SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Intel MWC’ de 3 Yenilikten Bahsetti

Intel MWC’ de 3 Yenilikten Bahsetti
Bu haber 25 Şubat 2014 - 15:36 'de eklendi ve 648 kez görüntülendi.


Intel Dünya Mobil Kongresinde 2 adet yeni 64 bit mobil atom işlemcisini ve LTE-Advanced çiplerini tanıttı. Bununla birlikte  Lenovo, Asus ve Foxconn ile gerçekleştirilen uzun süreli anlaşmalar gün yüzüne çıkarıldı. Intel çiplere sahip tabletleri de bulunan Asus ve Lenovo’ nun nundan sonra Intel ile PC üretiminde daha yakın bir ilişki içinde olacağı açıklandı.

intel-merrifield-moorefield

Intel tarafından yapılan tanıtımda, Asus ve Lenovo’ nun bir kaç çeşit akıllı telefon ve tablet ile bu yıla damga vurmaya hazırlandıkları söylenirken, Dell’ in de yeni Android ve Windows tabletler hazırladığı duyuruldu. Bununla birlikte bir sürpriz olarak Foxconn‘ un da Intel tabanlı tablet üretimine bu yıl başlayacağı açıklandı. Merrifield kod adıyla duyurulan yeni 64 bit mobil işlemciler Z3480 kod adını kullanacak ve akıllı telefon üreticileri tarafından kullanılacak. 2.13 GHz hızına ulaşmayı hedefleyen çipler ise 64 bit olacak ve 22 nanometre teknolojisine sahip olacak.

intel-atom

Üretiminin yılın 2. çeyreğinde başlayacağını umdukları cihazlarda kullanılacak bu işlemcilerin en büyük farklılıklarından birisi de Intel tarafından ilk kez kullanılacak olan “Intel Integrated Sensor Solution”. Bu özellik cihazların düşük güç durumunda iken dahi sensör verilerini işlemesini sağlayacak.

İkinci olarak tanıtılan bir diğer işlemci ise Moorefield kod adlı yine 64-bit işlemciler oldu.  Merrifield alt yapısını kullanacak olan bu işlemciler yılın 2. yarısında sahne alacak. Hız açısında 2.3 GHz’ i hedefleyen işlemci bunu sağlamak için işlemciye 2 adet fazladan çekirdek ekleyecek.

İşlemci tanıtımlarını tamamlayan Intel gösterimine XMM 7260 LTE-Advanced işlemcileri ile devam etti. Kullanılan çip indirme hızı olarak 300 Mbps yükleme hızı olarak ise  50 Mbps değerlerine ulaşacak. Global LTE ağının %70′ i tarafından sertifikalı olarak kullanılmaya hazır olduğu belirtilen çipin Acer, Asus, Dell, Lenovo ve Samsung cihazlara dahil edilmesi bekleniyor.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER