazanır. Hele ki farklı disiplinlerin bir araya gelerek oluşturdukları bir teknoloji grubu var ise, sürekli açıkları kapatmak ve var olanı geliştirmek için sürekli çalışır.

 

Teknoloji her alanda, her sektörde var olan bir parametredir, insanların her kesiminden de teknolojiye az veya çok merak vardır. Bütün bunlar, insanları meraklanmaya, araştırmaya, öğrenmeye sevk ediyor. Kullandıkça, farklı özelliklerini keşfettikçe yeni bir özelliği isteniyor ve talep ediliyor. İşte burada teknolojinin, sürdürülebilirlik parametresine uygun olması ve onun gerekliliklerine cevap vermesi gerekir. Bu durumda teknoloji sürdürülebilir bir yapıya sahip olacak ve daimi olacaktır. Sürdürülebilirlik ilkesi, teknoloji uzmanlarının bilim insanlarının en önemli olgusu olmakla beraber, kullanıcılar açısından da çok önem arz etmektedir. Daimi olması, onun gerçekçiliğini ve kullanılabilirliğini ortaya koyacaktır. Teknoloji daimi olduğu sürece can bulacak, insanlar arasında rağbet görecektir.

 

dunya-ve-surdurulebilirlik

 

Dünya üzerinde ki yaşamın, sürdürülebilirliğin uygulanması ile mümkün olacağını belirten bilim insanları, aslında bu parametrenin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Bizler sadece teknolojik gelişmelerin takipçisi olmakla kalmıyor, aktif şekilde her platformda her sektörde ondan faydalanıyoruz. Daimi olmayan, geliştirilmeyen teknoloji bizim için sıradanlaşıyor ve yaşantımıza etkisi olmamaya başlıyor. Bu sebeplerden ötürü, teknolojinin sürdürülebilirlik ile mutlak desteklenmesi gerekiyor. Sürdürülebilir teknolojinin yaşantıların devamı, sağlık sorunların çözümü, eğitimin sorunsuz ve kolay ilerlemesi gibi birçok olaya etki ettiği görülüyor.

 


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER