SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

iOS 7 Görücüye Çıktı

iOS 7 Görücüye Çıktı
Bu haber 11 Haziran 2013 - 16:32 'de eklendi ve 785 kez görüntülendi.

Apple yenilenmiş hali ile mobil işletim sistemi iOS 7‘ yi gösterime sundu. iPhone ve iPad geliştiricilerinin Beta sürümünü edinebileceği işletim sisteminin kış aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

WWDC Apple ayağında sahne alan isimlerden Apple CEO’ su Tim Cook bu sürümün iOS sürümleri arasında en büyük değişikliklere sahne olduğunu iddia etti. Demo video gösterimi sırasında Jony Ive, iOS 7′ nin mütevazi yenilikler içerdiğini ancak yabancılık çekilmeyeceğini söyledi. Konuşmalara katılan yazılım mühendisliği departmanı başkan yardımcısı Craig Federighi‘ de bir demo gösterisi yaparken, sizinle birlikte hareket eden ve sizi takip eden canlı bir işletim sistemi sözleri ile tanıtıma başladı.

ios7-tanitim-2

iOS 7′ deki Yenilikler

iOS 7 ile birlikte karşılaşacağınız yeniliklerden bir tanesi mesajlar. Artık mesajlar eskiden olduğu gibi yuvarlak kutucuklarda gri arka plan üzerine değil, köşeli kutularda beyaz arka plan üzerine yazılı olarak okunacak. Geçmiş mesajları görmek için de sola kaydırmanız yeterli olacak. Fontlar iOS 7′ nin tamamında olduğu gibi biraz daha incelmiş.

ios7-tanitim-4

Uyarıların kilit ekranında da görünmesi faydalı bir yenilik olmuş. Bununla birlikte uçuş modu, parlaklık, kamera ve el feneri gibi özellikler içeren bir kontrol paneli eklenmiş. Bu panele ulaşmak için ekranın en üstünden en altına kaydırmanız gerek. Konuşmalar sırasında çoklu uygulama desteği ve daha uzun pil ömrü için de vaatlerde bulunuldu. Safari de yenilenirken artık görsel tablar eski tabların yerini alıyor.

Demo gösterimi sırasında Air Drop uygulaması da tanıtıldı. Air Drop uygulaması NFC benzeri bir yakın temas paylaşım işlevi görüyor ve etraftaki cihazlar ile paylaşım yapılmasını sağlıyor. iPhone 5, iPad 4 ve iPod touch 5 serileri ile birlikte kullanılmaya başlanacak olan bu teknolojinin diğer NFC uygulamalarından farkı ise Wi-Fi kullanıyor olması.

ios7-tanitim-3

Siri hakkında konuşan İnternet Yazılımları ve Hizmetleri başkan yardımcısı Eddy Cue, Siri uygulaması üzerinde oynamalar yapıldığını, sesle ilgili düzenlemelere gidildiğini söyledi. Siri’ nin zeka seviyesini de arttırdıklarını belirten Cue, Siri’ nin artık daha fazla komut tanıdığını da sözlerine ekledi. Bununla birlikte Twitter, Wikipedia, ve Bing gibi servisler de artık Siri desteği ile gelecek.

Music uygulamasına entegre edile iTunes Radio‘ yu da tanıtan Cue, benzer şarkılar, benzer kanallar gibi yeni özellikleri ile iTunes Radio’ nun reklamlarla birlikte ücretsiz veya iTunes Match üyelerine tamamen ücretsiz olarak hazırlandığını söyledi.

Sahne alan isimlerden Federighi tarafından tanıtılan bir yenilik de FaceTime ile ilgili oldu. Federighi, iOS 6 ile tanıştığımız FaceTime’ ın Wi-Fi üzerinden çok daha kaliteli sesli arama özelliklerine sahip olduğunu belirtti. Güvenlik özellikleri ile ilgili de konuşan Federighi, iCloud ID olmadan cihazın kullanılamayacağını sözlerine ekledi.

ios7-tanitim-1

İlerleyen günlerde işletim sistemi ile ilgili yenilikler duyurulmaya başlandıkça ve testler tamamlandıkça iOS 7 ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşacağımızı belirterek bu yazımızı sonlandıralım.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER