SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Notebook Pil Ömrünü Uzatma

Notebook Pil Ömrünü Uzatma
Bu haber 13 Nisan 2013 - 9:51 'de eklendi ve 978 kez görüntülendi.

Taşınabilir bilgisayar sektöründe rekabetin artması ile birlikte sürekli daha güçlü, daha hızlı ve dayanıklı bilgisayarlar üretiliyor. Bununla birlikte kullanıcılara farklı kolaylıklar sunuluyor. Pil ömrü ise bu teknolojide en yavaş gelişen özelliklerden birisidir. Taşınabilir bilgisayarlarda en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir pil ömrü. Günümüz notebooklarında ortalama pil süresi bekleme konumunda 3-5 saat arası. İnternette gezinirken bu süre 2 saate kadar düşebiliyor. Ancak zaman geçtikte pillerin ömrü tükeniyor ve kullanıma bağlı olarak 1-3 sene içerisinde batarya çok daha çabuk tükenmeye başlıyor.

Merak edilen en önemli konulardan birisi ve sıkça karşılaştığımız bir soru olan, bataryanın ömrünü nasıl uzatırım sorusuna vereceğimiz bazı ip uçları olacak.

Notebook bataryaları aynı cep telefonu bataryaları gibidir. En güvenli kullanımı bataryayı azalana kadar bekledikten sonra şarja takmak şeklindedir. Böylece bataryanın daha dayanıklı olması sağlanabilir. Cep telefonlarından farklı olarak notebookları bataryasız kullanabilirsiniz. Batarya için faydalı olabilecek bir diğer yöntem de bataryayı tam doldurduktan sonra bilgisayarı kapatıp bataryayı söktükten sonra bataryasız bir şekilde kullanmak olacaktır. Eğer kablosuz olarak kullanmayacaksanız bu yöntem bataryanın ömrünün uzaması için çok önemli bir yöntemdir. Ancak bir diğer nokta da bataryanın çok uzun süre kullanılmadan bekletilmesi halinde tamamen bozulabileceğidir. Buna da dikkat edilmelidir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER