SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

JavaScript Yerine Dart?

JavaScript Yerine Dart?
Bu haber 21 Mayıs 2013 - 6:53 'de eklendi ve 923 kez görüntülendi.

Google bir süredir JavaScript programlama dilinin daha fazla işlevsel olması gerektiğini savunuyordu. Bu yüzden Chrome tarayıcısını ve kendine ait ve JavaScript kullanan Google Maps gibi yazılımları, Chrome’ a ait V8 motoruyla birlikte kullanmakta olan uzmanlar JavaScript’ in sınırları zorladığını fark ederek Dart isimli yeni bir programlama dili geliştirme yoluna gittiler.

 

 

javascript-performance

Google IO etkinlikleri sürecinde tanıtımı yapılan Dart adı verdikleri dilin Chrome’ a entegrasyonu konusunda çalışmalar olduğu belirtildi. Etkinlikte konuşan Lars Bak bu konuya özellikle dikkat çekti. Dart programlama dilini Microsoft ve Mozilla gibi tarayıcı markalarının kullanması pek olası görünmüyor. Bu yüzden tanıtım sırasında Dart ile ilgili pek olumlu tepkiler alındığı söylenemez.

Dart_Google_IO

Google uzmanları Lars Bak ve Kasper Lund tarafından yapılan açıklamada Google’ a ait JavaScript motoru V8‘ in artık çok daha fazla koddan oluştuğu (500.000 satır) ve JavaScript’ in zaten yeterince karmaşık olan yapısı içerisinde kodlama üzerinde optimizasyon yapmanın çok zorlaştığı, hızın artırılamadığı bildirildi. Bak ayrıca önemli bazı Benchmark testlerinde Dart’ ın JavaScript’ e karşı performans üstünlüğüne sahip olduğunu grafikler ile gösterdi.

SIMD

Dart’ ın üstünlüğünü gösteren testlerden birisinde tarayıcı üzerinde 3 boyutlu yaratıklar kullanıldı. Dart, JavaScript’ in aksine işlemci teknolojilerinden SIMD (Flynn Sınıflandırmalarından birisi – single instruction, multiple data) destekli bir yazılım, yani tek komut ile birden fazla veri üzerinde işlem yapabilme yeteneğine sahip bir yazılımdır. Bu şekilde işlemci performansını daha ekonomik kullanmaya olanak tanır. JavaScript ise her bir veri için ayrı bir komut ihtiyacı duyar. Gelelim test sonuçlarına : Saniyede 60 çerçeve olacak şekilde, Dart’ ın SIMD desteği olmadan yapılan testlerinde 30 yaratık gösterilebilirken, SIMD destekli testlerde 125 yaratık gösterilebilmiştir.

Google Dart‘ ın diğer tarayıcılarda da uyumlu bir şekilde çalışabilmesi için dart2js adlı bir derleme aracı üretmiştir. Bu araç Dart kodlarını JavaScript’ e dönüştürüyor. Ancak bu aracın ne kadar kararlı çalışacağı belli değil. Bunun yanında Adobe, Flash Professional CC programı için projelerini Dart formatında kayıt eden bir eklenti yayınladı.

Lars Bak ve Kasper Lund konuşmalarında JavaScript‘ in her şeye rağmen Web dünyasının temel taşlarından birisi olduğu ve kolay kolay kullanımından vazgeçilmeyeceği konusuna da değinirken, sadece performansı nasıl daha fazla artırabileceklerini araştırdıklarını belirttiler.

Dart‘ ın önünde JavaScript’ i geçebilmek için oldukça büyük engeller olduğu aşikar. Bunlardan birisi dünyayı saran bir “runtime” uygulama yerine başka bir uygulamayı geçirmenin zorluğu, bir diğeri ise JavaScript’ in artık bir standart olması. Yazılımcıları ve tarayıcıları standartlardan çıkarmanın ne kadar zor olduğunun Google’ da farkında.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER