SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

IRQ DMA ve I/O

IRQ DMA ve I/O
Bu haber 11 Nisan 2013 - 17:45 'de eklendi ve 858 kez görüntülendi.

Sistem Kaynakları :

Bilgisayar yapısında kullanılan aygıtların yazılımları kontrol edebilmeleri için gerekli olan mekanizmalara sistem kaynakları adını veriyoruz. Sistem kaynakları, aygıtların CPU (Central Processor Unit – Merkezi İşlem Birimi) ile haberleşmesini sağlar.

IRQ (Kesme İstekleri) :

Donanım ile CPU arasındaki iletişimi sağlayan mekanizmadır. Bir nevi donanımın adresidir. IRQ’ nun çalışmasının temeli Intel 8259 PIC üzerinden yollanan talep üzerinedir. Bu çip yeni sistemlerde anakart üzerine entegredir. IRQ adresleri aygıtlara sistem tarafından atanır.

DMA (Direct Memory Access – Doğrudan Bellek Erişimi):

IRQ-adresi

Ses kartı, ethernet kartı ve bazı sabit disklerde bulunan bir özellik olup bu özelliğe sahip olan aygıtlar RAM belleğe ulaşmak için CPU’ ya ihtiyaç duymazlar. Bu şekilde bu aygıtlar daha performanslı çalışır.

IRQ ve DMA adresleri Windows işletim sistemlerinde aygıt yöneticisi sekmesi üzerindeki kaynaklar bölümünde görünür.

I/O Adresleri :

Aygıtların üretimi sırasında aygıta özel olarak verilen birer adres vardır. Bu adresler benzersizdir ve sistem içerisinde değiştirilemezler. Her aygıta ait farklı bir adres olmasına rağmen bazı durumlarda nadir de olsa aynı adrese sahip aygıtlar sisteme tanıtılırsa sistemde aygıt çakışması meydana gelir ve iki aygıt da çalışmaz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER