SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Google IO’ da Beklenenler

Google IO’ da Beklenenler
Bu haber 10 Mayıs 2013 - 14:28 'de eklendi ve 1.068 kez görüntülendi.

Google IO etkinlikleri ile herkesi şaşırtmaya devam ediyor. IO konferansı için sayılı günler kalmışken etkinlikte tanıtılacak yenilikler de merakla beklenmeye başlandı. 15 – 17 Mayıs tarihleri arasında San Francisco Moscone Center’ da düzenlenecek etkinlikten beklenenleri özetliyoruz:

Geçtiğimiz dönemde oyunlar ile ilgili Google bazı işaretler verdi. Özellikle Android tarafına yapılan bazı yatırımlar ve kadroya katılan bazı uzmanlar bize oyunlar ile ilgili bazı gelişmeler yaşanacağını gösteriyor. Tabi yapılan tahminlerin ne kadar doğru olduğunu ve detaylarını Google IO sürecinde göreceğiz.

Google-Babel

GMail ekranımızda karşılaştığımız yeniliklerden birisi Babel oldu. Ancak bir mesajlaşma servisi olduğunu gördüğümüz Babel ile ilgili Google tarafından bir açıklama gelmedi. Bu toplantıda bu konudan da bahsedilmesi, Babel’ in tanıtımının yapılmasını bekliyoruz.

Google bloglarından gelen bir bilgiye göre Mountain View tarafından çok büyük ve yeni tasarıma sahip bir harita hazırlanıyor. Harita ile ilgili yenilikler de IO etkinliklerinde açıklanması beklenecek konulardan.

google now

Google açılış sayfasında da bazı değişiklikler yapmayı planlıyor. Bunun için Google Now hizmeti hazırlanıyor. Google Now ile sadece basit bir arama sayfası yerine özelleştirilebilir fonksiyonel bir sayfa bizleri bekleyebilir. IO konu ile ilgili detayları öğrenebileceğimiz bir platform olacak.

Motorola tarafında da Google tarafından yürütülen üstü kapalı çalışmalar var. Android telefon olması beklenen çalışmalar ile ilgili bir açıklama bekleniyor ve IO bu açıklama için bir platform olabilir.

8 ve 16 GB versiyonları hali hazırda kullanılmakta olan Nexus 4 için bir yenilemenin de duyurulacağını düşünüyoruz. Google mevcut modellerin depolama alanı bakımından yetersiz olabileceğini düşünerek 32 GB Nexus 4 için bazı planlar yapıyor. Nexus 4 henüz taze bir ürün olmasına ve en son işletim sistemi Android 4.4.2 : Jelly Bean ile gelmesine rağmen akıllı telefon piyasasındaki rakiplerinden çok geride kaldı. Nexus 5′ in de Google TV‘ nin de yakında tanıtılması bekleniyor. Yine de bu süreç Google IO’ ya yetişmeyebilir.

google servisler

Nexus 7‘ nin üzeirinden 1 yıl geçmesine 2 ay kadar bir süre kalmışken ve Apple iPad Mini’ yi piyasaya sürmüşken Google’ ın da Nexus 7′ nin halefini gün yüzüne çıkarması sürpriz olmaz. Nexus 7 ile ilgili özellikle ekran piksel yoğunluğu konusunda yoğun çalışmalar olduğu duyumunu alıyoruz. Fiyatı ile de iPad Mini’ ye rakip bir tablet Google için önemli bir adım olacaktır.

Nexus 10‘ da Google’ ın Apple ile rekabete girdiği ürünlerinden birisi. Ancak sim kart desteğinin olmayışı onu çok geride bıraktı. Artık Nexus 10 da sim kart desteği ile geliyor.

Google Glass‘ ta bu dönemin en popüler yeniliklerinden birisi. Deneme sürüşünde olan Google Glass konusunda çok fazla eksik var belki ama bu geliştirilmeyeceği anlamına gelmiyor. Google tarafından eksikler hakkında ne söyleneceği merakla beklenirken, Google Glass’ ı geleceğin teknolojisi olarak gördüğünü belirtmeden geçemeyiz. Ancak Google’ da kabul ediyor ki gelecek hala puslu.

Android üzerinde yapılan çalışmalar da sürerken bugüne kadar 3,4 şeklinde süregelen isimlendirmeler Jelly Bean ile sona ermişti. Beklenen Android sürümüne de 5.0 denilmesi beklenmiyor. Android’ in yeni sürümüne Key Lime Pie adı verilecek. Bu Android sürümü ile ilgili IO’ da bir gelişme beklenmese de Android 4.3 ile ilgili bir açıklama yapılabilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER