SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Kablosuz Şarj Teknolojisi

Kablosuz Şarj Teknolojisi
Bu haber 08 Eylül 2012 - 7:45 'de eklendi ve 1.355 kez görüntülendi.


Kablosuz şarj veya diğer bir deyimle enerjinin kablosuz olarak aktarılması düşüncesi, bilimsel olarak indüktif şarj adıyla anılır. Kablosuz enerji aktarımı ile ilgili ilk çalışmalar büyük fizikçi Nicola Tesla tarafından yapılmıştır. Tesla yaptığı deneyler sonucunda 25 mil uzağa kablosuz olarak elektrik enerjisi taşıyabilmiştir. Bu çalışmalar daha sonra geliştirilse de kullanışlı olmaması nedeni ile uzun yıllardır askıya alınmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda artan mobil platformaların sayısı ve bu platformların enerji ihtiyacındaki alternatif arayışları enerjinin kablosuz olarak taşınabildiği kullanışlı sistemler üzerinde araştırmaları arttırdı.  Kablosuz şarj manyetik alan vasıtası ile indüklemenin (etkileme) ikinci istasyona aktarılması ve bu şekilde istasyonun şarj için hazır hale gelmesi mantığı ile çalışır.

Şarj ediciler elektrik bobinden gelen elektromanyetik alanı elektrik enerjisine dönüştürmekle görevlidirler. Daha sonra bu enerji ile üzerine takılan cihazın şarj edilmesi veya çalıştırılması mümkün olur.  Kablosuz şarjın mantığı temelde elektromanyetik alana sahip olan bir bobinin etrafında bulunan şarj edici cihazın bu alanı elektrik enerjisine dönüştürmesi ve bu enerji ile cihazları şarj etmesidir. Şu anda geliştirilen cihazların şarj edilmesi için bir ara birim kullanılması gerekiyor, bu ara birim gelen elektromanyetik dalgaları şarj edilebilir elektrik enerjisine dönüştürür.

Hali hazırda üretilen şarj cihazları gerekli alanı Wi-fi üzerinden sağlıyor. Cihazlar yakınlarda bir bağlanılabilir Wi-Fi noktası gördüğü anda kablosuz dalgaları şarj edilebilir hale çeviriyor.

Kablosuz ağlar kullanılarak şarj etme mantığına bir alternatif de güneş enerjisi ile şarj mantığı. Açık bir arazide iseniz, kamp yapıyorsanız veya ağ bulunmayan başka bir yerde iseniz güneş enerjisi sizin için iyi bir kaynak alternatifidir. Güneş enerjisininden üretilen elektrik enerjisi bu gibi alanlarda cihazınızı şarj etmek için kullanılabilir.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER