SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Raspberry Pi ile Erken Deprem Uyarı Sistemi Kurulabilecek

Raspberry Pi devamı olan ve Kickstarter üzerinden fonlamaya sunulan Raspberry Shake 4D, piyasadaki binlerce dolarlık cihazlara karşı başarılı bir erken uyarı sistemi olabilecek. Raspberry Shake 4D ile depremlere karşı erken uyarı sistemi kurulabiliecek.

Raspberry Pi ile Erken Deprem Uyarı Sistemi Kurulabilecek
Bu haber 24 Temmuz 2017 - 8:36 'de eklendi ve 46 kez görüntülendi.


2016 yılında Raspberry Shake adıyla karşımıza çıkan proje, şimdi de güncellenmiş hali Raspberry Shake 4D olarak depremlere karşı erken uyarı sistemi olarak görev üstlenecek. Peki, bu Raspberry Pi eklentisi nasıl çalışıyor?

Raspberry Shake 4D Kickstarter’da!

Geçtiğimiz günlerde Bodrum’da yaşanan deprem, bu doğa olayının ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi (Bir kez daha geçmiş olsun). Kickstarter üzerinden fonlama bekleyen Raspberry Shake 4D ise, depremlere karşı Raspberry Pi’lere ekstra hassasiyet için daha fazla sensör sağlıyor.

 

Erken deprem uyar sistemleriyle tamamen uyumlu olduğu vurgulanan Raspberry Shake 4D, binlerce dolarlık geleneksel sismograflara göre düşük maliyetiyle göz dolduruyor. Normalde 500 dolara satılacak sistem, Kickstarter’da şu an için 300 dolarlık fiyatıyla öne çıkıyor. Ürünün özel veya maliyetli kurulum gereksinimleri olmaması ve kurulumu yürütmesi için eğitimli bir sismolog desteği gerektirmemesi de dikkat çekiyor. Ürünü sadece konumlandırmanız ve elektriğe takmanız yeterli. Ayrıca, Raspberry Shake 4D kendi grafik arayüzünü de sunuyor.

Depremlere karşı kendi erken uyarı sisteminizi kurmanızı sağlayacak Raspberry Shake 4D ürünün şimdiden 7 bin dolarlık hedefini ciddi anlamda aştığını da not olarak düşelim.

12.5 milyon adet Raspberry Pi Satıldı!

Okullarda bilgisayar bilimini öğretmek amacılığıyla geliştirilen ve ilk defa 2012 yılında Raspberry Pi Vakfı tarafından satışa sunulan mikro bilgisayar Raspberry Pi, aradan geçen sürede gelişerek yeni modelleri ile kullanıcıların karşısına çıktı.

Raspberry Pi Zero, küçücük tasarımı ve çok uygun fiyatıyla birçok kişinin tercih sebebi olmuştu. Ancak modelde Wi-Fi desteğinin olmaması önemli bir eksikti.

Resmi tanıtımı yapılan Raspberry Pi Zero Wireless ise bu sorunu çözüyor ancak fiyat ikiye katlanıyor. Geçtiğimiz günlerde duyurusu gerçekleştirilen Raspberry Pi Zero Wireless, adından da anlaşılabileceği üzere sahip olduğu Wi-Fi ve Bluetooth bağlantı seçenekleri sayesinde kullanım kolaylığı sunuyor.

Teknoloji meraklılarının güvenlik kamerasından tutun da, bir medya sunucusuna kadar birbirinden farklı amaçlara hizmet eden projeler oluşturmasını sağlayan Raspberry Pi’nin güncel satış rakamları açıklandı.

16-09/08/minecraft-pi.jpg

2015 yılı Şubat ayında 5 milyon seviyesine ulaştığını belirtilen Raspberry Pi satışlarının, 2016 yılı Eylül ayında iki katına çıkarak 10 milyona ulaştığı açıklanmıştı.

Raspberry Pi dergisinde yayınlanan verilere göre 2017 yılı Mart ayı itibariyle, ilk defa piyasaya çıktığı 2012 yılından bu yana 12.5 milyonun üzerinde Rassberry Pi satışı gerçekleştirildi.

Raspberry Pi Zero Wireless özellikleri

Cihazın baz özellikleri orijinal modelle birebir aynı. Tek çekirdekli 1 GHz saat hızında çalışan işlemci, 512 MB RAM, USB OTG ve Mini HDMI desteği, CSI kamera kontrolörü ve micro USB güç bağlantısı özellikleri korunuyor.

Farklı olan ise 802.11n kablosuz ağ ve Bluetooth 4.0 desteği. İlk Raspberry Pi modelinin 5. yıl dönümünde tanıtılan yeni cihazla birlikte, 6 farklı Raspberry Pi modeli oldu.

Ayrıca bu modelle birlikte Raspberry Pi Foundation, yeni resmi kasasını da duyurdu. Görünüm olarak her ne kadar tam boyutlu kasanın aynısı olsa da, yeni kasanın boyutları daha kompakt.

Raspberry Pi Zero Wireless fiyatı ise 10 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak : Shiftdelete.net


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER