SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Samsung Chromebook Series 3 İnceleme

Samsung Chromebook Series 3 İnceleme
Bu haber 15 Mayıs 2013 - 12:25 'de eklendi ve 1.895 kez görüntülendi.

Chromebook, Google tarafından üretilen Chrome OS üzerinde sadece Web için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Yani alışkın olduğunuz Windows 8, MacOS, Linux Ubuntu gibi sistemlerden çok farklıdır. Aslında buna işletim sistemi demek bile yanlış olabilir, sadece tek amaç için üretilmiş Chromebook adından da anlayacağınız gibi Google Chrome kullanarak interneti kullanmanıza yarayan bir arayüze sahip.

Peki Chromebook olarak Samsung’ un bu ürününü seçmek ne kadar mantıklı. Fiyatı oldukça makul, hatta bazı tabletlerden bile daha ucuz olduğunu söylemeliyiz. Piyasa fiyatı olarak $330 tavsiye edilen Samsung Chromebook ürünü dizüstü bilgisayarlar ile karşılaştırıldığında çok ucuza geliyor. Ama elbette sadece kablosuz ağ üzerinden internette gezinmek için değmez diyorsanız bu da sizin seçiminizdir.

samsung-chromebook

Chromebook bahsettiğimiz gibi bir web browser cihazı ve istediğiniz uygulamayı yükleyemiyorsunuz. Cihaz Chrome Web Store üzerinden eklenti yüklemenize olanak tanıyor. Ancak bu eklentilerin aslında sadece linklerden ve ayarlardan oluştuğunu söylemeliyiz. Masaüstünde Google Chrome, GMail, Google Arama, Google Drive gibi kısayollar bulunan Samsung Chromebook üzerinden bu kısayollar sayesinde internet servislerini kullanıyorsunuz.

chromebook-masaustu

Samsung Chromebook‘ larda fiziksel görünümü ince, hafif ve zarif. Eğer web üzerinden işlerimi görürüm, Google mail hizmeti, Docs hizmeti, Drive hizmeti, takvimi bana yeter diyorsanız, fiyatı gayet uygun olan bu cihaz kesinlikle size göre. 2 yıl kullanabileceğiniz 100 GB Google Drive hesabı da hediye…

Teknik Özellikleri

Daha önceki modellerinde Intel çiplere alışkın olduğumuz Chromebook bu sefer ARM’ nin çift çekirdek Samsung Exynos Dual 1,7 GHz işlemcisi ile geliyor. Bu işlemci Nexus 10′ da da kullanıldı, Cortex A15 çekirdeğe sahip ve piyasada sıkça kullanılan Cortex A9 çekirdeğinden %40 daha hızlı. Sabit sürücü olarak SSD kullanıyor ve bu yüzden oldukça sessiz ve hızlı çalışan bir sistem ile karşılaşıyoruz. Ancak bu disk sadece 16GB kapasiteye sahip. Bu kapasitenin de bellekte tutulan çerezler için olduğunu tahmin edebilirsiniz. USB 2.0 ve 3.0 girişleri ile disk kapasitesi USB üzerinden arttırılabiliyor. Ancak belirtmekte fayda var, diskinizdeki medyalarınızı açmanız sizi uğraştırabilir. Özellikle video görüntü formatı olarak cihazın sadece  H.264 MP4 desteği ile geldiğini, divx ve mkv gibi dosya formatları için Chrome’ ın kod servisinden destek almanız gerekeceğini belirtelim.

Kullanılan 2GB RAM bu tür bir cihaz için düşük görünmüyor. HDMI girişi, SDCard girişi, kulaklık – mikrofon girişleri ve bir adet kamera da cihazın diğer özellikleri arasında. Beklendiği gibi optik okuyucu (CD-DVD-Bluray Okuyucu – Yazıcı) bulunmuyor. USB girişlerinden taktığınız bir çok aygıt otomatik olarak tanınmakta ancak yazıcı gibi cihazları tanıtmak için Google’ ın Cloud yazıcı sistemini (bulut yazdırma desteği) kullanmanız gerekebilir. Bunun için de bulut yazdırma teknolojisini destekleyen bir yazıcıya ihtiyacınız olacak. İkinci bir seçenek ise bir başka bilgisayara bağlı yazıcıya Chrome hesabınızı bağlayıp Chromebook üzerinden oraya çıktı göndermek olabilir.

Cihazın ekran çözünürlüğü 1.366 x 768 piksel ve 11,6″ büyüklükte. Taşınabilirliği ve sağlamlığı bakımından gayet başarılı. 1,1 kg ağırlığı ile şaşırtıcı derecede hafif bir cihaz. Pili 6 saat kadar dayanıyor ve SIM Kart girişi de bulunuyor. SIM kart girişi olması heyecanlandırmasın çünkü giriş kapalı durumda geliyor. 3G’ li modeli henüz duyurulmayan cihazı öncelikle sadece WiFi olarak bulmak mümkün. Ancak resmi olmayan kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre ileri dönemlerde 3G’ li modeli bekleyebiliriz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER