SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Microsoft Nokia’ yı Bitiriyor

Microsoft Nokia’ yı Bitiriyor
Bu haber 03 Eylül 2013 - 17:16 'de eklendi ve 1.169 kez görüntülendi.

2 yılı aşkın bir süredir Nokia‘ nın sadece Windows Phone işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ürettiğini bilmeyen yoktur. Ancak Microsoft’ un Nokia cihazlarına ve hizmetlerine olan ilgisi yeni yeni ortaya çıkmaktaydı. Bugün ise güne büyük anlaşma haberleri ile başladık. Microsoft Nokia’ ya ait cihazları ve servisleri ile birlikte patentleri ve harita servislerine ait lisanslarını da satın aldı.

Anlaşmanın detaylarına gelince; Microsoft bu kapsamda toplam 5,44 milyar Euro harcama yaparken bu miktarın 3,79 milyar Euro‘ luk kısmı cihazlar ve hizmetler bölümüne, 1,65 milyar Euro‘ luk kısmı ise Nokia’ ya ait lisansların patentlerine ödenecek. Tüm geçiş işlemlerinin ise 2014 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Satın alma işlemine müteakiben dünya genelinde Nokia adına çalışan yaklaşık 32.000 kişi Microsoft kadrosuna katılacak. Ancak yapılan açıklamalara göre Microsoft açısından kadrodan çok cihazlar ve hizmetler daha büyük önem taşıyor.

ballmer-elop

Yakın zamanda Microsoft’ tan ayrılacağını açıklayan firmanın CEO’ su Steve Ballmer gelecek adına büyük bir adım attıklarını, herkes için en güzelini düşündüklerini belirtirken Microsoft’ un telefon servislerinde büyük bir ivme kazanacağına inandığını söyledi. Anlaşma dahilinde Microsoft‘ un Cihazlar ve Servisler sorumluluğuna getirilen eski Microsoft çalışanlarından ve Nokia CEO’ su Stephen Elop da Ballmer ile aynı görüşleri paylaştığını belirtti.

Microsoft anlaşmadan sonra Nokia’ ya ait tüm akıllı telefonlar birimini (Lumia ve Asha markaları dahil) ve mobil cihazlar birimini satın almış olacak. Microsoft şu an için Nokia markasını tamamen sona erdirmeyi düşünmüyor, en azından mevcut cihazlardaki Nokia markası kalacak. Patent lisanslarında yapılan anlaşma 10 yıl ve Nokia’ nın harita servisi Nokia HERE için hazırlanan lisans ise 4 yıl geçerli olacak. Nokia ile Qualcomm arasındaki daha önce yapılan anlaşmada ise Nokia kendi tarafına ait haklarını Microsoft’ a devrediyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER