Anasayfa / Bilgisayar / Linux İşletim Sisteminde Kritik Bir Açık Tespit Edildi

Linux İşletim Sisteminde Kritik Bir Açık Tespit Edildi

Çoğu kullanıcının sade, performanslı ve güvenilir şekilde tanımladığı Linux tabanlı işletim sistemleri bazen kritik güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Bu durumun son örneği ise popüler dosya yöneticisi Gnome Files‘ta keşfedildi. Çoğu Linux dağıtımının desteklediği bu dosya yöneticisini kullanan oldukça fazla sayıda kullanıcı olduğu biliniyor.

Alman güvenlik araştırmacısı Nils Dagsson Moskopp tarafından keşfedilen açık, Wine isimli eklenti ile tetikleniyor ve açık nedeniyle Linux üzerinde zararlı VBScript komutları çalıştırılabiliyor.

Gnome Project ve Debian Project ekiplerine acil olarak bildirilen bu güvenlik zafiyeti, kısa süre içerisinde kapatıldı ve yeni sürüm yayınlandı. Eğer Gnome dosya yöneticisini kullanan bir Linux dağıtımını kullanıyor iseniz güncelleştirmelerinizi kontrol etmenizi öneriyoruz.

4. Gnome Nedir?

Linux masaüstü ortamımız da Gnome. Aslen Gnome, 1999 yılında basitlik ve sadelik üzerine tasarlanmış olsa da, vesiyon 3‘e geçtiklerinde Linux dünyası bu amaçtan vazgeçtiklerini anladı. Çünkü Gnome 3 bütün alışkanlıkları yıkarak bomba gibi geldi. Bunun yanında çoğu eski kullanıcısını kaybetti. Artık Gnome kendini yeniliğe ve modernliğe adadı. Bu durumdan şikayetçi olan çoğu kullanıcı MATE’i kullanmaya başladı.

Gnome’un kullanıcı deneyiminden bahsedicek olursak; aynı Kde gibi full-featured denilen, tam kapsamlı bir masaüstü ortamı. Kullanımı çok kolay ve rahat. Başlarda zor gözüksede hemen alışıyorsunuz. Öte yanadan Gnome’un kötü tarafları yok değil. Emin olun daha önce kullandığınız hiç bir masaüstü ortamına benzemiyor. Bize göre bu bir kötü taraf çünkü Gnome’a ön yargıyla yaklaşmanızı sağlıyor.

Sonuç olarak Gnome; yenilik, hız ve modernlik istiyenlerin damak zevkine uyacaktır.

 

Kaynak : Shifdelete.net

 

Hakkımızda TeknoYazar

İlginizi Çekebilir

Raspberry Pi ile Erken Deprem Uyarı Sistemi Kurulabilecek

Raspberry Pi devamı olan ve Kickstarter üzerinden fonlamaya sunulan Raspberry Shake 4D, piyasadaki binlerce dolarlık cihazlara karşı başarılı bir erken uyarı sistemi olabilecek. Raspberry Shake 4D ile depremlere karşı erken uyarı sistemi kurulabiliecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir