SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Sabit Disk (Hard Disk) Kapasite Ve Hızları

Sabit Disk (Hard Disk) Kapasite Ve Hızları
Bu haber 20 Ağustos 2013 - 12:48 'de eklendi ve 4.670 kez görüntülendi.


Sabit disk bilgisayarınızda bulunan tüm verilerin saklandığı, programların ve işletim sisteminin kurulduğu depolama birimleridir. Bir bilgisayarda bulunan her şey hard disk (HDD – Hard Disk Drive) de denilen sabit disklerde saklanır. Hard disklerde 2 önemli etken öne çıkar, diskin depolama kapasitesi ve hızı.

Günümüz hard disklerinde kapasite GB (gigabyte) ve TB (terabyte) birimleri ile ifade edilir. 1 GB disk alanı 1.000 MB’ a karşılık gelirken, 1 TB disk alanı 1.000 GB’ a karşılık gelir. Bir müzik dosyasının 5 MB disk alanı kapladığı düşünülürse 1 GB disk alanında yaklaşık 200 tane müzik dosyası depolanabilir. Günümüzde standart hard disk kapasiteleri 250 GB’ dan başlar, ancak 250 GB diskler ile daha büyük kapasiteli diskler arasında çok büyük fiyat farkı olmadığı için bizim tavsiyemiz kapasite olarak en az 500 veya 750 GB disk seçmenizden yana.

hdd diski

Hard disklerde bir diğer etken de diskin hızı ile ilgilidir. Hard diskin hızına etki eden faktörler, içinde yer alan diskin devir dönme hızına ve diskin ön bellek kapasitesine bağlıdır. Devir hızı genellikle diskin dakikadaki devir hızını temsil eden RPM birimi ile gösterilir. Bu değer standart bilgisayarlarda kullanılan 3,5″ büyüklüğe sahip hard disklerinde 7.200 RPM ve 2,5″ büyüklüğündeki notebook ve diğer taşınabilir bilgisayarlarda kullanıla hard disklerde 5.400 RPM seviyesindedir. Daha hızlı sistemlerde ise 10.000 veya 15.000 RPM değerlerine sahip hard diskler kullanılır ancak bu diskler genelde daha küçük kapasiteye sahiptir ve fiyatları çok daha yüksektir. RPM bir diskte büyük öneme sahiptir çünkü daha hızlı dönen disk aranan bilgiye daha hızlı erişilebilmesi demektir. Bu da bilgisayarın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Ancak devir hızı dışında hard diskin hızına etki eden bir diğer faktör daha vardır, ön bellek. Ön bellek disk sürücüsü içerisinde yer alan bilgiye ulaşımı hızlandıran birimdir. 16, 32 veya 64MB ön belleğe sahip diskler piyasada rahatça bulabileceğiniz disklerdir.

ssd diskler

Solid State Disk (SSD) adı verilen yeni nesil disklerde hard disklerde bulunan döner diskler bulunmaz, bu diskler yerine veriler flash bellek çiplerine yazılır ve orada saklanır. Bu da veri okuma hızının sabit disklere göre daha hızlı olması demektir. SSD’ ler sabit disklere göre daha pahalı ve düşük kapasitelidir. Piyasada bulunan SSD’ ler 16 GB ile 500 GB arasında kapasiteye sahiptir, daha büyük kapasiteli SSD’ ler de vardır ancak fiyatları çok yüksek olduğu için fazla tercih edilmez.

hdd-sata-girisi

Hard Disk ve SSD’ ler bilgisayarlara anakart üzerinde bulunan bağlantı birimlerinden bağlanırlar. Bağlantı birimleri arasında en yaygın olarak kullanılan SATA (Serial ATA) birimidir. SATA bağlantı biriminin veri aktarım hızı saniyede aktarılan MB veri cinsinden ifade edilir. SATA’ dan daha eski bir arabiri olan IDE ise bazen ATA olarak da adlandırılır ve saniyede 133 MB veri aktarım hızına sahiptir. İlk üretilen SATA I formunun veri aktarım hızı 150 MB/sn idi. Ancak mevcut anakartlarda bulunan SATA II ile birlikte bu hız 300 MB/sn’ ye erişmiştir. SATA II ile birlikte gelen bir diğer yenilik de veri erişimini hızlandıran NCQ (Native Command Queuing) özelliği olmuştu. Yeni bağlantı birimi olan SATA III ise 600 MB/sn veri aktarım hızına sahiptir. Bununla birlikte yeni bir disk alırken anakartınızda bulunan SATA girişlerinin alacağınız hard disk ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz, gerçi SATA geriye dönük olarak çalışabilen bir ara birimdir ancak üst versiyon disklerden performans alabilmek için anakartınızın da üst versiyon girişe sahip olması gerekir.

sata-anakart

Diskler ile ilgili bilmemiz gereken bir diğer özellik de RAID‘ dir. RAID (Reduntant Array of Independent Disks) 2 veya daha fazla diski birlikte bağlayarak tek sürücü gibi kullanmanıza olana verir. Temelde kullanılan 3 tip RAID vardır : RAID 0, 1 ve 5. RAID 2,3,4 ve 6 fazla kullanılmayan dizilimlerdir. Şimdi bunları ve özelliklerini görelim:

raid-0

RAID 0 : 2 veya daha fazla hard diskin birlikte bağlandığı bir sistemdir ve tüm diskler sistemde tek bir disk gibi görünse de kapasite tüm disklerin toplamından oluşur. RAID 0′ ın en büyük avantajı disklerin performansında %15 kadar bir artışın olmasıdır. Ancak disklerden herhangi birisinde sorun oluştuğunda tüm sistemin duracak olması ve arıza anında veri kaybının büyük olması gibi riskleri vardır. Bu yüzden RAID 0 hızlı ancak güvenilir olmayan bir seçenektir.

raid-1

RAID 1 : İkizleme (Mirroring) adı da verilen RAID 1 ile aynı anda 2 diski kullanırken sistemde sadece 1 disk görünür. Disklerden birisi sürekli olarak diğerini yedekler ve disklerden birisi arızalandığı zaman sistem çalışması devam ettirilir. Veri okumada % 15 kadar bir performans artışı da sağlayan RAID 1′ in en büyük dezavantajı ise disklerden sadece birinin depolama alanını kullanabiliyor olmanızdır. RAID 1 daha güvenilir bir seçenek olmasına rağmen masraflı bir sistem olması nedeni ile tercih sebebi olmayabilir.

raid-5

RAID 5 : RAID 5, RAID 0′ ın kullandığı şerit yöntemi ile performans artışı sağlarken aynı anda RAID 1′ in yedekleme hizmetini de kullanarak güvenli bir sistem sağlamayı hedefler. 3 veya daha fazla diskin kullanılması ile oluşturulan RAID 5 diziliminde disklerden herhangi birisi arızalanırsa sistem diğer disklerde çalışmaya devam eder. Performansta da %15 kadar bir artış sağlayan RAID 5 dizilimi hem güvenilir hem de hızlı ancak en az 3 disk kullanılması gerektiği için daha masraflı bir çözümdür.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
 • Fatih ;

  SSD HARDDİSKLERİN ÖMRÜNÜ UZATMANIN KOLAY BASİT YOLU
  https://www.youtube.com/watch?v=jbtO0uczONE

  26 Haziran 2015 08:56

  Warning: Illegal string offset 'max_depth' in /home/teknointernet/public_html/wp-content/themes/wpHaberV3/functions.php on line 537
 • POPÜLER FOTO GALERİLER
  SON DAKİKA HABERLERİ
  İLGİLİ HABERLER