SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Java Awt Nedir ?

Java’nın grafikli kullanıcı arayüz ortamıdır. Başka bir deyişle pencereler, düğmeler, radyo butonlar ve menüler gibi görsel bileşenler içeren kütüphane Java Awt ‘dir.

Java Awt Nedir ?
Bu haber 23 Şubat 2016 - 13:25 'de eklendi ve 987 kez görüntülendi.


Java Awt (ABSTRACT WINDOWING TOOLKIT – SOYUT PENCERELEME TAKIMI):Java’nın grafikli kullanıcı arayüz ortamıdır. Başka bir deyişle pencereler, düğmeler, radyo butonlar ve menüler gibi görsel bileşenler içeren kütüphane Java Awt ‘dir. Öncelikle Java Awt ‘nin başarılması çok güç bir iş başardığını belirtmek gerekir. Çünkü Java, her işletim sisteminde çalışmak gibi bir iddiayla ortaya çıkan bir dil ama görsel bileşenler her işletim sisteminde çok farklıdır. Farklı görünmeleri önemli değil, bazı bileşenler bir işletim sisteminde bulunurken diğerinde olmayabilir. Bu yüzde AWT, en büyük ortak çarpanı bulur. Yani bütün işletim sitemlerinde olan bileşenleri kullanır. Düğme hepsinde var ama tablo veya toolbar yoktur. Dahası her işletim sisteminde olan bileşenler de birbirlerinden farklı özellikler içerir. Java bunlardan sadece ortak olanları alır. O yüzden AWT ile yapılan arayüzler çok zengin ve çok güzel değildir.

AWT’NİN ÇALIŞMA MANTIĞI

Diğer arayüz sistemlerinden biraz farklıdır. Nedenlerin bir tanesi AWT’nin başka işletim sistemlerinin üzerinde çalışmak zorunda olan bir kütüphane olmasıdır. Ancak başa bir neden de, Java’nın Internet dili olarak, her türlü makinede çalışmak gibi bir ilkesi olmasıdır. Örneğin çok büyük ekranlı çok yüksek çözünürlüklü makinelerde de küçük ekran ve düşük çözünürlüklü makinelerde de çalışmalıdır. Bir browser içerisinde de çalışmalı bağımsız bir application olarak da çalışmalıdır. Bu gibi nedenlerden dolayı farklı bir arayüz sistemlerinde çalışanlar için biraz garip gelebilecek bir yapıya sahiptir. Örneğin, ‘şu düğmeyi şu X ve şu Y noktasına koy’ demiyorsunuz AWT’de. Onun yerine şunu ortaya şunu sola şunu yukarıya koy diyebiliyorsunuz. Belki bir anlamda sınırlayıcı olabilen bu özellik, pencerenin büyümesi veya küçülmesi durumunda da bileşenlerin görünmesini sağladığı için çok avantajlı olabiliyor.

Bir başka özelliği de arayüzün sadece kod yazarak kolaylıkla oluşturulabilmesi. Basit bir pencerenin içerisine bir tane düğme ve bir tekst alanı koymak için sadece bir kaç satır kod yeterli. Hiç bir görsel editör kullanmaya gerek yok. Elbette isteyen kullanabilir ama editör kullanmadan da çok iyi arayüzler üretilebilir.

TEMEL CLASS’LAR

AWT’de en temel nesneleri Component, Container ve Window olarak verilebilir. Component tek başına işlev gören en küçük bileşendir. Button, TextField, List gibi bileşenler birer component’tir. Container, içerisinde başka componentler bulunduran bir component’tir. Window, içerisinde çeştili componentler veya container’lar bulunan, ekranda dikdörtgen şeklinde görülebilen bir alan anlamına gelir. Frame (title bar’ı minimize/maximize/close düğmeleri bulunan pencere) ve Dialog birer window’dur.

APPLETLER

Applet web tarayıcılarında çalışan küçük uygulamalardır. Bir applet başlarken sunucudan kullanıcının bilgisayarına yüklenir ve kullanıcı bilgisayarında çalışmaya başlar. Appletlerin normal java programlarından farkı çalıştığı bilgisayarda kısıtlı haklara sahip olmasıdır. Çalıştıkları bilgisayardan dosya kopyalayamazlar. Dosya silemezler. Dosya açamazlar veya oluşturamazlar. İndirildikleri sunucudan başka bir sunucu ile herhangi bir ağ bağlantısı kuramazlar. İndirildikleri bilgisayarda başka programları çalıştıramazlar. Dosya sistemine erişemezler veya okuyamazlar. Appletin bir diğer farkı ise main methodun gerekli olmamasıdır. Appletler java.applet.* ve java.awt.* sınıflarını programa dahil etmek zorundadır ve applet çalışırken bazı metodlar otomatik çağırılır. Biz bu methodları override ederek applete istediğimiz işlemleri yaptırabiliriz.

Method Sıralaması

init() : Applet ilk çalıştığı zaman cağırılır. start() :Bu method applet başladığında çağırılan ikinci methoddur. Ayrıca applet restart edildiğinde de çağırılır. stop() : Applet kapanırken çağırılır. destroy() :En son çağırılan methoddur.Applet tamamen hafızadan silinir.
Bir applet çalışmasına baştan başlamak zorunda değildir. Önceki çalışmasında kaldığı yerden
başlayabilir.
Bu 4 temel metoda ek olarak paint( ), repaint( ) metotları bulunmaktadır. paint( ) metodu ekran
üzerinde metin veya resim gösterir. paint( ) için graphics sınıfı kullanılır ve bu sınıf java.awt paketinin bir parçasıdır. repaint( ) metodu bir pencere güncellendiği zaman kullanılır.
Appletler, showStatus( ) metodunu kullanarak durum çubuğunda bilgi gösterir.

 

java-applet
Bir applet başladığında AWT aşağıdaki metotları sırasıyla çağırır :
1. init( )
2. start( )
3. paint( )
Bu applet sonlandırıldığında ise aşağıdaki metotlar sırasıyla çağırılır.
1. stop( )
2. destroy( )


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER