SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Google IO 2013 Gelişmeler

Google IO 2013 Gelişmeler
Bu haber 16 Mayıs 2013 - 14:06 'de eklendi ve 859 kez görüntülendi.

Bir süredir beklenen ve her yıl düzenlenen Google IO etkinlikleri sonunda dün başladı. San Fransisco‘ da gerçekleştirilen etkinlik süresince Google dünyasından yenilikler hakkında haberler verilecek olan etkinliğin ilk gününde ağırlıklı olarak yazılımlar ve API’ ler üzerinde duruldu.

İlk günün açılışında kıdemli yöneticiler yeni başarılardan ve planlardan bahsederek toplantıya başladılar. Android‘ in elde ettiği başarılar üzerinde duran konuşmacılar 2013 yılında 900 milyon aktif kullanıcı sayısına eriştiklerini belirtti. Android, Chrome ve App Bölüm Başkan Yardımcısı Sundar Pichai ise yaptığı konuşmada hala kat etmeleri gereken çok uzun bir yol olduğunu vurgulayarak, daha çok çalışmaları gerektiğini belirtti.

google-android-google io

İlk günün en heyecan verici haberi Google Music‘ ten geldi. Aylık sabit $9,99 ücret karşılığı üye olunabilen Google Music All Access adlı hizmet üzerinden telefon veya Google kütüphanesindeki milyonlarca şarkıyı canlı yayınlamanıza olanak tanıyor. Google Music her ne kadar duyurulmadan önce iTunes’ a rakip gösterildiyse de tanıtımdaki hali Spotify’ a benziyor ve rakip oluyor. Google’ ın rakibi karşısında en büyük avantajı olarak geniş müzik kütüphanesi gösteriliyor. Ülkemizde çalışması olası görünmeyen Google Music ile ilgili yeni bilgileri ilerdeki günlerde paylaşacağımızı belirterek IO etkinliği ile devam ediyoruz. Umarız Spotify ve buna benzer uygulamalar Türkiye için de legal hale gelir.

Mühendislik Direktörü Chris Yerga’ da Google Music ve Google Play Music All Access hakkında bilgi verdi. Sistemin sosyal çevrelerde paylaşımı ile ilgili bir tanıtım yapan Yerga algoritma sayesinde sisteme yeni beğeni ve tavsiye özellikleri ekleneceğini de belirtti.

google-chrome

Tanıtılan servislerden birisi de iOS ve Android için Google Play oyun servisi oldu. Android idari başkan yardımcısı product Hugo Barra’ nın tanıtımını yaptığı serviste,  Google+ tabanlı büyük bir bulut teknolojisi üzerinde cihazlardaki oyunların kayıtları, sıralama listeleri ve başarı listeleri saklanacak. Google+ çevrelerinde oluşturulacak toplistler üzerinde yarışmalar, oyunlar düzenlenebilecek. Bu yüzden yeni jenerasyon oyunların bu teknolojiye uyumlu olabilmesi için yeni oyun API’ leri hazırlanmış. Android tabanlı World of Goo oyunu ile tanıtılan bu özellik sayesinde multiplayer oyun özelliklerinin de geliştirilmesi bekleniyor. Servisin Android SDK ve  iOS SDK programları için hazır olduğu açıklandı.

google-play

Beklenmedik bir yenilik de Google’ ın mobil platformları ile ilgili oldu. Google S4! Google Samsung’ un Galaxy S4 modeline kendi Android versiyonu Android 4.4.2′ yi dahil etmiş ve Samsung’ un TouchWiz arayüzünü devre dışı bırakmış. Hafıza seçeneği olarak ise sadece 16 GB modeli olacak. Bu şekilde Google Nexus 4′ e benzer bir telefon daha duyurmuş oldu. Google S4 16 Haziran’ dan itibaren Google Play Store’ den temin edilebilecek.

google-s4-surprizi

Google IO toplantısının ilk gününde Google+ tasarımı ile ilgili yapılan yeniliklerden de bahsedildi. Google+ arayüzünde toplam 41 değişiklik yapıldığını belirten Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Vic Gundotra en önemli değişikliğin kolon yapısına geçilmesi ile olduğunu açıkladı. Değişiklikler 2 hafta içinde tamamlanmış olacak. Arayüzdeki değişiklikler ile ilgili yazımızı da önümüzdeki günlerde burada paylaşmayı umuyoruz.

Bir sonraki tanıtımda kürsüye yeniden çıkan Chris Yerga Google Play’ in eğitim amaçlı nasıl kullanılabileceği konusunda bir çalışma yürüttüklerini açıkladı. Google Play for Education adı ile açılan bir online mağaza sadece öğrenci ve öğretmenleri hedefliyor. Eğitmenler mağaza üzerinden eğitimlerini öğrencilerine aktarabilecekler. Ancak bunun için lisans almaları veya okullarından bulk lisans temin etmelerini istemeleri gerekecek. Sistemin sonbahara hazır hale gelmesi bekleniyor.

Google’ ın Babel adlı uygulaması da yeni adı ile aktif hale geliyor. Yeni mesajlaşma sisteminin adı Hangouts. Hangouts sayesinde Google+ üzerinden Whatsapp benzeri bir mesajlaşma penceresi kullanılabilecek.

Google Now Projesi ile ilgili yapılan tanıtımda arama motoru anlayışımıza yeni bir vizyon getirmeyi planladıklarını açıklayan Google yetkilileri, artık soru – cevap, tartışma ve tahmin yürütme gibi fonksiyonları taban alan bir sisteme alışmamız gerektiği üzerinde durdular.

google-maps-google io

Google Map Direktörü Daniel Graf da mobil servisleri ile ilgili tanıtıma başlamadan önce Google Map‘ ın başarılarından bahsetti. Mobil Google Maps üzerinde gerçekleştirilen yeniliklerden bahsetmek gerekirse; geliştirilmiş arayüz, 3 boyutta daha düzgün görüntü, tabletlere özel geliştirmeler ve Zagat adlı listeleme sıralanabilir. Geliştirilmiş ve eklenmiş yeni özellikleri ile Google Maps hakkında yapılan yeniliklerden yakında bu sayfalarda bahsedeceğiz.

Bir diğer çalışma da JavaScript alternatifi olarak Google tarafından hazırlanan Dart yazılımın tanıtımı üzerine oldu. Google Dart ile ilgili detaylı bilgiyi Google Dart sayfamızdan görebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER