SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

NSA’ dan Snowden’ e Yanıt

NSA’ dan Snowden’ e Yanıt
Bu haber 13 Ağustos 2013 - 8:57 'de eklendi ve 514 kez görüntülendi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Amerikalı emekli ajan Edward Snowden’ in gizli aktivitelerini gün yüzüne çıkarmasından bu yana eleştiri yağmuruna tutula dursun, yapılan açıklamalar iddiaları yalanlamaya devam ediyor. Ajans yayınladığı 7 sayfalık bildiride NSA‘ nın görevleri, yetkileri, gözlemleri ve ortaklıklarını anlatıyor.

nsa-center

NSA yayınladığı bildiride internet verisinin sadece küçük bir kısmını analiz ettiklerini öne sürerken, yapılan açıklamada; küresel olarak internette her gün 1.826 petabyte (yaklaşık 1,8 milyar gigabyte) veri akışı olduğu ve kendilerinin bu verinin sadece %1,6′ sını incelediklerini söylüyor. Bu kadar veriden ise sadece yüzde  0,00004′ lük bir kısım incelendiği de belirtilirken, ne tür bilgilerin incelemeye alındığına dair bir açıklamada bulunulmaması dikkat çekiyor. Halbuki Snowden NSA‘ yı tüm internet verilerini araştırmak ile itham ederken, Guardian raporları NSA’ nın tüm interneti gözleme yetkisine sahip olduğunu iddia etmişti.

Kendini bir bakıma savunmaya alan NSA aynı bildiride yabancı ülkelerde yapıldığı söylenen araştırmalara da yanıt verirken, insan haklarına uygun davranabilmek adına tüm çalışanlarını teşvik ettiklerini belirtiyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER