SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

LiFi Teknolojisi Gelişiyor

LiFi Teknolojisi Gelişiyor
Bu haber 27 Nisan 2013 - 9:34 'de eklendi ve 1.196 kez görüntülendi.


LiFi nedir? Öncelikle bunu tanımlamamız gerekiyor sanırım. Çünkü standart kablosuz bağlantılarda kullandığımız wi-fi tanımlamasından farklılık gösteren bir teknolojiye sahip.  LiFi, wifi de kullanılan radyo dalgaları yerine taşıyıcı olarak ışığı kullanıyor. İlk olarak 2012′ de Las Vegas’ taki Tüketici Elektroniği Gösteriminde tanıtılan bu teknoloji sayesinde ışık veri taşıyıcı olarak kullanılıyor. VLC (visible light communication) kavramı LiFi kavramından daha önce tanıtılmış ve görünür ışık üzerinden bağlantılar sağlanabileceği gösterilmişti.

Hız konusunda sürekli geliştirilen Li-Fi aktarımı ile son olarak geçtiğimiz günlerde Almanya’ daki Fraunhofer Henrich Hertz Enstitüsü (HHI), laboratuvar ortamında LED ampuller kullanarak 3 Gbps hızda veri alışverişi gerçekleştirdiğini duyurdu. Fraunhofer’ den yapılan açıklamada önceki çalışmalarda daha önce 4 metre mesafede 500 Mbps, 20 metrede ise 120 Mbps hıza ulaşılabildiği, teknik olarak 3 Gbps’ ye erişmek için araştırmacıların tek LED yerine 3 farklı renk kullandıklarını ve 180 MHz’ lik bir bant genişliğini sıkıştırmanın bir yolunu bulduklarını bildirdi. Ancak laboratuvar ortamında geliştirilen bu hızın açık alanda hala 500 Mbps seviyesinde kalmış olması can sıkıcı bir durum olarak karşılarına çıkıyor.

lifi led lamba

Elbette LiFi kavramının gelişmesinde LED teknolojisinin yaygınlaşmasının büyük etkisi oldu. Standart ve flüoresan lambalardan farklı olarak LEDler katı hal elektroniği ürünüdür. Yani diğer bir çok elektronik üründe olduğu gibi kontrol edilebilmektedir. VLC de bir bakıma WiFi’ dir ancak mikrodalga frekansı yerine terahertz ışınımından yani görünür ışıktan yararlanır ve dalgalar WiFi vericisi yerine LED ampullerin titreşiminden oluşur ve tabi ki alıcı olarak anten yerine bir detektör kullanılır.

LiFi teknolojisinin ne kadar gelişim göstereceği ve yaygınlaşacağı meçhul ancak gözle görülür şekilde avantajlara sahip. Mesela herhangi bir LED lamba bir network bağlantısına dönüşebiliyor, radyo frekanslarına müsaade edilmeyen hava alanları, hastaneler gibi ortamlarda veya aşırı radyo dalgalarının bulunduğu kongre, fuar gibi ortamlarda rahatça kullanılabiliyor, ışık geçirmeyen malzeme kullanılarak özel bilgilerin meraklı gözlerden uzakta paylaşılmasına izin verilebiliyor. LiFi ekipmanlarına sahip ticari ürünler (laptoplar, mobil aygıtlar) üretilmesi için bir süre daha bekleyeceğiz ancak avantajlarına göz atınca bu sürecin ne kadar hızlı ilerleyeceğini tahmin etmek zor değil.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER