SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Snapdragon 800 Yeni Nesil Mobil İşlemcinin Özellikleri

Snapdragon 800 Yeni Nesil Mobil İşlemcinin Özellikleri
Bu haber 10 Ağustos 2013 - 19:20 'de eklendi ve 910 kez görüntülendi.


Çoğumuz mobil cihazlarınızın tüm özelliğini biliriz. Ama gene çoğumuzun bilmediği akıllı telefonlarımıza bu özellikleri sağlayan işlemcilerdir. Oysa bu işlemciler telefonun sadece hızını değil, pek çok biriminin(3G,Wi Fi, Radyo grafiksel özellikler vb) çalışması işlemciler sayesinde olmaktadır. Mobil işlemci denildiğinde akla gelen büyük firma Qualcomm yeni işlemcisi olan Snapdragon 800 işlemci dünyasında bir devrim yaratacak gibi görünüyor.

Snapdragon 800 ilk yeniliği 2,4Ghz ulaşabilen 4 çekirdekli işlem birimiyle hız performansındaki yükseliş. Genelde çok işlemciye sahip olan cihazlar, bir uygulama çalıştırılmaya başladığında tek çekirdeğin gücü buna yetse bile diğer çekirdeklerde devreye giriyor. Snapdragon 800 diğer bir yeniliği burada çıkıyor, yeni teknolojisi ile eğer cihazda bir uygulamayı tek çekirdek yapabilecek durumdaysa, diğer çekirdekler boşta bekletiliyor.

Snapdragaon 600-s4

 

Bu şekilde hem pilden tasarruf ediliyor, hemde çoklu görevlerde performans artıyor. Snapdragon 800 içinde bulunan Adreno330 grafik işlem birimi grafik performansında bir önceki nesle göre yüzde 50’ye yakın performans artışı gerçekleştirebiliyor.

Snapdragon 800 işlemcisindeki diğer bir özellik, 4K çözünürlüğü desteklemesi. Tamam, şu anda bu çözünürlüğe ulaşmış tablet ya da telefon ekranı yok ama teknolojinin hızını düşündüğümüzde,4K çözünürlülüğü çok uzak değil. Snapdragon 800’ün önemli bir atılımı da fotoğraf alanında oldu.3 kamera ve 16 algılayıcı sunan işlemci, sadece mükemmel fotoğraf çekimleri sağlamıyor. Çok hızlı bir şekilde fotoğraf düzenlemesine de olanak sağlıyor. Snapdragon 800 ile fotoğraflarınızı çekildikten sonra değiştirebilir, resimdeki bir insanı çıkarıp başka bir yere koyabilirsiniz.

Yeni bir telefon alırken işlemcisine bakmak gerekiyor. Zira tüm teknolojiyi onlar yaratıyor.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER