SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

iPhone 6 ile İlgili Son Gelişmeler

iPhone 6 ile İlgili Son Gelişmeler
Bu haber 26 Mayıs 2013 - 12:49 'de eklendi ve 1.411 kez görüntülendi.


Apple tarafında, daha önceki versiyonlara bakıldığında iPhone 5′ in yaptığı etki biraz sönük kalmıştı. Şimdi ise merakla iPhone 5S ve iPhone 6 bekleniyor. İnternette özellikle iPhone 6‘ ya yönelik kaynağı belirli belirsiz bir sürü haber ve tahmin dolanmakla birlikte biz bunlardan derlediğimiz bir yazı ile iPhone 6 hakkındaki beklentileri ve haberleri paylaşacağız.

ios7

Öncelikle belirtelim iPhone yakası Samsung, HTC ve Sony’ nin son atılımlarından sonra akıllı telefon rekabetinde bu 3 rakibinin gerisine düşmekte olduğunun farkında. Bu yüzden öncelikle işletim sistemi üzerine titriyor. iOS 7 işletim sistemi önümüzdeki günlerde görücüye çıkacak ve alacağı tepkiler merakla bekleniyor.

iPhone’ un bundan önceki versiyonlardaki gibi önce S modeli daha sonra üst modeli takip etmesi ve ilk adımı olarak iPhone 5S‘ i piyasaya sürmesi bekleniyor. Ancak geçtiğimiz ay içinde Vodafone İngiltere’ nin iPhone 5S’ ten bahsetmeden stoklarında iPhone 6 modelini  gelecek modeller arasında listelemesi kafaları karıştırdı. Eğer 2 model de bu yıl içerisinde çıkarılacaksa iPhone 5S’ in yıl ortasında, iPhone 6′ nın ise yıl sonunda veya en erken son baharda satışa sunulacağı tahmin ediliyor.

Resmi olmayan kaynaklarda o kadar çok öngörü var ki, hangisinin gerçekçi olduğunu söylemek neredeyse imkansız. Açıkçası versiyonlar ve çıkış tarihleri ile ilgili en net açıklamayı 10 Haziran’ daki WWDC 2013 etkinliklerinde duyacağımızı söylemekten daha kesin bir kanı yok henüz.

Kasa ve Tasarım :

Sırasıyla iPhone 5 ve Tahmini iPhone 6 Mini - iPhone 6 ve iPhone 6 XL tasarımları

Sırasıyla iPhone 5 ve Tahmini iPhone 6 Mini – iPhone 6 ve iPhone 6 XL tasarımları

Yine resmi olmayan kaynaklardan bir tanesi iPhone 6′ da metal ve plastik karışımı bir kasa kullanılacağı, metal malzemenin içte kullanılacağı ancak dış plastik kaplamanın altından görüneceğini iddia ediyor. Bu bilgiler Apple tarafından yapılan bazı yatırım ve mühendislik çalışmaları göz önüne alınarak yapılan tahminlerden ibaret. Bunun için gerçekte iPhone 6 için mi, iPhone 5S için mi yoksa maliyeti düşürülmüş yeni tasarım bir iPhone 4S için mi çalışmalar yapıldığı bile bilinmeden yürütülen bu tahminlerin doğruluk yüzdesi çok yüksek olmasa gerek.

Ek Özellikler :

En azından doğruluk yüzdesi yüksek tahminlerden bir kaç tanesine geçelim. NFC özelliği yeni üretilen Android modellerin hepsinde mevcut ve Apple tarafında da bununla ilgili çalışmalar olduğu biliniyor. Bu yüzden iPhone 6′ da NFC var diyebiliyoruz. İşletim sistemi de kesinlikle iOS 7 olacak diyebiliyoruz. WWDC etkinliğinde bu konuda net açıklama geleceği zaten Apple tarafından açıklanmıştı.

Yeni teknolojilerden birisi olan kablosuz şarj teknolojisi üzerine de bazı patent başvurularından bulunan Apple‘ ın iPhone 6 için bu teknolojiyi daha gelişmiş bir şekilde kullanacağı da söylentiler arasında.

Teknik Özellikler :

iPhone6-previewDepolama alanı gereksinimleri gün geçtikçe artıyor. iPad modellerinde 128 GB tavanına vurulmuşken iPhone 6 için de 128 GB kapasite beklemek yanlış olmaz. Home düğmesi ile ilgili iPhone 5′ ten beri süregelen tamamen kaldırılacağı söylentisi de iPhone 6 ile gerçekleşebilir.

Ekran ile ilgili de net bazı bilgiler mevcut. Mesela 1080p HD Sharp Retina+ ekran kullanılacağı biliniyor. İki farklı boyutta üretim yapılacağı şeklinde dolaşan söylenti ise tamamen Android telefonlar göz önüne alınarak üretilen tahminler. Ancak daha önceki modellerden daha büyük bir iPhone 6 ile karşılaşmamız olasılığı yüksek görünüyor.

ARM Cortex A15 çekirdekli işlemciler günümüzde kullanılabilecek en mantıklı işlemci çözümü olarak görünürken iPhone 6 işlemcisinin de A15 çekirdeğe sahip dört çekirdek Apple A7 işlemci kullanacağı tahmin ediliyor.

iPhone 5′ te yer alan kamera kalitesinin Samsung Galaxy S4 ve HTC One modellerine nazaran geride kalması Apple‘ ı bu konuda daha hırslandırmış olmalı ki Sony’ den 13 megapiksellik sensörler getirtildi. Bu sensörlerin de iPhone 6′ da kullanılması bekleniyor. Bununla birlikte kullanılan lenslerde de geliştirmeler yapılacağı düşünülüyor.

iPhone 6 ile ilgili resmi bir açıklama gelene kadar bu konu üzerinden iPhone 6′ nın çıkış tarihi ve özellikleri ile ilgili kesin olmayan bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz…


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER