Anasayfa / Bilgisayar / Intel 12 çekirdekli işlemci çıkaracağını açıkladı
intel-12-cekirdekli-islemci-cikartiyor
https://www.teknointernet.com

Intel 12 çekirdekli işlemci çıkaracağını açıkladı

Dev Teknoloji şirketin bir iç haberleşme dokümanının sızması üzerine, yeni nesil işlemciler hakkında dedikodular da arttı. PowerPoint dokümanına göre LGA 2066 yuvası kullanacak olan işlemciler, Skylake-X ve Kaby Lake-X mimarisinde olacak.

Dört adet Skylake-X işlemci ve iki adet Kaby Lake-X işlemci bulunan listede, 12 çekirdekli işlemci ve HyperThreading desteği dikkat çekti. Bu yılın başında karşımıza çıkan ve şirketin en üst seviye masaüstü işlemcisi olan Kaby Lake’in en üst modeli olan Core i7-7700K’ya kıyasla, sızan modeller 4 kat daha fazla L2 önbelleğe sahip.

En alt model Kaby Lake, HyperThreading özelliğini desteklememesi ilginç. Skylake-X’lerle fark ise Kaby Lake’lerin çift kanal DDR4-2666 desteklerken, Skylake-X’lerin dört kanal desteği bulunması.

Sunumdaki bilgilerin gerçek olması hâlinde, haziranda bir tanıtım etkinliği düzenlenerek, 12 çekirdekli i9-7920X hariç modeller duyurulacak. Bu en üst modelin ise ağustosta tanıtılması bekleniyor ve işlemcilerin AMD’nin güçlü bir çıkış yakalayan yeni Ryzen serisine yanıt olacağı düşünülüyor.

Yeni Intel i9-7900 serisi işlemciler de 44 PCIe kadar destek sunarken, i9-7800 maksimum 28 ve i7-7700 / 7600 serisi ise maksimum 16’ya kadar destek sunacak. Aynı zamanda I9 serisindeki yeni işlemciler Turbo ile birlikte 3.0 GHz hızına kadar çıkacak. Sızıntılara göre Core-X işlemcilerin L2 ön bellek boyutun 1 MB olduğu söyleniyor. Skylake-X işlemcileri DDR4 2666 MHz desteklerken, KabyLake-X işlemciler iki kanal destekleyecek.

Tüm işlemcilerin önümüzdeki ay Intel’in resmi sponsorluğunu yaptığı PC Gaming Show fuarında görücüye çıkartılması planlanıyor. Computex 2017 Fuarı için de bir kaç plan olabilir fakat asıl bomba i9-7920X işlemcisinin gelmesi ile patlayacak.

Hakkımızda TeknoYazar

İlginizi Çekebilir

Raspberry Pi ile Erken Deprem Uyarı Sistemi Kurulabilecek

Raspberry Pi devamı olan ve Kickstarter üzerinden fonlamaya sunulan Raspberry Shake 4D, piyasadaki binlerce dolarlık cihazlara karşı başarılı bir erken uyarı sistemi olabilecek. Raspberry Shake 4D ile depremlere karşı erken uyarı sistemi kurulabiliecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir