SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Oracle Veritabanı Mimarisi hakkında bilmedikleriniz

Oracle VT mimarisi, fiziksel ve mantıksal olmak üzere iki katmandan oluşur . Fiziksel ve mantıksal katman birbirinden ayrı olduğu için verinin fiziksel olarak saklanma şekli mantıksal yapıya erişimi etkilemez.

Oracle Veritabanı Mimarisi hakkında bilmedikleriniz
Bu haber 29 Mayıs 2017 - 12:43 'de eklendi ve 140 kez görüntülendi.


Oracle VT mimarisi, fiziksel katman ve mantıksal katman olmak üzere iki katmandan oluşur . Fiziksel ve mantıksal katman birbirinden ayrı olduğu için verinin fiziksel olarak saklanma şekli mantıksal yapıya erişimi kesinlikle etkilemez. Fiziksel katman, aslında işletim sisteminden görünen kısımdır. Bunlar veri dosyası, kontrol dosyası ve log dosyasından oluşmaktadır.
Mantıksal katman bir ya da daha fazla tablo uzayı, tablolar, görüntüler, sıralar, eşanlamlar, indisler, kümeler, VT bağlantıları, prosedürler, fonksiyonlar ve paketlerden oluşan şema nesnelerinden oluşmaktadır. Fiziksel katmana işletim sistemi tarafından erişebilmesine rağmen, mantıksal katmana ancak Oracle’a bağlanıp, SQL komutları çalıştırılarak erişilebilir.

Fiziksel Katman

Oracle VT kurulu herhangi bir makinede, SQL bilgisi olmayan bir kullanıcı, Oracle’ın sadece fiziksel katmanını görebilmektedir.Fiziksel katmanda VT’nı oluşturan işletim sistemi dosyaları bulunur. Bir Oracle VT fiziksel olarak bir ya da daha fazla veri dosyası, iki ya da daha fazla log dosyası, bir ya da daha fazla kontrol dosyasından oluşur.

  • Veri Dosyası: Veri dosyaları VT’ndaki tüm verileri tutan dosyalardır. Tablo, indis gibi mantıksal VT yapılarının içerisindeki veriler fiziksel olarak veri dosyalarında tutulurlar.
  • Log Dosyası: Log dosyaları olarak bilinen bu dosyaların amacı veriler üzerinde yapılan tüm değişiklikleri kaydetmektir.
  • Kontrol Dosyası: Oracle VT bir kontrol dosyasına sahiptir. Kontrol dosyasında VT’nın fiziksel yapısı, adı, veri dosyaları, log dosyalarının adı ve diskteki yeri, VT’nın oluşturulma tarihi gibi VT ile ilgili bilgileri tutar. Her VT oturumu açıldığında Oracle bu dosyayı kontrol ederek gerekli
    bilgileri alır.

https://www.teknointernet.com

Mantıksal Katman

Oracle VT’nın mantıksal yapısı tablo uzaylarını, şema nesnelerini, veri bloklarını, genişlemeleri ve parçaları içerir.

Şema ve Şema Nesneleri:

  • Şema nesneleri mantıksal veri depolama yapıları olarak bilinir. Bir şemanın sahibi bir VT kullanıcısıdır ve bu şema o kullanıcıyla aynı isme sahiptir.
  • VT üzerinde kullanıcının belirli işleri yapabilmesi için tanımlanan bu yapılar tablolar, görüntüler,sıralar, eşanlamlar, indisler, kümeler, VT bağlantıları, prosedürler, fonksiyonlar, ve paketlerdir.
  • Bir şema ise bu nesnelerin oluşturduğu gruptur. Buradaki önemli nokta semalar ile tablo uzayları arasında bir bağlantı yoktur.

AA


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER