SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

iPad 5′ den Beklentiler

iPad 5′ den Beklentiler
Bu haber 03 Temmuz 2013 - 10:27 'de eklendi ve 1.714 kez görüntülendi.


2013′ ün henüz başlarında iPad 4 satışları yeni yeni başlamışken daha ince ve hafif bir iPad 5 ile büyük bir sürprize hazırlandığı duyumları yayılmıştı. iPad 5 ile ilgili bilgiler zamanla netleşti. Apple rakipleri ile yarışabilmek için 4. jenerasyondan daha güçlü bir seri üretmesi gerektiğinin farkında olmalıydı. Söylentiler dallandı, budaklandı. Çeşitli tarihler ortaya atıldı, Mart, Nisan derken 2013′ ün ortası denildi, Ekim 2013 denildi ve en son olarak Eylül 2013 tarihi ortaya atıldı. Mart, Nisan ve Haziran aylarını atladığımıza göre elimizde 2 seçenek kalıyor. iPad 5 Eylül veya Ekim ayında beklenebilir.

ipad4-ipad5-ipad-mini2

Temsili iPad resimleri

Çıkış tarihi ile ilgili spekülasyonlar devam ederken cihazın özellikleri de tartışılmaya başlandı. Apple ile anlaşmalı olarak çalışan dokunmatik sensör üreticisi Nissha iPad Mini 2 ve iPad 5′ te kullanılmak üzere geliştirilmiş sensörler üzerinde çalıştığını belirtmişti. Ancak internette dolaşan haberler bu bileşenin henüz tam olarak hazır olmadığı ve gecikmeye sebep olabileceği yönünde. Bu yüzden Temmuz veya Ağustos gibi üretime başlanacağı ve sonbahar ile birlikte de satışların harekete geçeceği görüşü hakim.

iPad 5 fiyatları ile ilgili çok fazla değişik söylenti yok. Apple genelde yeni ürünlerini bir önceki serisi ile aynı seviyeden satışa sunuyor. Bu yüzden 16 GB Wifi iPad 5 için $499, 32 GB Wifi İpad 5 için $599, 64 GB Wifi İpad 5 için $699 ve 124 GB Wifi İpad 5 için $799 tahmin edilen fiyatlar.

Cihazın özellikleriyle ilgili de her şey spekülasyonlara dayalı. Özellikle iPad 4′ e göre daha ince ve hafif bir ürün beklentileri var. Bunu sağlayabilmek için ne yapılacağı bilinmiyor. Ancak iPad 4′ te kullanılan 2 adet LED çubuğunun yerine tek adet çubuk kullanılması seçeneklerden birisi. Böylece daha az güç emilimi olacak ve pil boyutu da küçültülebilecek. Bununla birlikte arka plan LED‘ in boyutunun da küçültülmesi bekleniyor. Tabi ki boyutu küçültülünce daha verimli ışıklandırma sağlanması için daha kaliteli LED kullanılması da gerekecek. Bir diğer tahmin ki tamamen söylentiye dayanıyor, sağ ve sol kenarlıkların tamamen incelip alt ve üst kenarlıkların da küçültüleceği yönünde. Son olarak geçtiğimiz ay çıkan haberler iPad 5′ in 4. nesilde kullanılan 0,25 mm retina ekran yerine 0,2 mm retina ekran kullanacağını bildiriyordu. Bu tahminler ışığında iPad 5′ in 500 gram’ dan daha hafif olmasını bekliyoruz.

ipad5-arka-kapak-resmi

Tactus tarafından paylaşılan Muhtemel iPad 5 arka kapak resmi

iPad 5′ te kullanılacak arka kapak ile ilgili resimler üretici firma Tactus tarafından geçtiğimiz ay basına sızdırıldı. Kapak resminden anlaşıldığı kadarı ile cihazın ekran boyutu 9,7″ olacak. Tactus ayrıca cihazın 7,2 mm kalınlığında olacağını iddia etmişti. Bu da iPad 4′ den 2,2 mm daha ince bir cihaz demek. Cihazın kamerası ile ilgili de Tactus firmasından bir iddia geldi, iPad 5′ in arka kamerası 8 mp’ e çıkartılacak. Yeni cihaz ile birlikte GF DITO (GT2) adı verilen dokunmatik ekran teknolojisine geçilmesi de beklentiler arasında. Bilindiği gibi iPad 2 Mini de aynı teknolojiyi kullanacak. Bu ekranlarla birlikte 16:9 en boy oranına da geçileceği tahmin ediliyor. Ekran üretimi için Mini 2′ de Samsung ile çalışan Apple’ ın bu sefer Samsung’ u tercih etmeyeceği ve firmanın LG ve Sharp ile ekran konusunda pazarlıklarda bulunduğu söyleniyor.

Apple‘ ın Samsung ile olan ilişkilerindeki gerginlik nedeni ile işlemci üretimindeki ortak çalışmalarını sonlandırması bir süredir bekleniyor. Ancak iPad 4′ te A6X işlemciler için birlikte çalışan firmaların iPad 5 için de A7X işlemcileri tamamladığı biliniyor. Bu yüzden en azından bu seride A7X işlemci kullanılacağı tahmin ediliyor.

apple-titresim-patent

Titreşimli Ses Model Patenti

Apple tarafından yürütülen çalışmalardan bir diğeri de ses kodekleri ile çalışan titreşim üzerine. 21 Nisan tarihinde Apple bu yönde bir patent başvurusunda bulundu. Bu haber doğrultusunda söylentiler Apple’ ın iPad 5 ile birlikte titreşimli mesaj bildirimi ve dokunmatik geribildirim özelliklerini barındıracağı yönünde gelişti.

iPad 5′ in ekran kalemi ile satılacağına dair söylentiler de var ancak bu söylentiler tamamen rakip Samsung Galaxy Note 8 ve 10.1′ in kalem kullanmasına dayanıyor.

Possible iPad 5 kapak

iPad 5 kasa tasarım örnekleri

ipad-5-kenar-kapaklari

iPad 5 kasa ön yüz muhtemel resmi

ipad5case-minisuit

iPad ve Muhtemel iPad kapakları

iPad 5′ te kullanılacak kasa tasarımı iPad Mini 2′ nin tasarımına benzer olacak. Bununla iPad 4′ ten daha küçük ve ince olacak cihazın kasa yapısı da değişecek. Kasa üretici firmaların kapak ile ilgili paylaştığı resimlerde en çok dikkat çeken arka kapağın üst kısımda yer alan bir delik oldu. Bu deliğin muhtemelen mikrofon deliği olduğu tahmin ediliyor. Yine yayınlanan resimlerden anlaşılan o ki ön yüzde kullanılan kenarlıklar incelecek.

ipad5-sarj-kapagi

iPad şarj kılıfı modellemesi

Apple tarafından yapılan bir başka patent başvurusu da “koruyucu kılıfa entegre endüktif şarj“. Bunun anlamı, iPad kılıfı içerisinde indüksiyon bobini yer alacak ve kılıf kapatıldığında cihaz şarj edilecek. Buna şarj kılıfı adı veriliyor. Şarj kılıfı 2 şekilde çalışabilir. Birinci görüşte kılıf doğrudan şebeke elektriğinden aldığı enerjiyi iPad’ e aktararak şarj edeceği, ikinci görüş ise kılıfın enerjiyi şarja takılı bir iPad’ den kablosuz olarak alıp depolayacağı yönünde.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER