SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Galaxy S4′ ün Ekran Yenilikleri

Galaxy S4′ ün Ekran Yenilikleri
Bu haber 26 Nisan 2013 - 9:49 'de eklendi ve 929 kez görüntülendi.


Mobil cihazlar üzerinde ekran konusunda yıllardır süren bir Apple üstünlüğü bariz bir şekilde görünüyordu. iPhone ve iPad üzerindeki LCD ekranlar dengi olan Android cihazlara göre hep üstün olmuştur. Uzun süredir Samsung tarafından kullanılmakta olan PenTile ekranlar arayı daraltırken Galaxy S4 sonunda durumu dengeledi. OLED ve LCD teknolojilerindeki farklılıklar nedeni ile hala iPhone 5 ve Galaxy S4 arasında farklılıklar bulunmasına rağmen S4′ ün artık iPhone ile yarıştığını söyleyebiliriz.

 

renk-karsilastirma-s3-s4Soldaki resimde üst kısım S3 ekranda, alt kısım ise S4 ekranda renkleri gösteriyor. Görüldüğü gibi S3 ile karşılaştırıldığında Galaxy S4′ ün ekran parlaklığı daha üstün ve çözünürlük konusunda da 1920×1080 değeri iPhone ile yarışmaya yeterli. PenTile ekranları teoride RGB-RGB yerine RG-BG alt piksel dizilimi kullanılması olarak tanımlayabiliriz. Böylece yeşil alt pikseller kırmızı ve mavi renkler ile birlikte kullanılıyor. Renklendirme inanılmaz derece farklılık gösterirken, yansıma oranı da iPhone kadar kaliteli oluyor. Bu arada S4′ te kullanılan  renk gamı da S3′ e oranla çok daha düşük oluyor. Renk gamının düşük olması daha kaliteli görüntü anlamına gelir. S3′ ün renk gamı resimleri aşırı koyulaştırırken S4 renk gamını sıkıştırarak “Movie” modunda renk sıcaklığını 6,591 yapıyor (iPhone 5′ te bu değer  7,461). Renk gamı değerleri olarak S3 %139, S4 %122 (Movie modda) ve iPhone 5s %104 değerlerine sahip.

Randıman konusunda da Galaxy S4, S3′ ün üzerine çıkıyor. Güç verimlilik oranı S3 üzerinde 0.83W düzeyinde iken Galaxy S4′ ün verimi 0.70W seviyesinde. Kullandığı LCD ekranların avantajı ile iPhone 5S’ in verimi ise 0,66W. Yine de OLED teknolojisinin güç randımanı konusunda da iPhone ile arayı kapattığı açıkça görünüyor.

Elbette ekran çözünürlüğü konusunda iPhone 5 ve S4′ ü karşılaştırdığında her şeye rağmen Samsung Galaxy S4′ ü seçen kullanıcılar da olacaktır. Sonuçta ekran kalitesi bazı konularda kişiye göre değişebiliyor ve zaten OLED ekranların gösterdiği gelişim de azımsanacak düzeyde değil. Ve son olarak, eğer sadece ekran kalitesi nedeni ile iPhone’ u tercih edenlerdenseniz artık Samsung’ u da Galaxy S4 serisi ile ciddiye almanız gerekiyor.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER