SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Linux İşletim Sisteminde Kritik Bir Açık Tespit Edildi

Açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Linux kullanıcılarının başı dertte. Kullanıcıların favori dosya yöneticilerinden birisi olan Gnome Dosya Yöneticisi’nde kritik bir güvenlik açığı keşfedildi. Peki açık ne kadar tehlikeli?

Linux İşletim Sisteminde Kritik Bir Açık Tespit Edildi
Bu haber 24 Temmuz 2017 - 5:29 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.


Çoğu kullanıcının sade, performanslı ve güvenilir şekilde tanımladığı Linux tabanlı işletim sistemleri bazen kritik güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Bu durumun son örneği ise popüler dosya yöneticisi Gnome Files‘ta keşfedildi. Çoğu Linux dağıtımının desteklediği bu dosya yöneticisini kullanan oldukça fazla sayıda kullanıcı olduğu biliniyor.

Alman güvenlik araştırmacısı Nils Dagsson Moskopp tarafından keşfedilen açık, Wine isimli eklenti ile tetikleniyor ve açık nedeniyle Linux üzerinde zararlı VBScript komutları çalıştırılabiliyor.

Gnome Project ve Debian Project ekiplerine acil olarak bildirilen bu güvenlik zafiyeti, kısa süre içerisinde kapatıldı ve yeni sürüm yayınlandı. Eğer Gnome dosya yöneticisini kullanan bir Linux dağıtımını kullanıyor iseniz güncelleştirmelerinizi kontrol etmenizi öneriyoruz.

4. Gnome Nedir?

Linux masaüstü ortamımız da Gnome. Aslen Gnome, 1999 yılında basitlik ve sadelik üzerine tasarlanmış olsa da, vesiyon 3‘e geçtiklerinde Linux dünyası bu amaçtan vazgeçtiklerini anladı. Çünkü Gnome 3 bütün alışkanlıkları yıkarak bomba gibi geldi. Bunun yanında çoğu eski kullanıcısını kaybetti. Artık Gnome kendini yeniliğe ve modernliğe adadı. Bu durumdan şikayetçi olan çoğu kullanıcı MATE’i kullanmaya başladı.

Gnome’un kullanıcı deneyiminden bahsedicek olursak; aynı Kde gibi full-featured denilen, tam kapsamlı bir masaüstü ortamı. Kullanımı çok kolay ve rahat. Başlarda zor gözüksede hemen alışıyorsunuz. Öte yanadan Gnome’un kötü tarafları yok değil. Emin olun daha önce kullandığınız hiç bir masaüstü ortamına benzemiyor. Bize göre bu bir kötü taraf çünkü Gnome’a ön yargıyla yaklaşmanızı sağlıyor.

Sonuç olarak Gnome; yenilik, hız ve modernlik istiyenlerin damak zevkine uyacaktır.

 

Kaynak : Shifdelete.net

 


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER