SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Qualcomm’ a Karşı Apple Destekçileri Artıyor

Qualcomm’un LTE çipleri için yüksek ücret talep etmesi ile başlayan Apple Qualcomm yasal mücadelesinde taraflar çoğalıyor. Google ve Samsung’un da bulunduğu büyük şirketler bu davada Apple’ın yanında olduklarını belirttiler.

Qualcomm’ a Karşı Apple Destekçileri Artıyor
Bu haber 22 Temmuz 2017 - 7:51 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Apple, Qualcomm ile girdiği yasal savaşta giderek destekçilerini arttırıyor. Önde gelen iPhone üreticileri olan Foxconn, Compal, Pegatron ve Wistron Qualcomm’a karşı dava açmaya hazırlanırken Apple’a bir destek de Samsung, FacebookMicrosoft ve Google gibi şirketlerin dahil olduğu Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği’nden (CCIA) geldi.

Qualcomm, Apple ile mücadelesinde yalnız kaldı!

Apple, bu yılın başlarında, iPhone’da kullanılan LTE çipleri için Qualcomm’un yüksek ücret talep etmek adına haksız rekabet oluşturduğu ve patent ihlali yaptığı iddiası ile Qualcomm’a 1 milyar dolarlık dava açmıştı. Bu davanın ardından Qualcomm da Apple’a iPhone’daki yongalarını tam performanslı kullanmayarak Intel ile rekabette kendilerini geri planda bıraktığını iddia ederek karşı dava açmıştı.

Qualcomm bu süreçte Uluslararası Ticaret Komisyonu’ndan (ITC), Qualcomm yongalarını kullanan tüm iPhone ve iPad modellerinin ithalatını yasaklamasını istedi. Microsoft, Amazon, Facebook, Samsung, Google, Intel gibi Teknoloji devlerinden oluşan bir grup olan Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği (CCIA) ITC’den Qualcomm’un önerdiği ITC yasağını reddetmesini istedi.

CCIA, 40 yıldan uzun bir süredir açık rekabet konularını savunan bir grup. CCIA, ITC’ye, Qualcomm’un talebinin tüketicilere zarar vereceğini söylemişti. CCIA Başkanı Ed Black, Qualcomm’un, rakiplerine baskı yaparak haksız rekabete sebep olduğunu, ITC’nin Qualcomm lehine karar vermesi durumunda ürünlerin fiyatlarında ciddi artışlar olacağını söyledi.

Apple ile savaşında yalnız kalan Qualcomm’un hisseleri 7 aylık dava sürecinde yaklaşık % 20 oranında düştü. Qualcomm, hukuki süreci devam ettireceğini söylese de kendisine karşı olan birçok şirket ile mücadele etmesi zor görünüyor. Bu sebeple Apple muhtemelen bu süreçten karlı çıkacak gibi görünüyor.

Kaynak : Shiftdelete

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER