SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Sanallaştırma Çözümü Olarak KVM

Sanallaştırma Çözümü Olarak KVM
Bu haber 09 Mayıs 2013 - 21:41 'de eklendi ve 1.652 kez görüntülendi.Günümüzde bilgi işlem birimlerinde sanallaştırmayı tercih eden kurumların büyük çoğunluğu sanallaştırma çözümü olarak VMWare in vSphere yazılım, Microsoft’ un Hyper-V yazılımı ve Xen kullanıyor. Ancak bir çoğunun bilmediği bir açık kaynaklı çözüm daha var, KVM (Kernel tabanlı Sanal Makine).

IBM, HP, Red Hat, BMC Software, Eucalyptus Systems, SUSE ve Intel tarafından destek alan bu sanallaştırma üreticisi günden güne yayılıyor. Bu firmalar kullanıcılarını Microsoft ve VMware karşısında açık kaynaklı bir çözüm olmasının avantajını da kullanarak KVM konusunda bilgilendiriyor. Bu firmaların sayısı elbette onlara rakipleri karşısında büyük avantaj sağlıyor ve ilaveten verdikleri destek sayesinde rekabette yer almaları işten bile değil. 2011 yılında kurulan OVA‘ nın bir parçası olarak desteklenen KVM, vSphere ve Hyper-V karşısındaki en kalıcı rakip olarak gösteriliyor.

virtualization-kvm

SMB (Server Message Block) çalıştıran bir bilgi işlem yöneticisi için en ucuz yollu alt yapı maliyeti KVM ile sağlanabilir. KVM bu sistemde donanıma çok fazla bağımlı çalışmıyor. Standard Performance Evaluation Corporation tarafından geliştirilen karşılaştırma test programı  SPECVirt testlerinde daha pahalı bir versiyon olan VMWare’ in ESXi’ sine karşı kendi kaynaklarını daha iyi tutabilmiştir. Maliyet bakımından KVM’ nin daha ucuz bir seçim olduğunu buradan dahi anlayabiliyoruz. IBM tarafından 3 yıl boyunca Linux tabanlı bir sistemde çalışan sistemde yapılan hesaplamalara göre KVM ve VMware arasındaki karşılaştırmada VMware’ in %42 daha fazla çalıştığını tespit etmiştir.

Ancak elbette maliyet her şey demek değil, özellikle bulut teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte sanallaştırmanın bulut ağı ile uyumlu çalışabilme yeteneği ve genişlemeye destek sağlaması gerekmekte. KVM’ yi merkezine alan bulut teknolojilerinden birisi de açık kaynak altyapıya sahip OpenStack. Bu platform Rackspace ve Nasa tarafından 3 yıldır destekleniyor. Bu da demektir ki KVM artık kurumların bulut ağ alt yapılarında yer alabilir. OpenStack’ da KVM ile çalışan sanal makineler oluşturacak yazılıma sahip.

Kuşkusuz  OpeStack çoğu bilgi işlemciyi sanallaştırma veya bulut ağı içerisinde KVM ile çalışmaları konusunda teşvik etmeyecektir ama HP ve IBM şimdiden müşterilerine KVM ile çalışabilmeleri için yönetimsel araçlar sağlıyor.

redhatenterprise

KVM  çözümünde açık kaynaklı sanallaştırma yönetim araçları kullanmak isteyenler için Red Hat tarafından desteklenen oVirt bir çözüm sunuyor. oVirt KVM üzerine yoğunlaşmış ancak libvirt üzerine inşa edilmiş ve Xen ile VirtualBox çözümlerini de destekliyor. Bununla birlikte Red Hat Enterprise Virtualization ürünü için de temel oluşturuyor.

Artık bilgi işlemciler basit, kullanımı kolay ve artık bir değeri olan KVM’ yi pazara getiren bayilerinden faydalanabilecekler. Çoğu fonksiyon için lisans ücreti bile gerekmiyor ve enterprise yazılımlara indirilebilir uygulamalar olarak bile ulaşmak mümkün.

Elbette KVM’ nin vSphere ve Hyper-V kadar teşvik edilen bir ürün olabilmesi için daha çok çalışması gerek, ancak yükselen lisans ücretleri göz önüne alındığında cazibesinin artması beklenebilir.

Kaynak : techradar.com

 


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER