SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

PRISM İddiaları ve Yanıtlar

PRISM İddiaları ve Yanıtlar
Bu haber 08 Haziran 2013 - 10:58 'de eklendi ve 698 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz günlerde Washington Post gazetesi tarafından ABD Hükümeti’ nin Ulusal İstihbarat Ajansı (NSA) aracılığı ile 9 teknoloji firmasının veritabanı kayıtlarına erişerek bu firma kullanıcılarının tüm bilgilerine erişim sağladığı şeklinde bir haber yayınlandı. Her ne kadar bu 9 firma kayıtlarına erişimin mümkün olmadığını iddia ederek haberi yalanlasa da geçmişte de benzer iddiaların ortaya atılmış olması bu firmaları büyük zan altında bırakıyor. Bu firmalar Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple.

Dün yayınladığı cevapta Yahoo PRISM adı verilen program ile ilişkileri olmadığını, devletin Yahoo sunucuları ile direk bağlantısı bulunmadığını ve kullanıcılarının gizliliklerine son derece önem verdiklerini bildirdi. ABD Ulusal İstihbarat birimi de haberi yalanlayarak konunun geriye dönüşü olmayan zararlar vermesinden korktuklarını açıkladı.

Facebook‘ da konu ile ilgili sadece kanuni istekler doğrultusunda hükumet ile bilgi paylaştıklarını bunun dışında sunucularına hiç bir erişimin bulunmadığını belirten bir açıklama yaptı. Google tarafının da benzer açıklamalar yapmasından sonra dün Larry Page ile Mark Zuckerberg ardı ardına açıklamalarda bulundu.

google-gizlilikİlk olarak Google Blog’ una yazan firmanın CEO’ su Larry Page kullanıcılarına “gerçekler” i göstermek istediklerini belirttiği yazısında, konuya açıklık getirdi. Tüm suçlamaları reddeden Larry Page sadece kanuni istekler doğrultusunda gerekli bilgilerin paylaşıldığını bildirdi. PRISM adını ise henüz öğrendiklerini iddia eden Page yazılanların doğrultusunda bundan sonra daha şeffaf olmaya çalışacaklarını da sözlerine ekledi. Şeffaflık raporları adından bir sayfaları da bulunduğunu belirten Page aşağıda verdiğimiz sayfadan ülke ülke devlet tarafından istenilen bilgilerin ve yanıtların sayısını kullanıcıları ile paylaştıklarını da paylaştı. İşte Google’ ın şeffaflık raporu sayfası:

Larry Page’ in Yanıtı

http://www.google.com/transparencyreport/userdatarequests/TR/

 

facebook-gizlilik

Facebook CEO’ su Mark Zuckerberg ise kişisel facebook sayfasında bir yazı paylaştı. Zuckerberg de iddiaları yalanlarken, hükumetten böyle bir talep olmadığını kaldı ki talep olsa bile kendilerinin böyle bir talebe olumlu cevap veremeyeceklerini dile getirdi. Larry Page gibi kendilerinin de PRISM ismin yeni öğrendiğini belirten Facebook CEO’ su devletlerin bu tür bilgi alışverişlerini şeffaf bir şekilde yerine getirmeleri gerektiğini ancak bu şekilde sivil hakların korunabileceğini yazarak sözlerine son verdi.

Mark Zuckerberg’ in Yanıtı

Benzer yalanlamalar geçtiğimiz günlerde Apple tarafından da yapılmıştı. Microsoft’ un açıklamaları da benzer yönde ve böyle bir şeye gönüllü olamayacaklarını bildirir şekilde. Peki bu söylentilerin resmi bir tarafı var mı? Gerçeklik oranı nedir? Yıllardır insanların kafalarını kurcalayan gizlilik soruları yeniden gündeme geldi ve bu sefer biraz sert gelmişe benziyor. Bakalım bundan sonra hangi adımlar bizleri bekliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER