SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Google IO 2014 Yaklaşıyor

Google IO 2014 Yaklaşıyor
Bu haber 27 Mayıs 2014 - 15:35 'de eklendi ve 798 kez görüntülendi.


Geleneksel Google IO konferansı bu yıl 25/26 Haziran tarihlerinde gerçekleşiyor. Pasifik saatiyle 9:00 AM’ de (TR saati ile 19:00) başlayacağı duyurulan konferansın programı da resmi sitede yayınlandı. Katılım için kayıtların sona erdiği konferansta karışlaşması muhtemel bazı yenilikleri şöyle bir gözden geçirelim:

1 – Google Android 4.5 veya 5.0

Android 4.5

Her bir Android versiyonu arasında 5-8 ay kadar süre olduğu ve son Android sürümü KitKat 4.4′ ün 8-9 ay kadar önce duyurulduğu göz önüne alınırsa yeni sürümün de pek yakında gelmesi muhtemel görünüyor. Yeni Android sürümünde özellikle mesajlaşma çözümlerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Hangouts’ un SMS’ lere entegre edilmesine rağmen hala uyumsuzluk problemleri var. Ufukta yeni bir Nexus cihaz ise görünmüyor, zira Google Android ile oldukça meşgul durumda ve Nexus yazılımı olarak tasarlanmakta olan Android Silver hala hazır değil.

2 – Nexus 10

Nexus 10 IO

iPad Air’ in 9,7″ ekranı ile ulaştığı başarı Google’ ın da bu alanda yeni çalışmalar yapmasına neden oldu. Google bu ayakta Samsung’ un yerine LG ve ASUS’ u tercih edecek gibi görünüyor. Bu aşamada en büyük desteği de Project Tango’ dan bekliyorlar. Project Tango Google tarafından geçtiğimiz ay tanıtılan bir proje ve akıllı cihazların görsel algılama becerilerini geliştirmeyi hedefleyen bir teknoloji. Project Tango’ nun da Google IO 2014 konferansında gün yüzüne çıkması bekleniyor.

3- Google Saatleri

Android Wear platformu kullanılmaya başlandıktan sonra akıllı saatlerde hızlı bir gelişim gösterdi. Buna rağmen Google kendi saatlerini üretme konusunda pek başarılı oldu denilemez. LG’ nin G Watch serisi ve Motorola’ nın Moto 360 ile tanıtılmasını beklediğimiz konferansta bu iki cihazın daha önce isimlerini duyduğumuz Pebble Steel ve Samsung Gear 2 üzerinde ne kadar başarılı olacağı merak konusu.

4- Google Glass

Google-Glass-IO

Google Glass’ ın şu anda en büyük sıkıntısı fiyatının biraz yüksek oluşu ve bu konferans öncesinde fiyatının düşeceği gibi bir beklenti hali hazırdaki satışları olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden bu yönde bir iyileştirme beklemek aşırı iyimserlik olur. Bunun yerine Google’ ın Glass API‘ leri ve yazılımı üzerinde yapacağı yenilikleri beklemek daha mantıklı.

5- Otomobil İçi Android

Otomobil-android

Apple ile bir çok konuda başabaş mücadele eden Google’ ın henüz araç içi cihaz üretememesi bu alanda bir beklenti doğuruyor. Her ne kadar Google Maps bir çok araç içi cihazda kullanılmakta olsa da böyle bir cihazın 2014 yılı içerisinde duyurulacağı bekleniyor. Infotainment adıyla anılan bilgi erişim özelliğine sahip medya oynatıcı cihazlar üzerinde çalışmakta olan Google’ ın bu infotainment sistemi için hangi yolu izlediği ve hangi aşamada olduğu ise bilinmiyor.

6- Robotlar

Geçtiğimiz yılın sonlarında robot üreticisi Boston Dynamics‘ i satın alan Google’ ın Android destekli bir robot ordusu kurmakta olduğunun söylentileri dolaşıyor. Aslında bu robotların satış amaçlı değil, projelerde kullanılmak üzere üretildiği bu söylentileri biraz daha ilgi çekici hale getiriyor. Ve bu söylentilerin kaynağında yer alan kişinin geçtiğimiz yıl sonu Android’ in başından ayrılan Andy Rubin olması da söylentilerin doğruluk oranını arttırıyor. Bu yılki Google IO konferansında konuyla ilgili en azından bir açıklama bekleniyor.

7- Ev Otomasyon Cihazları

Nest-cihaz

Nest markası Google’ ın bünyesine kattığı markalardan bir diğeri. Nest bir ev otomasyonu markası ve bu alanda oldukça başarılılar. Google Nest ile yaptığı ilk çalışmalardan birisi olan Nest termostatın satışına bazı ülkelerde başladı bile. Duman ve Co2 detektörleri de hala askıda olan çalışmalardan bazıları. Askıda olma nedenleri ise firmwarede yer alan bazı eksik ve açıklar. Bu eksiklerin giderilmesi ile bu ürünler de yakın zamanda tanıtılacak diye bekliyoruz.

8- Project Ara

Project ara

Project Ara, mobil cihazların parça parça birleştirilerek oluşturulabildiği bir proje. Projenin temelinde yer alan iskelet üzerine dilediğiniz parçaları alıp dilediğiniz cihazı oluşturuyorsunuz. Projenin amacı çöpe giden telefonlardan kurtulmak ve israfı engellemek.  Projenin detayları ise henüz paylaşılmadı.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER