SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

İnsan Duygularını Analiz Edebilen Cihaz Geliştirildi

MIT araştırmacıları EQ-Radyo teknolojisi ile insanların mutlu, üzgün, öfkeli veya heyecanlı olup olmadığını analiz ederek kategorize edebiliyor. Geliştirilen bu yeni teknoloji, duygu analizi yapabilecek

İnsan Duygularını Analiz Edebilen Cihaz Geliştirildi
Bu haber 25 Temmuz 2017 - 13:27 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.


MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarı’ndan (CSAIL) bir araştırma ekibi, kablosuz sinyalleri kullanarak bir kişinin mutlu, üzgün, öfkeli veya heyecanlı olup olmadığını tespit edebildi. Geliştirilen yeni EQ-Radyo Teknolojisi eğlenceden tıp sektörüne kadar çok geniş bir alanda kullanılabilir.

EQ-Radyo nasıl çalışıyor?

Göğüs bantları, EKG monitörleri ve yüz ifadesi okuma gibi bir kişinin duygularını tespit etmek için kullanılabilecek birkaç yöntem ve cihaz bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler çoğunlukla güvensiz olarak kabul edilmektedir.

EQ-Radyo teknolojisi, kablosuz sinyalleri, hedef olarak belirlenen kişinin vücuduna iletir. Dalga biçimleri sıçramalar yaparak cihaza geri döner. Algoritmalar ile donatılan EQ-Radyo teknolojisi, yansıyan sinyalleri kalp atışlarına böler. Cihaz daha sonra, duygusal durumu tahmin etmek için kalp atışı aralıklarındaki değişimi inceler.

Bir kişinin yansıtılan sinyallerinin düşük uyarılma ve negatif etkiye karşılık gelmesi durumunda üzüntülü olarak sınıflandırılır. Eğer yüksek uyarılma ve olumlu etki aralığına karşılık geliyorsa, heyecanlı olarak sınıflandırılır.

 

Araştırma ekibine göre EQ-Radyo teknolojisi eğlence, tüketici davranışlarını inceleme ve sağlık sektörlerinde kullanılabilir. Örneğin, reklam ajansları gerçek zamanlı olarak izleyici reaksiyonlarını test etmek için kablosuz sinyalleri kullanabilir. Akıllı ev teknolojileri, kişinin duygularına göre ısıtma sistemi gibi belirli özellikleri tetiklemek için EQ-Radyo cihazı ile donatılabilir.

 

Kaynak : Shiftdelete


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER