SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Samsung Tizen Üzerine Yoğunlaşıyor

Samsung Tizen Üzerine Yoğunlaşıyor
Bu haber 02 Haziran 2014 - 16:50 'de eklendi ve 1.197 kez görüntülendi.


Samsung Android’ den bir adım daha uzaklaşarak açık kaynak kodlu Tizen işletim sistemine sahip bir akıllı telefonunu tanıttı. Samsung Z adıyla duyurulan telefon donanım özellikleri ile de farklılık gösteriyor ve Tizen 2.2.1 işletim sistemi ile Samsung serilerine yeni bir heyecan katmaya hazırlanıyor.

samsung z

Öncelikli olarak yılın 3. çeyreğinde Rusya üzerinden satışa sunulması planlanan telefon diğer ülkelere daha sonra dağıtılacak. Samsung Z’ nin kullanacağı Tizen işletim sistemi Tizen uygulama mağazasında sadece birkaç bin uygulamaya sahip olsa da açık kodlu mobil uygulaması Open Mobile sayesinde Android uygulamaları da bu işletim sistemine uyumlu hale getirilebilecek.

Son yıllarda Android çevrelerinde üretilen Android cihazların sayısındaki artış yavaşlamışken, Samsung stratejik bir şekilde yolunu Android platformundan ayırmayı düşünüyor olabilir. Elbette Samsung’ un Tizen işletim sistemi kullanması Android platformundan kopuşu anlamına gelmeyecek ancak firmanın elinde en azından alternatif bir silah daha bulunmuş olacak.

tizen developer

Gözle görülen en büyük eksikliği uygulama sayısında olacağı düşünüldüğü için Samsung yıllardır uygulama geliştiricilerinin dikkatini Tizen üzerine çekmeye çalışıyordu. Bu uğurda Rusya ve diğer Sovyet ülkelerinde Tizen uygulama müsabakaları düzenlemeyi planlayan Samsung, Z ile birlikte bu çalışmaları hızlandıracak. Buna karşın yine de geliştiricilerin Android ve IOS gibi büyük marketler varken bu kadar küçük marketlere yönlendirilmesi pek kolay olmayacak, kaldı ki Microsoft bile bu konuda Windows marketi geliştiremiyor.

Samsung Z’ nin çıkışı ve Tizen işletim sistemi üzerindeki ısrar Samsung’ un en son giyilebilir ürünlerinden Galaxy Gear için Tizen güncellemesi yayınlanmasına da neden oldu. Akıllı saat Galaxy Gear Android’ den Tizen işletim sistemine güncellendi. Tizen işletim sisteminin Samsung Z ve Galaxy Gear cihazlarına sağlayacağı en büyük katkı ise kuşkusuz ultra güç tasarrufu modu olacak. Ve tabi ki henüz belirgin olmamakla birlikte fiyatı.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
 • asda ;

  güzel

  5 Mart 2015 19:12

  Warning: Illegal string offset 'max_depth' in /home/teknointernet/public_html/wp-content/themes/wpHaberV3/functions.php on line 537
 • POPÜLER FOTO GALERİLER
  SON DAKİKA HABERLERİ
  İLGİLİ HABERLER