SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Milli Klavye Takımımız Şampiyon Oldu

Türk Mill Klavye Takımımız, 51. INTERSTENO Kongre ve Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası’nda, 17-20 Yaş Gençler kategorisinde yarıştı. Genel ortalamada ilk üç sırayı elde ederek takım halinde dünya şampiyonluğunu elde etti.

Milli Klavye Takımımız Şampiyon Oldu
Bu haber 31 Temmuz 2017 - 8:04 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.


Berlin’de 22-28 Temmuz tarihi arasında düzenlenen şampiyonaya Türkiye dışında Almanya, Hollanda, Çin, ABD ve Güney Kore gibi dünyanın birçok bölgesinden ülkeler katıldı.

Yarışmanın ‘30 Dakikalık Tecrübeliler’ kategorisi hatasız sürat yarışında Celal Aşkın, dakikada 151 net sözcükle dünya rekoru kırarak altın madalya kazanırken aynı kategoride Hasan Kurt, dakikada 133 sözcükle dünya ikincisi, Emrah Kurt da yine dakikada 133 net sözcükle dünya üçüncüsü oldu.

17-20 Yaş Gençler kategorisinde ilk üç sırayı milli takımımız elde etti. dakikada 123 net sözcükle Cengizhan Özal dünya şampiyonu olurken dakikada net 120 sözcükle İlyas Pamukçu dünya ikincisi, dakikada net 105 sözcükle Mehmet Kurt da dünya üçüncüsü oldu.

Türk Milli Takımı, bu madalyalarla birlikte daha önce yapılan internet şampiyonalarında elde ettiği madalyalar dahil olmak üzere toplam altın madalya sayısını 88’e çıkararak takım halinde dünya şampiyonluğunu elde etti.

Şampiyonada dağıtılan 9 madalyadan 6’sını kazanmayı başaran Türk Milli Takımı, Mayıs 2017’de yapılan Dünya İnternet Bilgisayar Klavye Yarışı’nda elde ettiği 13 madalyayı da Berlin’de düzenlenen törenle aldı.

Öte yandan, Berlin’de 51’incisi yapılan INTERSTENO Kongresi’nin Parlamento Stenografları Grubu’na, TBMM’de görev yapan stenograflar da 4 kişilik ekiple katıldı. Ekip diğer ülkelerin stenografları ile mesleki uygulamaları, teknolojiyi tartıştı.

Çiftli yıllarda yapılan INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu’nun ülke temsilcilerinden oluşan konsey toplantısının 2018’de İstanbul’da düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Bilgisayar klavye ekibine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Şuhut Kaymakamlığı, Burdur Belediyesi ve Şuhut Vakfı destek verdi.

 

Kaynak:Webtekno-Ntv


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER