SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Sık Karşılaşılan Virüsler ve Çözümleri

Sık Karşılaşılan Virüsler ve Çözümleri
Bu haber 17 Eylül 2013 - 14:35 'de eklendi ve 2.070 kez görüntülendi.


Teknolojik alet kullananların en büyük dertlerinden bir tanesi olan virüsler ve solucanlar bilgisayar kullanıcılarının neredeyse hepsini bu konuda mağdur etmiştir ve etmeye de devam ediyor açıkçası. Anti virüs programları veya program yayıncıları her ne kadar bu virüsleri takip edip sürekli çözüm üretmeye çalışsa da her gün yeni virüslerin ortaya çıkması ve çok hızlı yayılması sebebiyle bazen yetersiz kalabiliyor bu konuda. Virüslerin çalışma mantığına bakarsak bir dosyaya bulaşarak o dosya üzerinden tüm sisteme bulaşıp sistemin çalışmasını yavaşlatma, aksatma gibi problemlere neden oluyor. Bu yüzden vereceğimiz tavsiyeler sürekli güncel bir virüs ve spyware programı kurarak bilgisayarınızı virüslere karşı korumanızdır.

viruslerdenkorunma1

Kayıt Defteri Yöneticisini Devre Dışı Bırakan Virüs ve Çözümü

kayitdefterivürusu

Son günlerin en çok uğraştıran virüslerinden birisi olan bu virüs kayıt defterinde belli bir değeri değiştirerek kayıt defterini açtırmamakta ve kendi değişiklik yaptığı değeri dışarıdan bir müdahaleye açıp izin vermemekte. Başlat> Çalıştır > Regedit (Kayıt Defteri Yöneticisi) yolunu izlediğimizde karşılaştığımız hata “Kayıt Defteri Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakılmıştır”  oluyor ve bir türlü gideremiyoruz yapmamız gereken önce Google’a danışarak güncel ve ücretsiz bir anti spyware programı indirip bilgisayarımızı taratmak daha sonra;  Başlat > Çalıştır > gpedit.msc>Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Kayıt Defteri düzenleme araçlarına erişimi engelle” seçeneği üzerine iki kere tıklayıp “DEVRE DIŞI” seçeneğini etkinleştirip; “uygula”,”tamam” dedikten sonra kapatınız kontrol ettiğinizde kayıt defterine erişimin açıldığını göreceksiniz.

Görev Yöneticisini Devre Dışı Bırakan Virüs ve Çözümü

gorevyoneticsivirusu

Görev yöneticisi virüsü de kayıt defteri virüsü gibi aynı prensipte çalışıp kayıt defteri değerini değiştirmesiyle görev yöneticisi açılışına izin vermemekte yapılması gereken işlem ve izlenmesi gereken yol şöyledir bu virüsü etkisiz hale getirebilmek için; Başlat>Çalıştır>Regedit>HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System adres yolunu izleyerek “DisableTaskMgr” kaydına erişmemiz gerekiyor. Bu kayda ulaştıktan sonra çift tıklayıp Değer Verisi altındaki “1” olan veriyi silip “0” yaptıktan sonra tamam deyip kapatınız işlem tamamlanmış virüs etkisiz hale gelmiş olacaktır.

Yeni klasör. exe ve Usb Virüsü

yeniklasor-exe

 

Yine güncel virüsler olan yeni klasör virüsü ve flaş disklere dosya atamama sorununa yol açan virüsler birçok bilgisayar kullanıcısının başına dert olmuştur. Bunlardan kurtulmak yine diğerleri gibi çok zor değildir. Yeni klasör virüsü bulaştığı klasörün adı ile o klasör adı altıda yeni bir exe uzantılı klasör oluşturuyor görüntüsü normal dosya klasörü şeklinde oluyor fakat uzantısı exe uzantılı oluyor ve tıklandığında açılmıyor.

Usb virüsü ile yine kayıt defterinde bir değeri değiştirerek usb’ye dosya atmaya izin vermiyor ve dosya atarken “Disk Yazmaya Karşı Korumalı” hatası veriyor. Bu virüslerin çözümleri şu şekilde olacaktır; Yeni klasör virüsünü ComboFix ve Super Anti Spyware gibi programlardan birini bilgisayarınıza indirip kurarak temizleyebilirsiniz çünkü neredeyse tüm bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarına bulaşan virüsten artık tüm virüs programı yayıncılarının haberi var ve buna yönelik antisi yeni sürümlere eklenmiştir. Programı indirip virüsün bulaştığı yerel veya harici diskinizi taratın program virüsü bulup temizleyecektir.

Usb virüsünün çözümü ise yine kayıt defteri üzerinden virüsün değiştirdiği değeri normale döndürmekle mümkün olacaktır. Başlat > Çalıştır > Regedit > HKEY_LOCAL_MACHINE>System>CurrentControlSet>Control>StorageDevicePolicies seçeneğine kadar geldikten sonra sağ tarafta WriteProtect’e sağ tıklayıp değiştire tıkladıktan sonra açılan değer tablosunda 1 olan değeri 0 yapınız ve tamam deyip kapatınız böylece Disk Yazmaya Karşı Korumalı Virüsünden kurtulmuş olacaksınız.

Genellikle böyle ufak virüslerin çözümü kayıt defterinden manuel olarak çözülebilmektedir veya küçük yazılımlar ile format atmak yerine arama motorlarında araştırma yaparsanız kendiniz de bu virüsleri bilgisayarınızdan silebilirsiniz.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER