SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

ICANN Nedir? Ne İş Yapar?

ICANN Nedir? Ne İş Yapar?
Bu haber 03 Mayıs 2013 - 11:16 'de eklendi ve 1.854 kez görüntülendi.


Özellikle internet sitesi olan, alan adı ve patent işleri ile uğraşan kişilerin sıkça karşılaştığı bir isimdir ICANN. Özellikle alan adları ile ilgili en üst merci olarak tanımlanır. Peki gerçekte ICANN nedir ve ne iş yapar?

ICANN yani Türkçe karşılığı ile İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu kar amacı gütmeyen (öyle olduğunu iddia eden) uluslararası seviyede IP tahsisi, üst düzey alan adları (TLD) sistem yetkili yönetimi (DNS), protokol parametrelerinin belirlenmesi ve internetin ana servis sağlayıcısı olan kök sunucuların yönetiminden sorumlu olan özel bir kurumdur. Kısacası internetin teknik, idari ve politik görevlerinden sorumlu bir kuruluştur. ICANN’ ın  Tahkim Usulü’ ne göre yetki verdiği bazı kuruluşlar alan adı ihtilafları ve tek tip uyuşmazlıklarına çözüm üretmek adına görevlidir.

tldler

Konuda geçen ve ICANN tarafından teknik unsurları yönetilen DNS‘ nin ne anlama geldiğini de kısaca açıklayalım. İnternet üzerinde her bilgisayarın birer IP adresi bulunduğunu biliyoruz, bu IP adresleri bilgisayarlar arasındaki haberleşmede yol gösterici ve tanımlayacıdır. Ancak internet standartları bu IP adreslerinin akılda kalıcılığının olmadığını ve bunları “Domain” (alan adı) dediğimiz adresler ile ifade edilmesi gerektiğini belirlemiştir. Bu yüzden DNS yardımı ile bütün IP adresleri belirlenen alan adlarına yönlendirilir. Bu şekilde mesela ICANN ana sayfasına girmek için “192.0.34.163” yazmak yerine icann.org yazmanız yeterli olacaktır.

İlk olarak şu anda ICANN‘ ın bir alt kuruluşu olan IANA tarafından yürütülen bu görevi ICANN 1998 yılında ABD Ticaret Bakanlığı ile gerçekleştirdiği mutabakat anlaşması sonrasında devir almış ve o günden bu yana destek kuruluşları ile birlikte yürütmektedir. Bu destek kuruluşlarından en önemlileri ve görevleri ise;

Adres Destek Kuruluşu (ASO) :  IP Adreslerine ilişkin politikaları yöneten kuruluştur.

Alan Adları Destek Kuruluşu (DNSO) : Alan adlarına ilişkin politikaları yöneten kuruluştur.

Protokol Destek Kuruluşu (PSO) : Bilgisayarlar arasındaki haberleşme protokollerini yöneten kuruluştur.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER